Genelkurmay hain saldırı raporunu açıkladı

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Genelkurmay hain saldırı raporunu açıkladı

Genelkurmay Başkanlığı Diyarbakır Silvan'da 13 askerin şehit olduğu olayla ilgili yaptığı soruşturma sonuçlarını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, 14 Temmuz 2011 günü Silvan bölgesinde cereyan eden ve 13 askerin şehit olması, 7 askerin de yaralanmasına neden olan terör saldırısıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığınca yapılan soruşturmanın sonuçlandığını bildirdi.

Soruşturma sonucunda, “1. Jandarma Komando Tabur personelinin görevlerini, verilen emirler çerçevesinde üstün bir cesaret, gayret ve fedakarlıkla yerine getirdiklerinin tespit edildiğinin” belirlendiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Geçici Üs Bölgesi olarak tertiplenilen arazi kesiminin coğrafi yapısı ve bitki örtüsü bakımından askeri taktik prensiplerine uygun olup olmadığı, bölgedeki tertiplenmenin, mevzilenmenin ve dağılmanın taktik prensiplere göre yapılıp yapılmadığı, yeterli yakın emniyet, gözetleme ve ikaz tedbirlerinin alınıp alınmadığı, terörist ikazının alınmasından sonra, alınan ilave tedbirlerin yeterli olup olmadığı, helikopterlerin zamanında hazır olup olmadığı, insansız hava araçlarının zamanında bölgeye ulaşıp ulaşmadığı gibi konularda tereddütler oluşmuş, bu konuların açıklığa kavuşturulması amacıyla konu yargıya intikal ettirilmiştir.”

Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında, konuya ilişkin olarak medyada yer alan bazı iddialara da cevap verildi.

“Çatışma sırasında uçak kullanılmamıştır. Birliğin dönüş hazırlığı yaparken pusuya düşürülmesi söz konusu değildir” denilen açıklama şöyle:

“1. Jandarma Komando Taburu 'Geri emniyet birliği' değildir. Tam aksine, teröristi aramak, bulmak ve etkisiz hale getirmek üzere eğitilmiş ve teçhiz edilmiştir. Verilen görev doğrudur. Komando erleri, özel eğitim merkezlerinde 10 hafta süreyle yoğun bir eğitim almakta, bu eğitim tertip edildikleri birliklerinde de devam etmektedir. 10-13 Temmuz günlerini kapsayan devrede, Jandarma Komando Taburunun 1. Bölüğü 32 saat görev, 59 saat dinlenme; 2. Bölüğü ise 27 saat görev, 64 saat dinlenme yapmıştır. Bu şartlarda, bir komando birliğinin çok yorgun olduğunu iddia etmek mümkün değildir. Asker, gerektiği takdirde 40 kilogram yükle de yürüyebilir. Bu bir eziyet değil, yapacağı görevin gereğidir. Bu olayda, mevsim yaz olduğundan barınma malzemesi azdır ve sırt çantaları 23-25 Kg. arasındadır.

Profesyonelleşme kapsamında, sadece komando tugaylarının hedef alındığı ve bunun tamamlandığı müteaddit defalar kamuoyuna açıklanmıştır. Bazı gazetelerde 'Hiçbir şey yapılmadı' şeklindeki köşe yazıları hayretle karşılanmaktadır. Ancak, komando tugayları dışında, hem Kara Kuvvetleri Komutanlığında hem de Jandarma Genel Komutanlığında bazı komando birlikleri vardır. Bu birliklerde, komando eğitimi almış erbaş ve erler görev yapmaya devam etmektedirler. 1;inci Jandarma Komando Taburu da bunlardan birisidir.”

Çatışma sırasında etkisiz hale getirilen 5 teröristin arazide bulunamadığı, yoğun duman perdesi gerisinde çekilen teröristlerin, bu cesetleri de götürdükleri veya bir yere gizlediklerinin değerlendirildiği belirtilen açıklamada, “Çatışma bölgesinin kontrole alınmayarak, basının girmesine fırsat verilmesi bir hata olmuştur. Bu tip olaylar hakkında yorum yapan kişilerin askeri taktik ve teknikler hakkında fikir beyan ederken, çatışma ortamı gerçeklerini dikkate alarak hassasiyet göstermeleri gerekir. Türk Silahlı Kuvvetleri, mevcut yasalar çerçevesinde, teröre karşı yürütülen mücadelede kendisine verilecek görevleri ne pahasına olursa olsun, artan bir kararlılık ve inançla yerine getirecektir.”

Genelkurmay'dan yapılan açıklamanın tam metni:

14 Temmuz 2011 günü Silvan bölgesinde cereyan eden ve 13 Mehmetçiğin şehit olmasına, 7 Mehmetçiğin yaralanmasına neden olan menfur terör saldırısı ile ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığınca yapılan soruşturma sonuçları aşağıdadır.

1. Bölgesinde terörist eylemlerin artış göstermesi üzerine Diyarbakır Valiliği tarafından, Garnizon Komutanlığı olan 7’nci Kolordu Komutanlığından kolluk kuvvetlerini takviye etmesi talep edilmiştir.

2. 9 Temmuz günü, geç saatlerde, Diyarbakır-Lice yolunun bölücü terör örgütü mensuplarınca kesilerek ikisi asker, üç şahsın kaçırılması üzerine 7’nci Kolordu Komutanlığınca, bölgedeki Kara Kuvvetleri ve Jandarma birliklerini kapsayan bir plan hazırlanarak 10/11 Temmuz gecesinden itibaren arazide tertiplenilmiş ve kaçırılan şahısların aranmasına başlanmıştır.

3. Bu faaliyet devam ederken 12 Temmuz günü saat 19:30 civarında, Hazro Jandarma Karakol Komutanlığına teröristlerce silahlı saldırıda bulunulmuş ve bu saldırıda üç askeri personel yaralanmıştır.

4. Bu olay üzerine, 7’nci Kolordu Komutanlığınca uygulanan plan genişletilmiş ve Diyarbakır Vali Vekilinin yazılı onayı alınarak bir kısım birlikler Hazro kuzey doğusuna kaydırılmıştır. Bu kapsamda, 10/11 Temmuz gecesinden itibaren Hazro bölgesinde belirli sürelerle görevlendirilmiş olan 1’inci Jandarma Komando Taburuna (1’inci ve 2’nci Komando Bölükleri ile) yeni görev bölgesine intikal emri verilmiştir.

5. 51’inci Jandarma Komando Taburu, 13/14 Temmuz gecesi saat 21:00’den itibaren emniyetli bir bölgeye kadar araçla götürülmüş, müteakiben 5,5-6 Km. mesafedeki görev bölgesine yaya olarak intikale başlamıştır. Yaya intikalde, karşılaşılan güçlükler nedeniyle gecikme olmuş ve daha yakın bir bölgede “geçici üs bölgesi” tesis edilerek tertiplenilmiştir.

6. Teröristler arasında geçen ve basına da yansıyan telsiz görüşmesi alınır alınmaz ilk ikaz mesajı, 1’inci Jandarma Komando Taburu dahil tüm birliklere iletilmiş, konuşmada geçen yer isimlerinin çözümlenmesini müteakip saat 13:30’da 1’inci Jandarma Komando Taburu tekrar bilgilendirilmiştir.

7. Geçici üs bölgesine terörist saldırısı saat 14:18’de başlamış, birkaç dakika sonra atılan el bombaları kuru otların tutuşmasına neden olmuş ve yangın rüzgarın da etkisiyle mevzilerimizi kapsayacak şekilde süratle yayılmıştır. Silah atışları ve el bombaları nedeniyle şehit olan personelin süratle yanan bölge dışına çıkarılması sağlanmıştır.

8. Çatışma haberi, yaşanan yoğunluk nedeniyle ancak saat 14:39’da üst karargaha bildirilebilmiş ve silahlı helikopter istenmiştir. Helikopter birliği, talebin ulaşması üzerine süratle pilotları çatışma hakkında bilgilendirmiş, helikopterin uçuş öncesi yapılması zorunlu olan son kontrolleri kısa sürede tamamlanarak saat 15:21’de Diyarbakır’dan kalkışları ve saat 15:45’te çatışma bölgesi üzerinde olmaları sağlanmıştır. Talebin alınması ile helikopterlerin çatışma bölgesinde bulunması arasındaki sürenin uygulama standartlarına uygun olduğu tespit edilmiştir.

9. Çatışma bölgesinde genişleyen yangın ve 1’inci Jandarma Komando Taburu personelinin etkili karşı koyması sonucunda teröristler, saat 15:30 civarında teması kesmişlerdir. Silahlı helikopterler bölgeye ulaştıklarında, yoğun duman nedeniyle teröristleri tespit edememiş, ancak muhtemel kaçış istikametleri ateş altına alınmıştır.

10. Takviye Jandarma Özel Harekat Timleri, bölgedeki yangın nedeniyle çevrede tertiplenmiş, öncelikle şehit ve yaralıların havadan tahliyesi sağlanmıştır.

11. Çatışmanın bildirilmesiyle birlikte, plan gereği yakın bölgelerde ve arazide bulunan Jandarma Özel Harekat, Jandarma Asayiş ve Özel Kuvvetler Birlikleri, gün içerisinde kaydırılarak bölge çember içerisine alınmış ve insansız hava aracı ile bölgenin kontrolüne başlanmıştır.

12. Yapılan soruşturma sonucunda;

a. 1’inci Jandarma Komando Tabur personelinin görevlerini, verilen emirler çerçevesinde üstün bir cesaret, gayret ve fedakarlıkla yerine getirdikleri tespit edilmiştir.

b. Bununla beraber;

(1) Geçici Üs Bölgesi olarak tertiplenilen arazi kesiminin coğrafi yapısı ve bitki örtüsü bakımından askeri taktik prensiplerine uygun olup olmadığı,

(2) Bölgedeki tertiplenmenin, mevzilenmenin ve dağılmanın taktik prensiplere göre yapılıp yapılmadığı, yeterli yakın emniyet, gözetleme ve ikaz tedbirlerinin alınıp alınmadığı,

(3) Terörist ikazının alınmasından sonra, alınan ilave tedbirlerin yeterli olup olmadığı,

(4) Helikopterlerin zamanında hazır olup olmadığı, insansız hava araçlarının zamanında bölgeye ulaşıp ulaşmadığı gibi konularda tereddütler oluşmuş, bu konuların açıklığa kavuşturulması amacıyla konu yargıya intikal ettirilmiştir.

c. Medyada yer alan iddialarla ilgili olarak;

(1) Çatışma sırasında uçak kullanılmamıştır.

(2) Birliğin dönüş hazırlığı yaparken pusuya düşürülmesi söz konusu değildir.

(3) 1’inci Jandarma Komando Taburu “Geri emniyet birliği” değildir. Tam aksine, teröristi aramak, bulmak ve etkisiz hale getirmek üzere eğitilmiş ve teçhiz edilmiştir. Verilen görev doğrudur. Komando erleri, özel eğitim merkezlerinde 10 hafta süreyle yoğun bir eğitim almakta, bu eğitim tertip edildikleri birliklerinde de devam etmektedir.

(4) 10-13 Temmuz günlerini kapsayan devrede, Jandarma Komando Taburunun 1’inci Bölüğü 32 saat görev, 59 saat dinlenme; 2’nci Bölüğü ise 27 saat görev, 64 saat dinlenme yapmıştır. Bu şartlarda, bir komando birliğinin çok yorgun olduğunu iddia etmek mümkün değildir.

(5) Asker, gerektiği takdirde 40 Kg. yükle de yürüyebilir. Bu bir eziyet değil, yapacağı görevin gereğidir. Bu olayda, mevsim yaz olduğundan barınma malzemesi azdır ve sırt çantaları 23-25 Kg. arasındadır.

(6) Profesyonelleşme kapsamında, sadece komado tugaylarının hedef alındığı ve bunun tamamlandığı müteaddit defalar kamuoyuna açıklanmıştır. Bazı gazetelerde “Hiçbir şey yapılmadı” şeklindeki köşe yazıları hayretle karşılanmaktadır. Ancak, komando tugayları dışında, hem Kara Kuvvetleri Komutanlığında hem de Jandarma Genel Komutanlığında bazı komando birlikleri vardır. Bu birliklerde, komando eğitimi almış erbaş ve erler görev yapmaya devam etmektedirler. 1’inci Jandarma Komando Taburu da bunlardan birisidir.

(7) Çatışma sırasında etkisiz hale getirildiği görülen 5 terörist, arazide bulunamamıştır. Yoğun duman perdesi gerisinde çekilen teröristlerin, bu cesetleri de götürdükleri veya bir yere gizledikleri değerlendirilmektedir.

(8) Çatışma bölgesinin kontrole alınmayarak, basının girmesine fırsat verilmesi bir hata olmuştur.

(9) Bu tip olaylar hakkında yorum yapan kişilerin askeri taktik ve teknikler hakkında fikir beyan ederken, çatışma ortamı gerçeklerini dikkate alarak hassasiyet göstermeleri gerekir.

13. Türk Silahlı Kuvvetleri, mevcut yasalar çerçevesinde, teröre karşı yürütülen mücadelede kendisine verilecek görevleri ne pahasına olursa olsun, artan bir kararlılık ve inançla yerine getirecektir.

Kaynak : Genelkurmay hain saldr raporunu aklad - Hrriyet Gndem
 
R

redyellow

Ziyaretci
Allah tüm mehmetciklerimizi kem gözlerden, hainlerin tuzaklarından muhafaza eylesin. Yetkililerimiz de uyanık olsunlar, bu hainlere fırsat vermesinler.
 
Genelkurmayın yapmış olduğu açıklamanın ikinci metni dışında bir çok kısmına katılmamakla birlikte halen ortadaki soru işaretlerini kaldırmaya yönelik tek bir cümle geçmemesini manidar buluyorum bu açıklama için..

Gerektiği takdirde 40 kg techizat yüklü çantayla asker yol alabilirmiş o intikal çantaları genelde kumanya,techizat gibi şeyleri taşımak için kullanılır cephane olarak piyade tüfeği kullanan asker cephanesini hücum yeleğinde taşır, ağır makinalı silah taşıyan silahı, yardımcısıda mayon kutusunu taşır, bu durum roket atar nişancısı ve yardımcısındada aynıdır birisi roketi diğeri sevk fişeği ve mühimmat dolu olan kutuyu taşır..Üstünede 40 kg tabir edilen intikallerde kullanılan çantayı bir çoğumuz acemi birliklerinde görmüş ve taşımıştır sadece çantanın kendisi 10 kg geliyor ergonomisi olmayan demir iskelete sahip askerin sırtına,omurlarına uyguladığı basınç ve vermiş olduğu rahatsızlık hissi ile yol almanın fiziksel anlamda ızdıraba dönüştüğü gerçeğini birilerinin açıklaması lazım zira askerimizin kullandığı diğer techizatlarda oldukça eski ve fonksiyonelliği sıfır..

Arazide asker kendinimi taşısın yoksa çantayımı..?Batılı orduların kullanmakta olduğu çantalar gerek kumaşları gerekse iskelet yapılarıyla hem daha sağlam hem daha ergonomik ayrıca iskeletlerinde kullanılan kompozit ve fiber karışımı malzeme sayesinde oldukça hafifler şayet ordular askerlerin daha rahat hareket ve manevra kabileyeti olması adına askeri kamuflajları bile ciddi derecede nano teknoloji ile üretiyorlar..

Çanta olayını kenara bırakalım terörist mekap giyer, terörist hamallık yapmaz katırlarla lojistik yapar o halde o arazi şartlarında sende helikopterle ikmal yapıcaksın askerine..

Şu insansız hava aracı masallarını anlatmasınlar artık şimdiye kadar pek çok keşifde terörist saptandığı halde bunlar medyayada yansıdı fakat kimse o nokta atışı emrini vermedi, 48 saat çatışan mehmetçiğe bir helikopter göndermeye erindiler..Heronlar görüntü alıyo kimse ciddiye almıyor üstüne üstlük bu uçaklar tüm koordinatları enlemini boylamını alıyor bir F-16 gelip o bombaları bırakmıyor teröristlerin tepesine..Son bahsettiğim Aktütün,Dağlıca ve Gediktepe'de yaşananları göz önüne getirdiğimizde bizim bildiğimiz tabiiki medyaya yansıyan kısmı acaba yansımayan kısmında neler gizli..?


TSK artık hatalı olduğu yerleri teşhis etmeye yönelik adımlar atmaya başladı bu sevindirici olan kısmı ama şu polis meselesi özel harekat dışında karakol polisinin bölgede etkin rol oynamasını isteyenler hata yapıyorlar izlenen politika çok manidar olmakla birlikte TSK'nın yılllardır vermiş olduğu şanlı şerefli onur mücadelesine gölge düşürmeye yöneliktir..
 
Son düzenleme:
Allah tüm mehmetciklerimizi kem gözlerden, hainlerin tuzaklarından muhafaza eylesin. Yetkililerimiz de uyanık olsunlar, bu hainlere fırsat vermesinler.

Hepimizin ortak temennisi bu yönde..

Bu çok başlı yılanları dağdan,siyasetten temizlemek adına hem TSK hem devletin kendi adına içinde çözmesi gerekenleri en kısa sürede mutabakata vardırıp süreci hızlandırması lazım..
 
Üst Alt