Gelmiş Geçmiş en İYİ 10 Korku Filmi

1. The Exorcist (1973) - William Friedkin
2. The Shining (1980) - Stanley Kubrick
3. Halloween (1978) - John Carpenter
4. A Nightmare on Elm Street (1984) - Wes Craven
5. Ringu - The Ring (Japanese version) (1998) - Hideo Nakata
6. The Texas Chainsaw Massacre (1974) - Tobe Hooper
7. The Omen (1976) - Richard Donner
8. Stephen Kings It (1990) - Tommy Lee Wallace
9. Hellraiser (1987) - Clive Barker
10. Hostel (2005) - Eli Roth
 
Filmlerin sıralamsı kim tarafından yapılmış.
Neden Alfred Hitckock'dan film yok hiç. Mesela " kuşlar" listede olmalı idi bence
 
Birde şöyle bir liste var.
KAYNAKLAR:E!ONLİNE,MARK HUDİS

THE EXCORSIST (1973)
The Exorcist İşte yönetmen William Friedkinden tam teşekküllü bir korku filmi. 360 derece dönen kafalar, sarsılan yataklar ve ruhu şeytan tarafından esir alınmış genç bir kız. Bir film yıldızının (Ellen Burstyn) kızı (Linda Blair), kötü ruhların saldırısına uğrar. Bir rahip (Jason Miller) ve gizemli bir şeytan çıkarıcı (Max von Sydow) biraraya gelerek genç kızı kurtarmaya çalışırlar. Yönetmen William Friedkinin bu Oscar ödüllü filmi, kimi izleyicilerin bayılmasına sebep olmuştu.

DAWN OF THE DEAD (ÖLÜLERİN DİRİLİŞİ) (1978)
Dawn of the Dead Çok gizli bir ilaç (bir şekilde) dünyaya yayılır ve ölülerin (yine bir şekilde) mezarlarından dirilmesine sebep olur. Ama ölüler hiç de mezara ilk girdikleri günkü gibi değillerdir. Yarısı çürümüş kafatasları, dışarı sarkan barsaklar ve kopmuş kollarıyla, yaşayanların peşinden koşan ölülerin olduğu bu film, hiç de görmek istemeyeceğiniz sahnelerle dolu. George Romeronun yönetmenliğini yaptığı Ölülerin Dirilişinin başrol oyuncusu Tom Savini. Savini, bu filmde hızını pek alamamış galiba, çünkü onu, Quentin Tarantinonun Günbatımından Şafağa (From Dusk Till Dawn) filminde de insan-yiyici olarak izledik.

THE CHANGELING (1979)
Tek başına bir korku filmi olabilecek kadar ürkütücü bir müzisyen ve hayaletli bir ev. Scott, inzivaya çekilmiş ve yeni ruh durumuna uygun bir ev aramaktadır. Şans bu ya (!) tuttuğu evde, küçük bir çocuğun hayaleti vardır. Ne kan var bu filmde, ne de dışarı sarkan organlar. Ama Scottla birlikte hayaletin varlığını keşfettiğinizde, kendinizi koltuğa yapışmış halde bulursunuz ve belki de Anne!! diye çığlık atarsınız. Ses efektlerinin bolca kullanıldığı filmin başrollerinde George C. Scott, Trish van Devere ve Melvyn Douglas oynuyor.

ELM SOKAĞINDA KABUS (A NIGHTMARE ON ELM STREET) (1984)
Elm Sokağı'nda kabus Freddy Kruger... Kabuslarınıza giren jilet parmaklı katil... Gençlerin uykularına girerek onları öldüren adamdan kaçmanın tek bir yolu var o da uyumamak. Ama kabuslar gençleri o kadar kokutuyor ki uyuyup uyumadıklarının farkına bile varamıyorlar. Yönetmen Wes Craven, filmin çoğu rüyalarda geçtiği için olsa gerek, gerçeklikle çok oynamış. Örneğin telefonda konuştuğunuz kişi dilini ahizeden içeri uzatıp sizi yalayabiliyor. Filmin başrollerinde Heather Langenkamp, Robert Englund, Johnny Depp (evet, o kaburgalarından bıçaklanan Johnny Depp) ve John Saxon oynuyor.

THE SHINING (1980)
The Shining Stephen Kingin beyazperdeye uyarlanmış romanlarından biri. King hayranları pek beğenmese de En İyi 10 Korku Filmi listesinde 5. sırada yer alıyor. İyi bir yönetmen (Stanley Kubrick) ve iyi bir oyuncu kadrosu var (Jack Nicholson, Shelly Duvall ve Scatman Crothers). Film, bir yazarın ailesiyle kaldığı ıssız bir otelde yavaş yavaş delirişini konu alıyor. Özellikle klostrofobik seyircileri etkileyen film, hem çekildiği ıssız mekan, hem de insanların yalnızlığıyla bütünleşince oldukça korkutucu oluyor.

ŞEYTANIN ÖLÜSÜ (THE EVIL DEAD) (1983)
The Evil Dead Parçalara ayrılan insanlar... Böyle bir sahne tek başına bir korku filmi yapmaya yeter de artar bile. Ama Şeytanın Ölüsünde bu sahneden çok var. Bir grup arkadaş tatil yapmaya gittikleri bir dağ evinde, şeytani güçleri rahatsız eder. Olayı farkına varan gençlerin tek bir çaresi kalmıştır: Birbirlerini kesmek. Filmin başrollerinde Bruce Campbell ve Betsy Baker oynuyor.

THE HAUNTING (1963)
Dört arkadaş New Englanddaki, (tabii ki) perili eve tatil yapmaya giderler. Grup, çok geçmeden bunun kötü bir fikir olduğunu anlayacaktır. Duvarlarda beliren yüzler, eğilip bükülen demir kapılar ve önce kıkırdılarla başlayıp kulakları tırmalayan kahkahalara dönüşen sesler... Ama kendilerini bu kadar korkutan şeyin ne olduğunu bir türlü göremezler. Bu filmde de ruh filmlerine özgü bir sinsilik, bir gerilim atmosferi var. Kan yok ama Yeter artık! Öleceklerse ölsünler diye isyan edesi geliyor insanın. Ses efektlerinin bol bol kullanıldığı filmin yönetmeni Richard Wise, başrollerde ise Julie Harris, Claire Bloom ve Russ Tamblyn oynuyor.

THE EXORCIST III (1990)
The Exorcistten 15 yıl sonra... Scott, Dedektif Kinderman olarak karşımıza çıkar bu kez ve işlerini tımarhaneden yöneten şeytanla karşı karşıyadır. Yönetmenliğini William Peter Blattynin yaptığı filmde, George C. Scotta bu kez Ed Flanders ve Jason Miller eşlik ediyor.

FRANKENSTEIN (1931)
Mary Shalleynin korku klasikleri arasına girmiş romanı kadar iyi olmasa da, 1931 yılında çekilen Frankenstein, ardından gelen korku filmlerine örnek olmuş. Pek çok film için standart rolü oynayan yapıt, bu alanda bir çığır açmış sayılabilir. Çılgın bir bilimadamının kocaman bir dev yarattığı filmin bazı sahneleri korkunun rengiyle , yeşille çekilmiş. Yönetmenliğini James Whalein yaptığı filmin başrollerinde Boris Karloff, Colin Clive ve Mae Clarke oynuyor.

PHANTASM (1979)
The Phantasm Kafataslarının delindiği, parmakların koptuğu ve içinden sarı sıvıların aktığı bir film. Müthiş bir müziğin eşlik ettiği sahnelerde gerçekten de uzun olan Uzun Adamın vahşetini izliyorsunuz. Başrollerinde Michael Baldwin, Reggie Bannister ve Angus Scrimmin oynadığı, yönetmen Don Coscarellinin 21 yaşındayken çektiği bir film.
 
Üst Alt