Gezegen Nasıl Oluşur

Gezegen Nasıl Oluşur?

Hubble uzay teleskopu, gezegenlerin oluşum sürecini ilk kez insanların gözü önüne sürüyor.

Science dergisinin son sayısında yayımlanan makaleye göre, Hubble gezegenlerin tozların bir araya toplanmasıyla oluştuğunu gösteren resimler gönderdi.

Hubble, Dünya‘dan 1500 ışık-yılı ötede bulunan bir bulutsu içindeki Theta 1 Orionis C yıldızının çevresinde gezegen oluşumunu gösteren kanıtlar yolladı.
Colorado‘daki Boulder Araştırma Enstitüsü‘nden Profesör Henry Throop, makalede "toz parçacıklarının gezegen oluşturduğunu Hubble sayesinde ilk kez gördüklerini" belirtti. Throop, "Gördüğümüz toz kümesi büyük parçacıklardan oluşuyor. Bazı parçacıklar iri kum tanesi büyüklüğünde. Bir gezegenin oluşum evrelerini izliyoruz" ifadesini kullandı.

En çok kabul gören bilimsel senaryoya göre, gezegenler yıldızların çevresindeki gaz bulutlarında bulunan çok ince toz parçacıklarının birikmesiyle oluşuyor. Toz parçacıkları birbirlerine yapışa yapışa büyüyor, sonunda gezegenleri oluşturuyor. Hubble‘ın resimleri, bu kuramı doğrular nitelikte gözüküyor.

Gezegenler Nasıl ve Nerede Oluşur?

Tüm gezegenler elbette yıldızların oluşumuyla aynı dönemde ve büyük oranda aynı yerde meydana gelirler. Sıkışıp kendi içine çökmeye başlayan gaz bulutları içindeki yoğunlaşma çok nadiren tek bir bölgede gerçekleşir. Çoğunlukla ise; aynı gaz bulutunun birçok bölgesinde gaz, yoğunlaşmaya ve dönerek kendi içinde çökmeye başlar.

Bu gaz çöküntüleri içinde bir veya birkaç tanesi şansının ve konumunun yardımıyla daha fazla gazı yutup büyürken, bazıları ise diğerleriyle rekabete giremeyerek “küçük” kalır. Hatta bu küçük yoğunlaşmalar zaman zaman daha büyükleri tarafından yutularak yok edilirler.

Anladığımıza göre, Güneş Sistemi oluşurken, bu “gaz yutma” savaşından Güneş çok büyük bir galibiyetle ayrılmış ve tek bir yıldız olarak doğma şansına erişmiş. Savaşın diğer galibi Jüpiter ise, diğer tüm gezegenlerin toplamından daha fazla gazı kendi bünyesine katarak gezegenler arası şampiyonluğu elde etmiş.

Kaynak: Kozmik Anafor
Evrim Ağacı
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt