Galatasaray'ı izleme hakkı!

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi grup maçlarına Manchester United deplasmanında yapacağı mücadele ile başlayacak. 19 Eylül Çarşamba günü 21.45'te başlayacak maç Old Trafford Stadı'nda oynanırken karşılaşma D-Smart platformundan ekranlara gelecek. Peki neden?

19 yıldır Şampiyonlar Ligi maçlarını şifresiz veren Star TV, neden bu sezon farklı bir uygulamaya gitti? D-Smart'la yapılan anlaşmaya göre, Çarşamba'ya denk gelen bütün Şampiyonlar Ligi maçları bu platformda ve şifreli yayınlanacak! Doğru mu?

Bu arada Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde maçlarının NTV ve Star TV'den ekranlara şifresiz geleceği haberleri de büyük ölçüde doğrulandı.

Galatasaray'ın maçlarının şifreli kanaldan, Devler Ligi'ne havlu atan Fenerbahçe'nin maçlarının açık kanaldan verilmesinin anlamı ne?

"Galatasaray'ın reytingi çok yüksek, şifreli vererek büyük abone toplarız, UEFA Avrupa Ligi'nde oynayan Fenerbahçe'yi şifreli versek de abone bulamayız" mı?...

Yoksa;

"Şampiyonlar Ligi'ne direk katılan, yaptığı flaş transferlerle büyük sükse yapan, son şampiyon Galatasaray'ın dalga dalga büyüyen popüleritesinin önünü kesmek" mi?..


Ferit Şahenk formasını çıkarmalı

Neden bunca yıldır uygulanan "açık kanal" sistemi, Galatasaray rüzgarının dalga dalga yayıldığı bir dönemde durduruluyor? 2000'li yıllardaki "Galatasaray rüzgarı" ve o zamanki bütün çocukların Galatasaraylı olmasını hatırlayıp, "çocuksu" bir plan mı uygulanıyor?

Sportif başarı, transferler ve ekonomik rahatlık konularında rakiplerinin hızla önüne geçmeye başlayan Galatasaray'ın muhtemel Şampiyonlar Ligi başarılarını "en azından milletin gözü görmesin" fikri mi benimseniyor?

Bütün bunlara Star ve NTV'nin 'Fenerbahçeli' patronu Ferit Şahenk'in cevap vermesi lazım. Ve Şahenk, gerçekten çizdiği profildeki gibi sportmen, centilmen ve 'takımların kardeşliği' felsefesine inanıyorsa, patron olarak üzerindeki formayı çıkartmak zorunda. Adil olmalı, sadece Galatasaraylıların değil, tüm Türkiye'nin "maç izleme hakkını" geri vermelidir.

Galatasaraylı taraftarlar nerede?

Galatasaraylı taraftarlar, sosyal medya başta olmak üzere bütün platformlarda birlikte hareket ederek bu haksızlığa karşı birlik olmalı ve takımlarının Devler Ligi maçlarını, 19 yıldır olduğu gibi yine açık kanala aldırmalı.

Son söz:

Futbol, işadamlarının, yorumcuların, futbolcuların ve fanatiklerin kendi aralarında takıldığı bir spor haline gelmiştir. Halktan kopuş git gide büyüyor. Yeni nesil maç izlemeden büyüyor, futbolun can damarı para değil, taraftardır. Parayla taraftar bulamazsınız ama taraftar para kazandırır. Futbolu "zengin sporu" haline getirmeyin.

fotospor

Şevket Arslan

Twitter / sevketarslan37
 
Olayın kesinlikle duygusal yanı yok aksine tarafsız olması gereken bir medya patronunun gerek siyasi gerekse sportif açıdan topluma örnek olması gerekir..Şahenk'in ne derece koyu bir taraftar olduğunu Sow transferinden biliyoruz bir nevi hibe..Kitlelere hitap eden bir medya patronun bu hareketi potansiyel bir etki yaratacaktır bundan sonra Ntv,Ntv Spor,Star gibi kanalları izlememek ve hiç bir gazetelerini almayarak tepkimi göstereceğim benimle aynı düşünceleri paylaşan milyonlarca insan var..Temel yayın prensibi tarafsız kalması gereken konularda Fenerbahçe'nin resmi televizyon kanalı edasıyla her şartta kollamak ve yandaşlık yapmaksa bu konunun altı çizilir..Face ve Twitter üstünde yoğun bir arkadaş grubuyla çığ gibi büyüyen katılımcılarla bu durumu UEFA'ya şikayet etmeye kadar götürecez..Yapılan etik değildir..Bir örnek vermek gerekirse Mercedes'le,Tofaş'ın Murat 124'ünü takaslamaya benziyor bu olay..Yıllardır Şampiyonlar Ligi'nin yayın hakkını elinde bulunduran Star'ın,D-Smart'la yapmış olduğu takasın detaylarını bilmiyoruz fakat bu durum kamuoyunda bir infial yaratmıştır gerek kitle gerekse ekonomik açıdan Doğuş Yayın Grubu bu sonucun ceremesini çekecektir..
 
Üst Alt