Gazetecilik Alanı Sınavsız Geçiş Bölümleri

Gazetecilik Alanı Sınavsız Geçiş Bölümleri ,Sınavsız Geçiş Bölümleri ,Gazetecilik Alanı

Gazetecilik alanı, kamu ya da özel sektöre ait kurum ve kuruluşların iletişim sektöründe hizmet ürettiği bir alandır. Bu alanda gazeteler, dergiler, haber ajansları, televizyonlar, radyolar, reklam ajansları, internet haber siteleri gibi kurum ve kuruluşlar faaliyet göstermektedir.

Ülkemizde medya sektörü, dünya standartlarında yayın yapmakta ve hızla gelişmeye devam etmektedir. Sektörün, alanında yetişmiş nitelikli eleman ihtiyacı bu gelişmeye paralel olarak her geçen gün artmaktadır. Yazılı, görsel ve işitsel basın-yayın kuruluşları ülke ekonomisine sağladıkları katkının yanı sıra, kamuoyu oluşturma işlevi ile toplumsal ve sosyal gelişmelerde de etkin rol oynamaktadır. Bu durum, medya sektöründe istihdam edilecek kişilerin eğitimlerini daha da önemli bir noktaya taşımaktadır.

ALANIN ALTINDA YER ALAN MESLEKLER
Yazılı Basın Muhabirliği
Medya sektöründe gündemi takip eden, haber değeri taşıyan olayla ilgili bilgi ve belgeleri toplayan ve haber yazan, gerektiğinde haber fotoğrafı çeken nitelikli kişidir.

Televizyon Muhabirliği
Televizyon aracılığı ile geniş kitlelere ulaştırılacak haber araştırması yapan, haberle ilgili bilgi ve belge toplayan, gerektiğinde kamerayla haber görüntüsü alan, haberi yazan ve kurgusunu yaparak yayına hazır hale getiren nitelikli kişidir.

Sayfa Sekreterliği
Masaüstü yayıncılık programlarını kullanarak haber, ilan, fotoğraf, resim gibi materyalleri okuyucunun ilgisini çekecek şekilde düzenleyen, basıma hazır hâle gelme sürecinde gerekli çalışmaları yapan nitelikli kişidir.

Foto Muhabirliği
Yazılı basın kuruluşlarında haber fotoğrafı çeken, fotoğrafları bilgisayar ortamına aktaran ve basılmaya hazır hâle getiren, gerektiğinde haber yazan nitelikli kişidir.

Mezunu adayların sınavsız geçiş ile yerleşebileceği 2 yıllık önlisans bölümleri
Basım ve Yayın Teknolojileri
Basın ve Yayıncılık
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
Görsel İletişim
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
Marka İletişimi
Medya ve İletişim
Radyo ve Televizyon Programcılığı
Radyo ve Televizyon Teknolojisi
Reklamcılık
 
Üst Alt