Gelen Kutusu onarım aracı

Outlook Veri Dosyanızı (.pst) (Outlook Veri Dosyası (.pst ve .OSB): İletilerinizi ve diğer öğelerinizi bilgisayarınızda depolayan veri dosyası.) açamaz ya da veri dosyanızın bozulduğundan kuşkulanırsanız, dosyadaki hataları tanılamak ve gidermek için Gelen Kutusu Onarım aracını (scanpst.exe) kullanabilirsiniz. Gelen Kutusu Onarım aracı bilgisayarınızda yalnızca Outlook Veri Dosyalarını (.pst veya .ost) tarar ve dosya yapısının bütünlüğünü çözümler.

Gelen Kutusu onarım aracı (scanpst.exe)

Bilgisayarınıza Microsoft Outlook 2010 yüklediğinizde scanpst.exe de yüklenir. Gelen Kutusu Onarım aracı veri dosyası yapısını sıfırlayarak ve Outlook öğeleri için başlıkları yeniden yapılandırarak sorunları çözmeye çalışır.
 1. Windows Gezgini’ni açıp sürücü:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE14 klasörünü seçin.
 2. Scanpst.exe dosyasını çift tıklatın.
 3. Taramak istediğiniz dosyanın adını girin kutusuna, denetlemek istediğiniz .pst veya .ost dosyasının adını girin veya dosyayı seçmek için Gözat düğmesini tıklatın.
 4. Tarama günlüğü seçeneklerini belirtmek için Seçenekler öğesini tıklatın ve sonra istediğiniz seçeneği tıklatın.
 5. Başlat düğmesini tıklatın.
 6. Hata bulunursa, hataları düzeltmesi için onarım işlemini başlatmayı isteyip istemediğiniz sorulur. Onarım işlemi sırasında bir yedek dosyası oluşturulur. Bu yedek dosyanın varsayılan adını veya konumunu değiştirmek için, Yedek dosyasının adını girin kutusuna yeni bir ad yazın veya kullanmak istediğiniz dosyayı seçmek için Gözat düğmesini tıklatın.
 7. Onar seçeneğini tıklatın.
 8. Onarmaya çalıştığınız .pst dosyasını içeren profille Outlook’u başlatın.
 9. Gezinti Bölmesi Bilgilerinizi düzenlemek için kullanılan klasörlere erişim sağlayan bir sütun. Bir klasörün içerdiği öğeleri göstermek için klasörü tıklatın. Ayrıca Sık Kullanılan Klasörler bölümü ve Posta, Takvim, Görevler ve diğer görünümler arasında geçiş yapmayı sağlayan düğmeler içerir.)’nde Klasör Listesi’ni tıklatın.
  Klavye kısayolları Klasör Listesi’ne açık geçiş yapmak için CTRL+6 tuşlarına basın. Klasör Listesi’nde, varsayılan Outlook klasörlerinizin yer aldığı Kurtarılan Kişisel Klasörler veya Kaybolan ve Bulunan klasörü adında bir klasör görebilirsiniz. Yeniden oluşturulmuş bir .pst dosyası olduğundan, kurtarılan klasörler genellikle boştur. Kaybolan ve Bulunan klasöründe Gelen Kutusu Onarım aracının kurtardığı klasörler ve öğeler bulunur.
Outlook Veri Dosyası (.pst) oluşturup, öğeleri bu yeni veri dosyasındaki Kaybolan ve Bulunan klasörüne sürükleyebilirsiniz. Tüm öğelerin taşınması bittiğinde, Kaybolan ve Bulunan klasörünün de bulunduğu Kurtarılan Kişisel Klasörler (.pst) dosyasını profilinizden kaldırabilirsiniz.
iyiblogcu.com
 
Üst Alt