• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Gebze Teknik Üniversitesi'nin İlk Öğrencileri

Okunuyor :
Gebze Teknik Üniversitesi'nin İlk Öğrencileri

ymk41

Acemi
Üye
Türkiyenin teknoloji üretecek yeni şirketlerini kuracak adayları yetiştirmeyi hedefiyle Kocaelinin Gebze ilçesindeki Çayırova kampüsünde yeniden yapılanan Gebze Teknik Üniversitesi, yeni kimliği ile ilk lisans öğrencilerinin kayıtlarını almaya başladı. 3 Temmuz 1992 tarihinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adıyla kurulan ve 22 Ekim 2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan yasa teklifinin kabul edilmesiyle yeni kimliğine kavuşan Gebze Teknik Üniversitesini kazanan 421 öğrenci kayıt işlemlerini gerçekleştirmeye başladı.

Kayıt için GTÜye gelen öğrenciler, üniversitenin ulaşım imkanlarından ve kampüs alanından etkilendiklerini dile getirdiler. Bilgisayar Mühendisliğini kazanan Gonca Ezgi Çakır, üniversitenin kampüsündan çok etkilendiğini dile getirerek, Ben başka üniversitelerde de bölümleri puanımın tutmasına rağmen özellikle sağlam bir meslek istediğim için bir de buradaki bilimsel çalışmalar hakkındaki duyumlarımdan dolayı GTÜyü yazdım ve memnun olarak geldim. Bilimsel kurumlarla iç içe olması benim için çok etkileyici oldu. Bu bir üniversitenin en temel özelliklerinden birisi sonuçta dedi.
Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü kazanan Serkan Sorman ise, Biz iş arayan mühendis değil, iş kuran mühendis yetiştiririz sloganı dikkatimi çekti. eğitimin zor olması da dikkatimi çekti. Bu da üniversitenin kaliteli olduğu gösteriyor. İstanbula yakınlığı da önemli ama ben sosyal imkanlarından daha çok ders ağırlıklı bir üniversite olduğu için burayı seçtim diye konuştu.

Yenilenen kimlikleri ile ilk lisans öğrencilerini kabul etmeye başladıklarını dile getiren Gebze Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Babür Özçelik, Üniversitemizde 8 bölümde lisans programı uygulanmaktadır. Yaklaşık olarak 2 bin civarında lisans öğrencimiz bulunmakta, 3 bin civarında da lisansüstü, yüksek lisans ve doktora öğrencimiz bulunmaktadır. Bu dönem 421 öğrencimiz üniversitemizi kazanmış bulunmaktadır şeklinde konuştu.

GTÜnün girişimcilere büyük önem verdiğini söyleyen Özçelik, Bu anlamda Muaallimköyde kurulan Bilişim Vadisinin büyük ortaklarından biri olmaktadır. Yine Çayırova Kampüsümüz içerisinden teknopark kurma çalışmalarımız da halen devam etmektedir. Amacımız sadece eğitim veren bir üniversitenin yanı sıra öğrencilerimizin mezun olduktan sonra kendi işlerini yapabilecekleri girişimci bir yapıya sahip bir şekilde yetiştirilmesidir. Bu amaca hizmet eden tüm başarılı öğrencileri üniversitemize bekliyoruz diye konuştu.

Gebze Teknik Üniversitesi, hem sanayi ve teknoloji kuruluşlarıyla entegre çalışması hem de teknoloji üretecek firmaların kuluçka merkezi olma hedefleri ile öğrencilerin tercih sıralarında öncelikleri haline gelmesi bekleniyor. 1 milyon 370 bin 70 metrekare açık alan üzerinde kurulu olan Gebze Teknik Üniversitesi, yenilenen kimliğini kampüs içerisine de yaymak adına ihtiyaçlara daha iyi karşılık verecek yeni fakülte ve hizmet binalarının inşaat çalışmalarını da sürdürüyor. GTÜ, D-100 karayolu üzerinde Sabiha Gökçen Havaalanına 21 kilometre, Eskihisar Feribot iskelesine 8 kilometre uzaklığında olması, Gebze Fatih Hızlı Tren istasyonu ile TSE tren istasyonları arasında yer alması bakımından ulaşım imkanları olarak da öğrencilere büyük kolaylık sağlıyor.

41havadis.com
 
Üst Alt