Gençlik Hormonu!

Merhaba!

DHEA, vücudumuzun gençlik hormonudur. Bizi stres başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı korumaktadır.

Gençlik Hormonu!
DHEA hormonun bağışıklık ve savunma sistemiyle direkt olarak bağlantısı vardır. Sağlıklı bir insanda bu hormonun beyindeki konsantrasyonu, kandakine oranla 10 kat fazla etkilediği ortaya çıkmıştır.

Stres anında kortizon salgılanır. Kortizonun görevi, stresi tolere edebilir hale getirmektir. Stresin ağırlığı ve devamlılığı artarsa, kortizon salgısı da artar. Aşırı ve uzun süreli salgılanması, vücudumuza büyük zarar verir. Bağışıklık istemini bloke ederek vücut direncini düşürür. Bu durumda DHEA devreye girerek, kortizon salgısını azaltır ve stresin etkisini yumuşatır. Yaş ilerledikçe DHEA hormonu azalır, buna karşılık kortizon salgısı çoğalarak yaşlanmamıza hız kazandırır.

DHEA hormonu, böbrek üstü bezi tarafından salgılanır. Cinsel hormonların başıdır. Kadınlarda kadınlık hormonuna, erkeklerde erkeklik hormonuna veya stres hormonu olarak bilinen kortizona dönüşebilir.

Bu hormonu dışarıdan tablet şeklinde almak için, mutlaka önce doktora danışmak gerekir. Ancak bu pek çok yiyecekte de mevcuttur.

Doğal yollardan hormon salgılarını artırmak için:

Her çeşit stres DHEA üretimini azaltır çünkü stres esnasında salgılanan kortizon, DHEAnın karşıtı bir hormondur.

Stresi azaltmak ve DHEA salgısını azaltmak için egzersiz yapılmalıdır. Açık havada yürüyüş, yüzme ve benzeri egzersizler faydalıları arasındadır. Egzersiz en iyi meditasyondur ve sizi stresten arındırır.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, tüm hormonların yapımı için önkoşuldur. Özellikle balık, yağsız et-tavuk ve peynir gibi protein kaynakları ihmal edilmemelidir.

Bu hormonun yapımı için gerekli ana maddeyi içeren patlıcan, zeytin, zeytinyağı, peynir, deniz balıkları, avokado gibi yiyecek maddeleri, yeterli miktarda tüketilmelidir.

Vücutta bu maddenin üretimi için yeterli krom yoksa, birkaç ay boyunca ağız yoluyla krom tablet almak faydalıdır.

Yapılan araştırmalar, bu hormonun yaşlılara dışarıdan verilmesiyle zihinsel performansın arttığını, belleğin ve bağışıklık sisteminin güçlendiğini göstermiştir.

DHEA hormonu, yağın vücutta dağılımını ve yakılıp enerjiye dönüşmesini sağlayarak, kilo almayı da engeller.
MSN Kadın
Sağlıklı Yaşam ve Diyet
 
Üst Alt