Gerçek yaşınız kaç?

Kaç yaşındasınız? Vücudunuzun yaşı kimlik yaşınızdan farklı olabilir? Gerçek yaşınızı öğrenmek çok kolay... Bu testi yapın ve gerçek yaşınızı hesaplayın...

Gerçek yaşınızı bulmaya hazır mısınız?

"Kaç yaşındasınız?" sorusuna yanıt vermeden önce iyi düşünün. Verdiğiniz yanıt eksik, fazla ya da yanlış olabilir. Her ne kadar ruhunuz veya nüfus cüzdanınız "yaşlı" olduğunuzu gösteriyorsa da biyolojik yaşınıza göre çok daha genç çıkabilirsiniz. Çünkü hangi yaşta olduğunuza ne nüfus cüzdanınız ne de ruhsal durumunuz karar veriyor.

Her şeyi biyolojik gücünüz belirliyor. Biyolojik gücün belirlediği bu gerçek yaşa 'biyolojik yaş' deniyor. Peki, sizin vücudunuz hangi yaşı işaret ediyor? Daily Mail'in hazırladığı 'gerçek yaş' testi supermeydan.net'de...

Beyin
7’şer 7’şer 100’den geriye doğru saymaya başlayın. Eğer 40’ın altındaysanız bu 20 saniyeden, 40-60 arasındaysanız 40 saniyeden fazla almamalı. Bu zamanlamadan daha hızlıysanız yaşınızdan 2 yıl düşün, yavaşsanız yaşınıza 2 yıl ekleyin.

Ne yapmalı?
Beyin fonksiyonlarını geliştirmek ve hızlandırmak için düzenli egzersiz yapmak gerekiyor. (Beyninizin gelişimi ve hafızanızın kuvvetlenmesi için her gün uygulayabileceğiniz 8 alışkanlığı öğrenmek için tıklayın...)

Cilt
El derinizi çekin ve 1 dakika boyunca öyle tutun. Deriniz bıraktığınızda 1 saniyeden az sürede eski haline dönüyorsa yaşınızda 3 yıl çıkarın; 1-2 saniye kalıyorsa yaşınızda kalın; 3-4 saniye arasındaysa 1 yıl; 5-10 saniye kalıyorsa 2 yıl ve 11-30 saniye tutuyorsa 3 yıl ekleyin.

Ne yapmalı?
Güneş ışınlarından korunun ve sigara içmenin cildi etkilediğini unutmayın. (Cilt bakımı konusunda daha fazla bilgi için tıklayın...)

Kaslar
Tek ayağınızın üzerinde durun. Gözlerinizi kapayarak bu pozisyonda bekleyin. 1 dakika kadar durabiliyorsanız yaşınızdan 4 yıl; 30 saniye sürüyorsa 2 yıl çıkarın. Birkaç saniye durabiliyorsanız yaşınıza 3 yıl ekleyin.

Ne yapmalı?
Her gün tek ayağınızın üzerinde durarak beden dengenizi geliştirin. (Spor konusundaki yazılarımız için tıklayın...)

Gözler
Gazetenizi gözlerinize yaklaştırıp uzaklaştırarak hangi mesafede okuyabildiğinizi ölçün. 15 cm’den az mesafede okuyabiliyorsanız aynı yaşta kalın. 16-30 cm’de ise yaşınıza 1 yıl; 31-60 cm’de ise 2 yıl; 61-90 cm’de ise 3 yıl; 90 cm’den fazla ise 4 yıl ekleyin.

Ne yapmalı?
Sigara ve tuzdan uzak durun. Sağlıklı beslenin. (Göz sağlığı ile ilgili yazılarımız için tıklayın...)

Akciğerler
Normal boyutlarda bir balon alıp ciğerinizdeki tüm nefesi içine doldurarak bir seferde şişirmeye çalışın. Büyüklüğü 10-13 cm arasında ise yaşınıza 3 yıl; 14-16 cm arasında ise 1 yıl ekleyin. 20-22 cm arasında ise yaşınızdan 3 yıl çıkarın.

Ne yapmalı?
Kilo verin. Fazla kilo ciğerlerin fazla çalışarak yorulmasına sebep olur. Günlük nefes egzersizleri yapın. (Doğru nefes alımı çok önemli. Çünkü yetersiz oksijen alımının insanda neler yarattığını tahmin bile edemezsiniz. Doğru nefes alıyor musunuz? yazımızda detayları okuyabilirsiniz)

Kulaklar
Radyonun sesini hep dinlediğinizden dörtte bir oranında azaltarak duymaya çalışın. Hiç duyamıyorsanız yaşınıza 5 yıl; kelimeleri ve şarkıları seçebiliyorsanız 3 yıl; söylenen kelimeleri yaklaşık anlıyorsanız 1 yıl ekleyin. Hiç zor gelmediyse 2 yıl ekleyin.

Ne yapmalı?
Kulaklıkla dinlenen cihazları günde 1 saatten fazla kullanmayın. Radyo ya da tv’yi düşük sesle dinleyin. (Kulak sağlığı ile ilgili yazılarımız için tıklayın...)

Dişler
Dişlerinizi fırçaladığınızda diş etlerinizde kanama oluyor mu? Nefesiniz kötü kokuyor mu? İlk soruya cevabınız evet ise yaşınıza 4 yıl; ikinci soruya cevabınız evet ise 1 yıl ekleyin.

Ne yapmalı?
Dişlerinizi günde 2 defa 2 dakika boyunca fırçalayın. Yılda 2 kez diş hekimine görünün. (Bembeyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmada ilk adım, diş sağlığı hakkında bilinçli olmaktır. Diş sağlığıyla ilgili doğru ve yanlışları öğrenmek için tıklayın...)

Kalp
Basen çevrenizin en geniş ve bel çevrenizin en dar yerini ölçün. Daha sonra bel çevrenizi basen çevrenize bölerek bir sayı elde edin. Çıkan sayı 0.7 veya daha az ise yaşınızdan 1 yıl; 0.85 ise 3 yıl çıkarın; birden fazla ise 5 yıl ekleyin.

Ne yapmalı?
Düzenli beslenin ve egzersiz yapın. (Kalbiniz için yapabilecekleriniz Kalbiniz için 6 altın öneri yazımızda...)

Karaciğer
Bir günde en fazla ne kadar alkol alıyorsunuz? Cevabınız 3 kadeh ya da az ise yaşınızdan 3 yıl çıkarın. 4 kadehse aynı yaşta kalın. 5 kadehse 1 yıl; 5 kadehten fazla ise 3 yıl ekleyin.

Ne yapmalı?
Kadınlar günde 1-2 kadeh, erkekler 2-3 kadehten fazla alkol tüketmemeli.
pudra.com
 
Üst Alt