Gabriele Mandel

mopsy

Emektar
Üye
Tam adı Gabriele Mandel Khan'dır. Ataları Müslüman Afgan olan Gabriel Mandel, İtalya'da yaşayan Cerrahi Halveti Tarikatı'nın lideridir. Daha önce Nakşibendi tarikatında olan Mandel, Türkiye'de Cerrahi Halveti Şeyhi Mustafa Özak'la tanıştıktan sonra Mevleviliğe geçmiştir.

Çok sayıda eserin yazarı olup kendisi de bir sufi olan Gabriele Mandel, Konya Selçuk Üniversitesi'nden İslami çalışmaları nedeniyle şeref diploması almıştır. Halen Milano Üniversitesi Modern Diller Bölümü'nün (UILM) Sanat Tarihi Enstitüsü müdürüdür. Brüksel'deki Avrupa Üniversitesi UET'nin Psikoloji Fakültesi dekanı ve Torino Politeknik'te doçenttir.

European Who's who (Avrupa'da kim kimdir?) kendisini çok yönlü bir sanatçı ve "zamanımızın en önemli İslam seramikçisi" olarak tanıtır.

Venedik Bineali'nde eserlerini teşhir etmiştir. Brezilya'da San Paolo Sanat Müzesi nde, İstanbul'da Dolmabahçe Müzesi'nde, Milano Leonardo da Vinci Bilim ve Teknik Milli Müzesi nde ve ayrıca Konya, Ankara, Yeni Delhi, Tokyo, Paris, Milano Şehir Müzeleri'nde ve daha başka Milli ve Şehir Müzeleri'nde sergileri açılmıştır.

Yaklaşık 200 kitaba imzasını koymuştur.

Mevlânâ dostu Gabriel Mandel Khan da veda etti

İtalyanca Kur'an meali hazırlayan, Mesnevi'yi İtalyanca ve Japoncaya çeviren Prof. Dr. Gabriel Mandel Khan'ın adı, Selçuk Üniversitesi'nde bir amfiye verilmişti. FOTOĞRAF: zaman, mehmet demirci Mevlânâ'nın hoşgörü iklimini Batı'ya taşıyan bilim adamlarından biri daha dünyadan ayrıldı. Milano Üniversitesi'nin eski Rektörü Prof. Dr. Gabriel Mandel Khan (87), akciğer kanseri sebebiyle 1 Temmuz'da vefat etti.

İtalyanca Kur'an meali hazırlayan, Mesnevi'yi İtalyanca ve Japoncaya çeviren Khan'ın cenazesi, Milano'daki aile mezarlığına defnedildi. Selçuk Üniversitesi fahri öğretim üyesi Prof. Dr. Gabriel Mandel Khan'ın adı geçtiğimiz mayıs ayında Selçuk Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde bir amfiye verilmişti.

Ataları Afgan Türk'ü olan; mutasavvıf, akademisyen, sanat tarihçisi, psikiyatr, ressam, seramik sanatçısı ve şairlik gibi pek çok yönü bulunan Gabriel Mandel Khan, 'zamanımızın en önemli İslam seramikçisi' olarak tanınmaktaydı. Khan'ın eserleri Venedik Bienali'nde teşhir edilmiş; Brezilya'da San Paolo Sanat Müzesi'nde, İstanbul'da Dolmabahçe Müzesi'nde, Milano Leonardo da Vinci Bilim ve Teknik Milli Müzesi'nde ve ayrıca Konya, Ankara, Yeni Delhi, Tokyo, Paris, Milano şehir müzelerinde ve daha başka milli ve şehir müzelerinde sergileri açılmıştı. Cerrahi tarikatına da mensup olan Khan, içlerinde 'İslam Sanat Tarihi', Selçuklu Kervansarayları', 'Anne Türkler Geliyor' gibi doğrudan Türk kültürünü ilgilendiren kitapların da bulunduğu 200'e yakın kitaba imza atmıştı.

Gabriel Mandel Khan'ın Prof. Dr. Nicholson ve Prof. Dr. Eva de Vitray Meyerovitch gibi Batı'nın Mevlânâ'yı tanıması için büyük gayret gösterdiğini söyleyen Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Öztürk, "Tüm dünya Mevlânâ'yı tanıyorsa, bu üç profesör sayesindedir. Biz Cenab-ı Hak'tan bu Mevlânâ dostlarına rahmet diliyoruz." dedi.

ZAMAN
 
Üst Alt