Futbol borsada kazandırıyor

mopsy

Emektar
Üye
Borsada parasını spor hisselerinde değerlendiren yatırımcı kazanıyor. Yılbaşında 4 büyük kulübün hisselerinden oluşan Spor Endeksi'ne 100 lira koyan bir yatırımcının parası bugün itibariyle 142 lira oldu.

Aynı dönemde 100 lira İMKB 100 endeksinde 111 lira, Bankacılık Endeksinde 114 lira oldu. Gıda, içki ve tütün sektörü şirketlerinden oluşan endeksin getirisi ise yüzde 27 oldu ve bu endekse yatırılan 100 lira 127 liraya yükseldi.

Liglerin başlamasıyla yeniden start alan futbol heyecanı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'de de başka bir yönüyle yaşanıyor. Hisseleri İMKB'de işlem gören Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor şirketlerinin bileşiminden oluşan İMKB Spor Endeksi son iki yıldaki yüksek getirisiyle dikkat çekiyor. Bankacılık sektörünün yüksek işlem hacmi ve primleriyle çıkış trendi yakalayan İMKB'de Spor Endeksi de kârlı bir yatırım alanı olarak dikkat çekiyor.

Son günlerde özellikle Beşiktaş ve Trabzonspor hisselerinde görülen sert yükselişlerle dikkat çeken kulüp şirketleri, sportif başarıların yanı sıra transfer dönemlerindeki performanslarıyla da fiyatlanıyor. Geçtiğimiz flaş transferlerle adından söz ettiren Galatasaray'ın hisselerinde 2009 yazında yaşanan verimlilik bu yıl Beşiktaş tarafından tekrar ediliyor. Ağustos ayında sert yükselişler sergileyen Beşiktaş hisselerinin 11-23 Ağustos arasındaki getirisi yüzde 64'e kadar çıkmıştı.

Beşiktaş'a başarılı sonuçlar alan Trabzonspor hisseleri ile şirket birleşmelerini tamamlayarak gelirleri içerde tutma konusunda önemli bir ayakbağından kurtulan Galatasaray Sportif AŞ hisselerinin performansı da eklenince spor endeksi' bu yazın en kazançlı endekselerinden biri oldu.

Fenerbahçe hisseleri ise nisandaki hızlı yükselişin ardından mayıs ayında yaşanan sert düşüşlere rağmen yılbaşından bu yana kaybettiren tek sportif hisse oldu. Fenerbahçe hisseleri yılbaşındaki değeriyle bugünkü değer arasında bir kıyaslama yapıldığında yaklaşık yüzde 8 oranında geriledi.

Yabancı ilgisi de yoğun

Spor kulüplerinin hisselerine yabancı yatırımcıların ilgisi de dikkat çekiyor. Yabancı yatırımcılar Temmuz ayında Spor Hizmetleri sektöründe 987,937 dolar alım, 0 dolar satım gerçekleştirdiler. Böylece ay sonu itibariyle yabancı yatırımcılar Borsa'da 987,937 dolarlık net alım gerçekleştirmiş oldular.

Geçen yılın Temmuz ayında yabancılar Spor Hizmetleri sektöründe 1,769,995 dolar alım, 9,995,687 dolar satım gerçekleştirip, 8,225,692 dolarlık net satım gerçekleştirmişlerdi.
ekolay.net
 

mopsy

Emektar
Üye
Borsacı şampiyonu erken ilan etti
Merhaba
Beşiktaş hisselerindeki çıkış hareketi dudak uçuklatmaya başladı.

Hisseler lig bitiminden bu yana %195.34'lük getiriye imza attı. Yani 17 Mayıs'ta 10.000 TL'lik Beşiktaş hissesi alan yatırımcının parası dün itibarıyla 29.500 TL'ye yükseldi. Aynı dönemde Fenerbahçe hisselerindeki kayıp %7'yi aştı

Yeşil sahalardaki futbol heyecanı borsada da tam gaz sürüyor. Hisseleri borsada işlem gören futbol şirketleri arasında şampiyonluğun en güçlü adayı olarak gösterilen Beşiktaş'taki yükseliş dudak uçuklatıyor. Guti ve Quaresma gibi yıldızları bünyesine katan ve oynadığı futbolla futbolseverleri heyecanlandıran Beşiktaş sadece futbolda değil, borsada da rakiplerinden ayrıştı.

BİR AYDA %109 KAZANDIRDI
Şampiyonluk beklentisi ve flaş transferleriyle gündeme oturan siyah-beyazlı ekip, bir ay içinde tamı t***** yüzde 109 kazandırdı. Bu yükseliş Beşiktaş'ın şirket değerine de yaradı. Şirketin piyasa değeri bu sürede 2 kattan fazla arttı. 16 Ağustos'ta 218 milyon TL olan piyasa değeri, 456 milyon TL'ye ulaştı. Lig bitiminden bu yana yaşanan çıkış yüzde 195.34 olarak gerçekleşti. Hisseler ligin bittiği 17 Mayıs tarihinde 3.86 TL'den işlem görüyordu.

KÖTÜ FUTBOLU TELAFİ EDİYOR
Söz konusu dönem içinde Beşiktaş'ın ardından en çok yükselen futbol hissesi ise Galatasaray oldu. 16 Ağustos itibarıyla 213 TL'den işlem gören Cimbom'un hisseleri, dünkü kapanışını 285.00 TL'lik fiyattan gerçekleştirdi. Bir aylık süre içinde yüzde 33.80'lik karı cebine koyan sarı kırmızılı yatırımcının yüzü, sahada oynanan futboldan değil, elde ettiği kar nedeniyle gülmüş oldu.

Derbi maç, hisseler için hayati önem taşıyor

BEŞİKTAŞ KAZANIR:
Hem Fenerbahçe, hem de Beşiktaş açısından bu pazar oynanacak sezonun ilk derbisi, takım, taraftar ve yatırımcı açısından büyük önem taşıyor. Rakip takımın evinde oynanacak maçta, Beşiktaş'ın derbiyi kazanması, takımı ve taraftarı ateşleyecek. Hisselerdeki yükseliş ise spekülatif etkiyle beraber devam edebilir.

FENERBAÇE KAZANIR:
Böylesi bir skor borsadaki Beşiktaş hisselerinde sert bir satış getirebilir. Çünkü hisseler sezon başından bu yana yüzde 150'ye yakın prime imza attı. Lig başından beri zor günler geçiren Fenerbahçe açısından ise ezeli rakibe karşı alınacak 3 puan deyim yerindeyse ilaç olacak. Gerek futbol, gerekse hisse getirisi anlamıyla geriye düşen hisseler, galibiyetle beraber yatırımcısına kısa vadeli bir yükseliş hareketi yaşatabilir.

BERABERLİK:
Her ne kadar Beşiktaş'a yarayacak bir durum gibi görünse de beraberlik psikolojik olarak Beşiktaş'ta ters tepebilir. Çünkü flaş transferler ve göz dolduran futbol, takıma ilişkin beklentileri yükseltmiş durumda. Fakat yine de AKŞAM'a konuşan uzmanlar, beraberliğin hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe üzerinde ciddi bir etki yapmayacağını söylüyor.

Trabzon'da kar payı beklentisi devreye girdi
Sezon başında oynadığı futbolla ümit veren Trabzonspor hisseleri ise bir ayda yüzde 32, lig bitiminden bu yana geçen 4 ay süresince ise yüzde 69.33 prim yaptı. Bordo mavili hissedeki yükseliş ise temettü (kar payı) beklentisinden kaynaklandı. Futbol hisseleri arasında 1 ayda en düşük getiriyi ise yüzde 4'le sarı lacivertli yatırımcı elde etti. Lig bitimi dikkate alındığında Fenerbahçe hisselerindeki kaylıp ise yüzde 7'yi aştı.
(Akşam)
 
Üst Alt