Genelkurmayda toplu istifa

tunakan

Uzaklaştırıldı
Orgeneral Necdet Özel'in Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturma süreci:

Geçen yıl yapılan Yüksek Askeri Şurada, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Hasan Iğsız getirilecekti. Hasan Iğsız'ın kararnamesi Başbakan Erdoğan tarafından imzalanmadı. Boş kalan Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanması gündeme gelen Orgeneral Avni Atilla Işık sürpriz şekilde emekliliğini istedi. (Atilla Işık'ın bu davranışı, fırsattan istifade etmem ve “Iğsız’ı satmam” olarak yorumlanmıştı.)

Atilla Işık’ın 2010’da emekli olmasıyla, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Jandarma Genel Komutanlığı’nada Orgeneral Necdet Özel getirildi. Ve gündeme şok istifalar oturdu. Sürpriz istifalarda dikkat çekici olan olay, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in 2 yıldan fazla görev süresinin olmasıydı. Ancak; Atilla Işık'ın, Orgeneral Hasan Iğsız'a direk, Orgeneral Necdet Özel'e en direk yansıyan davranışını, Orgeneral Necdet Özel sergilemedi ve Işık Koşaner'in yanında yer almadı.

Emeklilik talepleri olmasaydı, Özel bu yılki şurada Erdal Ceylanoğlu’nun yerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilecek ve 2013 yılına kadar bu görevde kalacaktı. Orgeneral Özel 2013’de de Genelkurmay Başkanlığı’na gelecek ve 2017’ye kadar TSK’nın en yüksek makamında kalacaktı.

Ancak Ankara’nın gündemini sarsan gelişmeler sonucu, Özel 2013’e kadar beklemek zorunda kalmayarak, kendisine iki yıl önceden Genelkurmay Başkanlığı’nın yolunu açan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirildi. Orgeneral Özel, 2015’e kadar Genelkurmay Başkanlığı yapabilecek. Yaş haddine girmediği için hükümet isterse 2015’den sonra da Özel’in görev süresini uzatabilecek.

"Bazılarının elinin tersi ile ittiği makamlar, bazıları için çok cazip ve çekici olabiliyor."

Dip not; emekliliğini isteyen Orgenerallerin haklı yada haksız olmaları, yukarıdaki iletinin konusuna girmemektedir. Olaya farklı bir pencereden bakmanın ürünüdür.
 
Son düzenleme:
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bence bu uzun süren ve hala daha sonucu belli olmayan soruşturmalar , çok daha derin sonuçlar çıkaracak gibi...Kişilerin hakkında ya hüküm verirsin ya da bu kadar uzun süre tutamazsın...Bunun insan hakları , demokrasiyle , prosedürle...açıklanacak bir tarafı yok...Varsa suçları kesin biletlerini , yoksa da bırakın kimsenin hayatıyla oynamayın...Bu kadar uzun süre tutuklu yargıladıktan sonra beraat ederler ise ne olacak...??? Hakların iadesi nasıl olacak...???

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt