Gezi Parkı Direnişi İçin Ne Dediler

Gezi Parkı Direnişi İçin Ne Dediler

Filozoflardan AKP faşizmine tepki: 'Totaliter AKP'den herkesin hesap sorması lazım'


Dünya genelinden birçok öğretim görevlisi, düşünür barışçıl Taksim Gezi Parkı eylemlerine dönük polis vahşetinin sonlandırılması için AKP hükümetine çağrıda bulunurken, "bu totaliter rejimden herkesin hesap sorması lazım" dedi. haberin devamı

İran kanalından önemli analiz: 'Erdoğan ne yapmaya çalışıyor?'

İran kanalı Nasr TV, tüm ülkeye yayılan Taksim Gezi Parkı protestoları ile ilgili bir haber yayımladı. Diktatörlük rejimlerinde yaşanan gelişmelerle AKP hükümetinin politikaları arasında paralellik kuran kanal, AKP'nin neden Taksim Meydanı'nı yok etmeye çalıştığını anlattı. haberin devamı

Sudan Komünist Partisi'nden Türkiye halkına dayanışma mesajı

Sudan Komünist Partisi, Türkiyeli demokratik ve seküler güçlerin yalnızca Gezi Parkı'nı korumakla sınırlı kalmayan, aynı zamanda Türkiye emekçi halkının demokratik haklar, özgürlükler ve laiklikle ilgili tarihsel kazanımlarını ilerletmek için giriştiği mücadelesine dayanışma ve desteğini ifade eder. Geçen yirmi dört yıl boyunca Sudan'da, Müslüman Kardeşler'in diktatörlük rejimi altında ezilen bizler, mücadelenizi anlıyor ve Türkiye'deki İslamcı rejimin gerici ve baskıcı doğasını ifşa etmedeki katkınızı takdir ediyoruz.

Barışçıl gösterilere karşı uygulanan şiddetin derhal son bulması, hükümet ve güvenlik yetkililerinin işledikleri cinayetler için hesap vermesi ve tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep eden herkesle birlikte bizler de haykırıyoruz.

Zafer Türkiye halkının olacaktır!
Kahrolsun diktatörlük!
Yaşasın enternasyonal dayanışmamız!

Sudan Komünist Partisi sol.org.tr

Fethullah Gülen'e göre polis 'şefkatinden vuruyor'
Gezi Parkı direnişiyle ilgili Pennsylvania da sessizliğini bozdu. Gülen'in dediklerinin Türkçe'si şöyle; 'polis şiddeti olmasaydı, müminlerin başına daha kötüsü -Gayretullah'ın şiddeti- gelebilirdi, bu yüzden polis şiddeti yeğdir' haberin devamı
 
Anonymous'tan AKP'ye: 'Biz sizi kapatacağız, halk sizi düşürecek'

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, AKP hükümetinin Gezi Parkı eylemlerine dönük şiddetli saldırılarını kınayan bir açıklama yayımladı. AKP hükümetine ait internet ve iletişim kanallarına saldıracaklarını açıklayan grup "cuntaya" benzettiği AKP hükümei için "halkınız sizi iktidardan düşürecek" dedi.

AKP hükümetinin Gezi Parkı eylemlerine dönük sert saldırılarına ilişkin bir açıklama yapan ululslararası hacker grubu Anonymous hedeflerinde AKP'nin olduğunu açıkladı.

"Günlerdir zorba hükümetlerine karşı barışçılyollarla başkaldıran Türkiye'deki kardeşlerimizin şiddete maruz kalmalarını, dövülmelerini, panzerle ezilmelerini, su ve gaz bombalarıyla vurulmalarını dehşetle izledik" ifadelerinin yer aldığı videoda, AKP "cuntaya" benzetilirken, "Küresel olarak birleşceğiz ve AKP hükümetine diz çöktüreceğiz" dendi. AKP hükümetine ait internet ve iletişim kanallarına saldıracaklarını açıklayan grup, "Şimdi Anonymous sizi kapatacak ve halkınız sizi iktidardan düşürecek" dedi. http://haber.sol.org
 
KKE ve KNE: Türkiye halkının yanındayız

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve Yunanistan Komünist Gençliği (KNE), Atina'da Türkiye halkının mücadelesiyle dayanışmak ve devlet terörünü kınamak amacıyla büyük bir eylem düzenledi. haberin devamı


Adalet için Hukukçular: AKP Terörüne Boyun Eğmeyeceğiz

AKP Terörüne Boyun Eğmeyeceğiz,
Gözaltındaki Arkadaşlarımız Derhal Serbest Bırakılsın!

AKP iktidarının sömürü ve baskı politikalarına karşı ülkenin dört bir yanında günlerdir sürmekte olan kitlesel eylemler polis şiddetiyle bastırılmaya çalışılmaktadır. Bu şiddet sonucunda bazı yurttaşlarımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce insan yaralanmış, binlerce insan gözaltına alınmıştır.
2 Haziran gecesi İskenderun'da, içlerinde Adalet İçin Hukukçular’dan Avukat Mehmet Ali Bağdatlı’nın da bulunduğu 5 Türkiye Komünist Partisi üyesi evlerinden çıkıp araçlarına bindikten sonra kendilerini takip eden bir resmi, bir sivil araç tarafından sıkıştırılmıştır. Araca polisler tarafından ateş açılması sonucu, içinde TKP üyelerinin bulunduğu araç duvara çarpmış ve içindekiler yaralanmışlardır. Yaralılar hastanedeki tedavilerinden sonra gözaltına alınmışlardır,

Polisin saldırısı kasten öldürmeye teşebbüs olup sorumlular derhal tespit edilmeli, görevden alınmalı ve cezalandırılmalıdırlar.

Gözaltındakiler derhal serbest bırakılmalıdır.

Adalet İçin Hukukçular
 
FKF: 'Katil Erdoğan hesap verecek!'

Fikir Kulüpleri Federasyonu günlerdir süren devlet terörü sonucu 22 yaşında bir gencin Antakya'da polis kurşunuyla hayatını kaybetmesi üzerine bir açıklama yayınladı.

FKF tarafından yayınlanan açıklama şöyle:


Katil Erdoğan Hesap Verecek!

“Şuramızda birşey var
acıya benzer
umuda benzer
böyle günlerde her şey
hem acıya, hem umuda benzer”
Arkadaş Z. Özger

AKP'nin 31 Mayıs'tan beri Türkiye'nin her yerinde süren terörü Antakya'da bir can aldı. Reyhanlı'daki katliamın acısı daha soğumamışken Antakya halkı bir kez daha AKP terörünün kurbanı oldu. 22 yaşında gencecik bir arkadaşımız AKP'nin polisi tarafından katledildi. 2 Haziran günü de 1 Mayıs Mahallesi'nde Mehmet Ayvalıtaş bir provakatör tarafından arabayla ezilerek öldürüldü.

Fikir Kulüpleri Federasyonu olarak AKP'nin saldırgan politikalarını ve polis terörünü şiddetle kınıyoruz. AKP gençliğe düşman politikaları her gün başka bir arkadaşımız ölümüne sebep oluyor. Fakat Türkiye'nin bütün şehirleri "hükümet istifa" sesleri ile yankılanıyor. Gençlik aklına hatta canına kasteden AKP iktidarının karşısında dimdik durmaya devam edecektir.

Fikir Kulüpleri Federasyonu


(soL-Haber Merkezi)
 
Filistinli efsane gerilla Leyla Halid'den mesaj var

FHKC'nin efsanevi gerillası Leyla Halid, Taksim Gezi Parkı eylemlreine destek mesajı yayımladı: 'Hükümet taleplerinizi kabul edene kadar Taksim Meydanı'ndan ayrılmayın.

NTV çalışanlarını topladı ve özür diledi: Hata yaptık

Bugün kanal çalışanları ile toplantı yapan NTV yönetimi, Gezi Parkı direnişi haberlerine uyguladıkları sansür konusunda "özür dileriz, hata yaptık" dedi.

NTV çalışanları toplantı ardından Twitterdan açıklamalarda bulundu:

Tuğçe Y. Yorulmaz
NTV yönetimi biraz öne tüm çalışanları topladı hata ettik özür dileriz dedi.

Sezin Kır Saygınsoy
Cem Aydin az once hepimizi topladi ve hata ettik özür dileriz dedi. NTV özüne dönüyor!

mehmet demirkol
Ntv yonetimi: 'insanlarin guvenini saglamak icin cok calismamiz gerektigini biliyoruz'

ıtır ılgaz
NTV degisiyor! Patronlar özür diledi.

Mirgun Cabas
ntv ozelestiri yapiyor. cem aydin: dengesizlikler icinde denge arayisi bizi de etkiledi. izleyici ihanete ugramis hissetti, haklilar da.
 
ARINÇ: EYLEMLER HAKLI, MEŞRU VE DOĞRU

Başbakan Vekili Bülent Arınç Gezi Parkı eylemleri için çarpıcı açıklamalarda bulunup özür diledi.

 
Uslanacaklardır, akıllanacaklardır, toparlanacaklardır...
Daha doğru, daha dengeli, daha anlayışlı, daha demokrarik, daha özgürlükçü ve dürüst olacaklardır.
Dediğim gibi, kulakları çekilmişitir, diktatörlük devri kapanmıştır.
 
Üst Alt