• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Gebelikte Neden Mide Bulantısı Yaşanır?

  • Konbuyu başlatan Gül@y
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Gebelikte Neden Mide Bulantısı Yaşanır?

Gül@y

Kıdemli
Üye
Mide bulantısı yüzünden hamileliğiniz çok zor mu geçiyor? Özellikle hamileliğin ilk döneminde bulantı ve kusma olabilir. Çoğul hamileliklerde (ikiz) daha belirgindir. Hamileliğinizin 7-8. haftalarında daha çok mideniz bulanırken, 12-15. haftalara doğru kaybolur. Ancak, bazen hamilelik boyunca devam edebilir. Özellikle kokuya karşı hassas olunur. Daha çok sabah olmakla beraber günün herhangi bir anında görülebilir. Her hamilede farklı derecelerde görülen bulantı ve kusmaların nedeni hormonlara bağlıdır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

*Öğünleri daha sık ve daha az miktarlarda almaya özen gösterin.

*Özellikle sabah yataktan kalkmadan önce galeta, kraker gibi yiyecekler ve meyve suyu içebilirsiniz. Bunları aldıktan sonra 10-15 dakika yataktan kalkmayın. Daha sonra hafif bir kahvaltı yapın.

*Kokusu hoşunuza gitmeyen yiyeceklerden uzak durun. Çok baharatlı, acılı veya fazla yağlı yemekleri tüketmeyin. Yatağınızın baş kısmını biraz yükseltin. Tüm bu önlemlere karşı bulantı ve kusmalar devam ederse tedavi amaçlı damar yolu ile serum ve ilaç verilerek hastanın günlük ihtiyaçları karşılanır. Bebeğin yeterince beslenemeyeceği endişesiyle, hamileleri istemediği şeyleri yemeye zorlamak doğru değildir. Bazı anne adaylarında bulantı ve kusmalar uzun sürebilir. Öncelikle doktorunuz tarafından bulantı ve kusmaya sebep olan diğer nedenler (mide, karaciğer hastalıkları gibi) araştırılmalıdır. Bulantı ve kusmalar hamileliğe bağlı ise, bu konuda oldukça etkin ilaçlar ile tedavi yöntemleri vardır. Bu konuda anne adayı doktorundan yardım istemelidir.
iVillage
 
Üst Alt