• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Gerçek Sevgi Kuran Ahlakı ile Birlikte Yaşanır

Okunuyor :
Gerçek Sevgi Kuran Ahlakı ile Birlikte Yaşanır

kaanansay

Amatör
Üye
Gerçek Sevgi Kuran Ahlakı ile Birlikte Yaşanır

Allah (cc)'a gönülden bağlanan ve Allah (cc)'ı çok seven bir insan, O'nun yarattığı tüm güzelliklere karşı kalbinde bir sevgi hisseder; bir çiçek, kelebek, kuş, kedi ya da güzel bir manzara böyle bir kişinin içinde büyük bir heyecan uyandırır. Aynı şekilde güzel huylu, güzel yüzlü bir insan da kalpte samimi bir hayranlık oluşturur. Çünkü insanın tüm bu gördükleri Allah (cc)'ın tecellileridir. Allah (cc)'a duyulan coşkulu sevgi, O'nun sonsuz güzelliğinin, sanatının, aklının ve gücünün tecelli ettiği her şeye karşı insan ruhunda doğal bir sevgi ve muhabbet meydana getirir. Bu nedenle Allah (cc)'a gönülden bağlanan insanlar, gerçek sevgiyi yaşayabilen kişilerdir.

Kuran ahlakı ise gerçek sevginin temelini oluşturur. Bir insanı ahlakıyla, kişiliğiyle ve sahip olduğu tüm özellikleriyle derin bir sevgiyle sevmek, ancak kişinin Kuran'a uymasıyla mümkün olabilir. Çünkü Kuran'a uyan bir insan, Allah (cc)'ın beğendiği ahlakı yaşamakla, pek çok sevilecek güzel özellik kazanmış olur.

Allah (cc)'ın "...Sürekli olan salih davranışlar, Rabbinin Katında sevap bakımından daha hayırlı, varılacak sonuç bakımından da daha hayırlıdır." (Meryem Suresi, 76) hükmünü bilerek tüm bu güzel ahlak özelliklerinde bir ömür boyunca sabır ve kararlılık gösterir. Vefa, sadakat, saygı, sevgi, alçakgönüllülük, fedakarlık, dürüstlük, hoşgörülü olmak, bağışlayıcılık, merhamet, yumuşak huyluluk, cesaret, kararlılık gibi özellikler ancak Allah (cc) korkusunun ve Kuran ahlakının yaşanmasıyla süreklilik kazanabilir.

Bu süreklilik, müminin sevgide de bir ömür boyunca sabır ve kararlılık göstermesini sağlar. Sevgisinin temeli iman, Allah (cc) korkusu ve Kuran ahlakına dayanan ve Allah (cc) rızası için seven müminin sevgisi çok güçlü ve derindir. İman edenlerle yaşadığı dostluğun, ahirette sonsuza dek süreceğini bilmesi de sevgiyi güçlü ve daimi kılan bir başka nedendir.

Kuran'a uyan bir insanın yaşadığı bu üstün ahlak, onu hem Allah (cc) Katında hem de müminlerin gözlerinde çok değerli hale getirir. Kuran'a uyan, takva sahibi bir mümin her şeyden önce Allah (cc)'ın sevgisini ve rızasını kazanacağını umar. Allah (cc) sevdiği kulunu, diğer müminlere de sevdirir, ona Kendi Katından bir nur, güzellik verir ve insanların kalplerinin ısınmasını sağlayacak özellikler kazandırır.

kaynak: harun yahya'nın eserlerinden alıntıdır
 
Üst Alt