• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Geceleri Adil Kullanım Kotası kalkıyor

  • Konbuyu başlatan YukseLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 2
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Geceleri Adil Kullanım Kotası kalkıyor

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Geceleri indirme yapana, kota engeli kalkıyor
02:00 ve sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri Adil Kullanım Kotası (AKK) kapsamında değerlendirilmeyecek.

Uygulama 1 Mayıs'tan itibaren başlayacak.

Mevcut uygulamada servis sağlayıcılardan satın aldığınız tarife ve hız ne olursa olsun, sınır aşıldıktan sonra kullanabileceğiniz bağlantı 3Mbpsye düşüyordu. Yeni uygulamada ise farklılıklar var.
1 Mayıstan itibaren başlayacak uygulamada gece 02:00 ve sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri AKK kapsamında değerlendirilmeyecek. Internet kullanıcıları bu sayede geceleri web sitelerinde daha rahat sörf yapabilecek.
BTK tarafından internet servis sağlayıcılarına iletilen düzenlemedeki bir diğer yenilik de, gece saatlerinin dışında kalan ve kotaya tabi dönemdeki kullanımlardaki veri tüketiminin aşılması hâlinde internet hızının düşeceği bağlantı kalitesini belirliyor.
HIZA GÖRE FARKLI SINIR
Eski uygulamada tarife ne olursa olsun kota aşıldıktan sonra hız 3 Mbpse çekiliyordu. Bundan böyle bu alt sınır tarifenin çeşidine göre değişecek. En düşük kullanım hızı olan 8 Mbps bağlantıda AKK aşıldıktan sonraki hız yine 3 Mbps olurken, diğer tarifelerde bu alt sınır kademe kademe yukarı çekildi.
Örneğin, 16 Mbps bağlantı hızı kota aşımı sonrasında 5 Mbps olarak kullanılabilirken 50 Mbps tarifesine sahip bir başka kişi kotayı aştığında hızı 16 Mbpse düşecek.

Tarife bazında internet bağlantı hızının kota sonrası düşeceği alacağı hal şöyle.

 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Adil Kullanım Kotası için yeni düzenleme bugün itibariyle hayata geçti.

Saat 02.00-08.00 itibariyle indirilen veriler kullanıcıların kotasından sayılmayacak. AKK sonrası internet hızlarına da düzenleme gelirken 31 Aralık 2018'de adil kullanım kotasının tamamen kaldırılması bekleniyor.

Bazı şirketler yeni AKK düzenlemesine göre paketlerini satışa sundu. Kotayı aşan 1 TL ödeyecek.

Örneğin;
35 GB'lık paket aldınız ve kotayı bitirdiniz. Yeni aboneler, 35 GB'ın üzerine harcadığı her GB için ücret ödeyecek.
 
Üst Alt