Gazze’den sokağa

Aldığımız ilk duyum şöyleydi; İsrail, Türkiye’den Gazze’ye yola çıkan insani yardım gemisine saldırdı, 9 sivili öldürdü, 26 yaralı var.

İnanamadım, hayretler içerisinde kaldım. Çünkü;

“Ne kadar terörist bir devlet de olsa, hiçbir mantık böyle bir durumu asla göze alamaz” diye düşündüm.

“Bütün dünyanın gözleri önünde gerçekleşen böylesi bir eylemin altından hiçbir güç kalkamaz, dünya kamuoyunca suçüstü yakalanılmıştır” diye düşündüm.

“Bu devlet, geçmişte bu türden örneklerini çok defa gördüğümüz, şahit olduğumuz İsrail bile olsa, böylesine aptalca ve bile bile lâdes dedirtecek bir hunharlığı, nasıl olur da böyle aleni yapabilir” diye düşündüm.

Gerçekten inanamadım, ama çok daha fazla kahrettim, çok daha fazla lânetledim.

Bütün gece televizyon ekranlarına odaklanarak, olan biten vahşiliklere sadece duyduklarımla değil, gözlerimle de şahit olmak istedim ve izledim.

Yerli ve yabancı kanallardan dikkatli, tekrarlı ve ısrarlı izlenimlerim, o vahim ilk duyumlarımdan biraz farklılık göstermeye başladı.

Tamam, ortada bir “müdahale” vardı, ancak “saldırı” yok gibiydi sanki. Ne denizden ve ne de havadan silahlı bir saldırı görüntüsüne veya bu yönde yapılan herhangi bir açıklamaya rastlamadım örneğin. “Müdahale” ile “saldırı” birbirinden çok farklı şeylerdi. Bu olay saldırı değil, görüntülere göre müdahaleydi.

Peki ne görmüştüm?

Denizden ve havadan gemiye girmeye çalışan silahlı İsrail askerleri ile uzun demir çubuk ve sopalarla vurarak, askerlerin gemiye inmelerini/çıkmalarını engellemeye çalışan kavuniçi yelekli siviller. Ne olduysa, İsrail askerlerinin gemiye tamamen girmeleri sonrasında olmuştu ve maalesef ki yaşanan arbedede 9 sivil insan hayatını kaybetmiş, 26’sı da yaralanmıştı.

Görüntülere rağmen, “Hadi canım sen de, bal gibi alçakça bir saldırı var” diyenlere/diyecek olanlara şu soruyu sormak isterim. Düşünün bir kere; gemide 589 kişi var ve bunların büyük çoğunluğu da güvertede. İsrail askerleri ellerindeki uzun namlulu silahlar ile hem havadan ve hem de denizden saldırıyor. Üstelik, İsrail askerlerinin son derece acımasız olduğu da dünyaca biliniyor. Kayıp sayısı ne olurdu sizce? Mesela, 9’da kalır mıydı!

Ayrıca, gemiden sağ salim kurtularak Türkiye’ye gönderilen gemi personelinin mikrofonlara yaptığı; “Biz onlardan değil, İsrail askerleri bizden korkuyordu” şeklindeki sıcak açıklama, o ortamın ruh halini yansıtıyordu.

Basında yer alan bazı açıklamalar, olayın daha iyi anlaşılmasına ışık tutarken, bazı durumların da maalesef ki anlaşılamamasına neden oluyordu.

İnsani yardım gemisi “Mavi Marmara”, Gazze istikametinde henüz uluslar arası sulardayken, İsrail tarafından uyarılmış, rota değiştirilerek yardım malzemelerinin Aşdod limanına boşaltılması istenmiş, aksi taktirde müdahale edileceği özellikle bildirilmiş.

Burada akla takılan sorular şunlar; amaç yardım malzemesinin Gazzeli Filistinlilere ulaştırılması ise, ha Gazze limanı, ha Aşdod limanı, ne fark eder? Müdahale olasılığı çok yüksekken bu inat ve ısrar niye? Uyarıya filodaki diğer 5 gemi hemen icabet ederken, neden sadece “Mavi Marmara”da direnme, istenmeyen olaylar ve ölümler yaşandı? Ölümün bile göze alınmasının sebebi ne olabilir? Olaylar esnasında hayatını kaybeden bir sivil için, bir başka sivil tarafından sarf edilen “Şehidimiz” ibaresinin bir açıklaması, başkaca bir anlamı var mı?

“İnsani yardım” deniyor. “Gerçekten insani mi, yoksa dini mi?” konusunda haklı tereddütler var. İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen protestolara katılan kitlenin profilinden, atılan sloganların, ellerde taşınan pankartların, kafalara sarılan bantların rengi ve içeriğinden, yardım’ın, etkinliğin ve protestoların insani’den çok dini olduğu gözleniyor.

İsrail, Filistin’i işgal etmiştir, tamam.

İsrail, Filistinlilere zulmetmektedir, tamam.

Zalim’in değil, mazlum’un yanında yer alınmalıdır, tamam.

Ancak, olaylara, durumlara, sebep ve sonuçlara bu şekliyle değil, tamamen, sadece ve sadece “insani” boyuttan bakılmalı, aksi taktirde haklıyken haksız durumlara düşüleceği, doğruyken yanlış ve farklı anlaşılmalara sebep olunabileceği, mikrofonu eline alıp, bas bas bağırma gayreti içerisinde olan bazı siyasetçilerimiz tarafından özellikle bilinmelidir, tamam, tas tamam.

Sabahattin Talu
sabahattintalu@gmail.com
 
israil de böyle söylüyo yardım ları bize verin biz veririz die ama israile verilen yardım malzemelerini israil gazze ye vermiyo ki bi yıldan beri sakladığı yardım malzemeleri var
 
Bu yazıya “Hadi canım sen de, bal gibi alçakça bir saldırı var” denmez..
Bu yazıya ''Hadi canım 9 sivil insan hayatını kaybetmiş, 26’sı da yaralanmış olamaz böyle bişe hepsini öldürmeleri lazımdı..İsrail çok iyi niyetli bir ülke '' dememiz lazımdı..
Yuhhhhhhhhh diyorum sadeceee
 
amerikadaki yahudiler bile telin etti,bizim israil aşığı bir kısım medyaya kapak olsun efenim.:angry:
 
Ben İsrailin yaptıklarını savunmuyorum ama yapılanlara antisemitist propaganda yapılmasına ve arap milliyetçiliği propagandaları yapılması ,savaş çığırtkanlığı yapılmasına karşıyım.
Doğuda ölen çocuklar ,askerler için neden Taksime yürünmüyor?Alıştınız mı?
Siyonizm ,yahudilik ve İsrail bunları birbirine karıştırmamak gerek.Bütün Yahudiler kötüdür diye bir varsayımda bulunmakta hatalı.
Acaba israil PKK için yardım konvoyu oluştursa ne yapardık?
Eğer gerçekten saldırı var ise...Ben asker olsaydım ve bana saldırı olsaydı bende ateş ederdim.
Burnuma pis kokular geliyor.
 
sn anarşist
doğan medyasının ağzıyla konuşmayınız efenim.
1-kimse arap milliyetçiliği yapmıyor.o gemide otuzdan fazla milletten insan vardı.
sadece müslüman değil,hristiyan,yahudi ve ateistte olmak üzere vicdan sahibi insanlar vardı.
2-pkk ile filistin halkı karşılaştırılamaz.pkk teröris bir örgüt,filistin vatanı işgal edilmiş bir halktır.
3-O gemide bir kişi olsaydınız,önce ateş açıp sonra helikopterle indirme yapan komandoları sarılıp tebrik mi edecektiniz.elbette siz de olsanız meşru müdafaya geçerdiniz.
4-pis kokular içimizdeki israilden geliyor.
5-Pkk için yardım konvoyu oluşturulamaz çünkü pkk terörist bir örgüttür.Oluşturulursada ağzının payı verilir.
yıllardır israilin arkasını dayadığı amerika bile kınadı bizimkilere ne oluyor anlamıyorum efenim.
Taksime yürüyen vatandaş pkklıların cezasının askerimiz eliyle verildiğine güvendiği için her olayda sokağa dökülmüyor.Fakat israil bu güne kadar her yaptığı yanına kalmış,amerikanın şımarık çocuğudur.gazze halkı yıllardır ambargo altında ezilmekte,dünya ses çıkarmamaktadır.Vatandaşlarımız, dağdaki terörist değil,bir terörist devlet tarafından öldürülmüş ve yaralanmıştır.bununda yanına kalmaması için toplum bilinçaltının bir tepkisidir belkide.
 
sn süpermeydan hop diye yazımı sileceğinize kaynak sorsaydınız efenim.
size iyi uykular, renkli ruyalar dilerim efenim....
 
sn süpermeydan hop diye yazımı sileceğinize kaynak sorsaydınız efenim.
size iyi uykular, renkli ruyalar dilerim efenim....

Yazınızda asağıda adı geçen yazarlara hakaretvari kelimeler var ve kaynak olarak veridğiniz link de kırık

Emin Çölaşan, Yılmaz Özdil, Fatih Altaylı, Oktay Ekşi, Fatih Çekirge, Oray Eğin, Bekir Coşkun ve Can Ataklı

Her Forum uyesinin yazısına kaynak varmı diye sorma gibi bir uygulamamız yoktur
Bizim kuralları uyelere göre esnetme ,değiştirme gibi durumumuz sözkonusu olamaz.
Lütfen Dikkat..
 
Üst Alt