Gaz, Şişkinlik, Hazımsızlık

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

BAHÇENANESİ YAPRAĞI, FRENK KİMYONU TOHUMU, PAPATYA ÇİÇEĞİ, TURUNÇ KABUĞU
Alman resmi gazetesinde 18.12.1991 tarihinde ( Heftnummer: 234, Fixe kombinationen) yayınlanarak modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir. Doktor reçetesine göre eczanelerde hazırlanmaktadır.

Etkisi: Bahçe nanesi yaprağı, Frenk kimyonu tohumu ve Papatya çiçeği kramp giderici olarak, Bahçe nanesi yaprağı ve Turunç kabuğu gaz giderici olarak etki gösterir.

Kullanıldığı yerler: İştahsızlık halinde ve gaz, şişkinlik hissi gibi hazımsızlık şikayetlerinde kullanılır.

Kullanılmaması gereken haller: Safra kesesinde taş varsa kullanım için hekime danışılmalıdır.

İstenmeyen Etkileri: Bu karışımın kullanıldığı sürede cilt güneş ve diğer ültraviyole ışınlarına karşı duyarlı hale gelir ve ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle güneş banyosu yapılmamalı, uzun süre güneş ve ültraviyole ışınlarına maruz kalınmamalıdır.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

Kullanım miktarı: Bahçenanesi yaprağı, Frenk kimyonu tohumu, Papatya çiçeği ve Turunç kabuğunun ilgili bölümlerinde belirtilen günlük kullanım miktarlarının % 25-40 ‘ı kadarı birlikte kullanılabilir.

Örnek bir çay karışımı şöyle olabilir:
Bahçenanesi yaprağı 25 gr
Frenk kimyonu tohumu 25 gr
Turunç kabuğu 25 gr
Papatya çiçeği 50 gr

Kullanım şekli: Hazır çay karışımı yoksa, 1 yemek kaşığı yukarıdaki karışımdan alınarak kullanımdan hemen önce dövülür, fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 3 defa çayı taze hazırlanarak içilebilir.

Kaynak:
Alman Kanunlarına Göre
Düzenlenip İzin Verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Pratik Uygulamalar
Dr. Ahmet Toptaş
Gonca Yayınevi, İstanbul 2009
ISBN: 978,9944-790-31-4
0212 5285076-5286005
 
Üst Alt