Gelecekte insanlık yıldızları göremeyecek

Bilim adamları, gökyüzündeki nesneleri son yüzyılda uzay teleskopları ile iyice kayıt altına aldılar. her türlü veriyi bilgisayar ortamına işediler ve ortaya bazı sonuçlar oluşmaya başladı. Bu elbette ki kötüydü. belkide birkaç milyon yıl sonra Torunlarımız yıldız göremeyecek.

Neden ?

Evrenin gaz ve toz bulutları ile Büyük patlamanın ardından oluştuğu deneylerle ve formüllerle açıklanmıştı. Büyük patlamadan sonra evrenin genişlediğini uzay ve bilim ile ilgilenen kişiler az çok duymuştur.Evet evren uzay genişlemektedir, bu genişleme nesnelerin biribirinden uzaklaşması şeklindedir.
Bilim adamları son günlerde asıl daha şaşırtıcı bir sonuca vardılar, Patlamadan sonra nesnelerin birbirinden uzaklaşması yavaş yavaş azalması gerekiyordu, öyle ya mantıken havaya atılan bir taş sürat kaybederek yere düşmesi gerekir. Ancak 1970 lerde gözlemledileri nesnelerin kayıtları ile bugünkü kayıtları karşılaştırdılar korkunç gerçek ortaya çıktı. Evren yavaşlamıyor, aksine daha da hızlanıyordu genişlemesi.
Evrenin genişlemesi , İnsanoğlunun ulaşabileceği ve bildiği en hızlı sürat ışık hızı idi 300.000 km saat. Evrenin 300.000 km saaten çok daha hızlı genişlediği ve bu süratin arttığı anlaşıldı.

İnsanoğlu bu hızı henüz hesaplayacak yapıya sahip değil, ancak ortak bir yan etki için konuşmak en basiti . Ne olacağını tahmin edebiliyoruz en azından. Hala milyonlarca yıl sonra Dünyada bir insanoğlu yaşıyorsa. Yıldızları göremeyecek. Çünkü evrenin genişlemesi daha da süratlenecek. Yıldızlar biribirinden uzaklaşacak. o kadar yıldızın ışığı dünyaya ulaşması çok zor olacak.
 
Bildiğim kadarıyla evren genişlerken galaksilerin birbirinden uzaklaşması söz konusuydu.
Fakat galaksiler kendi içlerinde genişlememekteydi.
O nedenle yıldızları görememe gibi bir durumun olduğunu sanmıyorum.

Ya da bilmediğimiz yeni bir durum tespit edilmiştir; galaksilerin de kendi içinde genişlemesi gibi.
Ancak bu şekilde yıldızların görünmemesi söz konusu olabilir.
 
Üst Alt