Galaksiler Nasıl Ölür?

Galaksiler Nasıl Ölür?

Evrende her cisim önünde sonunda yaşamının sonuna gelecektir, buna galaksiler bile dahildir.

Açık ve bulutsuz bir gecede gök yüzüne çıplak gözle baktığımız zaman her yöne doğru milyarlarca sayıda sıralanmış yıldızın sadece belli bir bölümünü görebiliriz. Samanyolu Galaksisi için konuşacak olursak, galaksilimiz milyarlarca Güneş benzeri ya da Güneş’ten farklı olan yıldızdan oluşan adeta bir yıldız koleksiyonudur.

Güneş benzeri bir yıldız, bünyesinde barındırdığı hidrojen elementini nükleer füzyon ile yakarak helyuma çevirir. Ve bu şekilde oluşturduğu kütle çekimine karşı bir itme kuvveti oluşturarak yaşamına devam etmektedir.

Bu etkime sırasında ortaya çıkan enerji ise bize ısı ve ışık olarak dönmektedir. Güneş’in nasıl çalıştığının ne iş yaptığının en basit tanımıdır bu aynı zamanda.

Bildiğimiz kadarıyla Güneş yaklaşık 5 milyar yıldır orada duruyor. Ve önümüzdeki 5 milyar yıl daha duracak gibi gözüküyor. Zamanı dolunca yani burada zamanı dolmaktan kastımız hidrojen yakıtı bitince artık helyum üretemeyecek ve dolayısıyla çekirdeğinin kütle çekim etkisi azalarak gazları uzaya saçılacak. Bu aşamadan sonra “Kırmızı Dev” olarak isimlendirilecek olan Güneş’in çekirdeği küçülerek “Beyaz Cüce” şekline bürünecek. Güneş böyle ölecek neredeyse tüm yıldız türlerinin sonu gibi.

O zaman şunu düşünelim, tıpkı Samanyolu Galaksisi gibi yıldızlardan meydana gelmiş bir galaksi yıldızları ölünce yavaş yavaş ölür. Değil mi?

Fakat şunu bilmek gerekir ki bir galaksi sadece yıldızlardan meydana gelmez. Toz ve gaz bulutları da vardır. Bunlardan bazılarının bünyesinde bulunan hidrojen gazı, yaklaşık 13,8 milyar yıl önce doğmuş evrenin ilk zamanlarından kalmadır.

Samanyolu Galaksisi’nde ki yıldızların tümü, bu tarz “ilkel gazlardan” meydana gelmiş. Galaksimiz boyutunda bir başka galakside yılda sadece 7 bebek yıldız (protostar) doğmaktadır.

Üzülerek söylemek gerekir ki Samanyolu Galaksisi bünyesinde hidrojenin yaklaşık %90’ını kullanmıştır. Daha basit bir tabir galaksimizin yakıtı bitmez üzeredir.

Samanyolu Galaksisi bünyesindeki tüm gazları kullanınca önünde sonunda ölecektir. Galakside bulunan tüm yıldızlar öldüğünde tabi. Şunu da göz ardı etmemek gerekir, Güneş benzeri ya da farklı olan bir yıldız en az 10 milyar yıl, en soğuk kırmızı cüceler ise bir kaç trilyon yıl daha yaşayacaktır.

Bu sürede bitince galaksimiz yüksek ihtimalle etrafımızda bulunan bir düzeni cüce galaksi ile birleşecektir. Aynı zamanda çevremizde büyük galaksilerde vardı örnek olarak Andromeda Galaksisi. Tüm hızıyla bize doğru gelmektedir. Bir kaç milyar içinde Samanyolu ile çarpışması beklenmektedir.

İki galaksi çarpışınca muhtemelen yeni bir dev eliptik galaksi meydana gelecektir ve bunun adına Milkomeda denilmiştir.

KAYNAK: derin-uzay.org
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt