• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Fususel Hikem (ibn-i Arabi)

• Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 423
  • Görüntüleme 56K

Okunuyor :
Fususel Hikem (ibn-i Arabi)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bziya

Kıdemli
Üye
* Birisi Muhyiddin-i Arabi hazretlerini rüyada görmüş, derecesi çok yüksekmiş ve büyük zatlara vaaz veriyormuş. Bunun üzerine, efendim biz sizin derecenizin böyle yüksek olduğunu bilmiyorduk deyince, değil değil buyurmuş, insanlar bana o kadar iftira ediyorlar ki onlar iftira ettikçe yükseliyorum, bu dereceye öyle geldim buyurmuş.

Devam et bakalım bu kafayla kur'an ve din yobazı mopsy , sen battıkça o mübarekler çıkıyor.Sen kendine ediyorsun.

mopsy

Emektar
Üye
* Birisi Muhyiddin-i Arabi hazretlerini rüyada görmüş, derecesi çok yüksekmiş ve büyük zatlara vaaz veriyormuş. Bunun üzerine, efendim biz sizin derecenizin böyle yüksek olduğunu bilmiyorduk deyince, değil değil buyurmuş, insanlar bana o kadar iftira ediyorlar ki onlar iftira ettikçe yükseliyorum, bu dereceye öyle geldim buyurmuş.

Devam et bakalım bu kafayla kur'an ve din yobazı mopsy , sen battıkça o mübarekler çıkıyor.Sen kendine ediyorsun.
Selam

Seyh'ul ekber Muridi bziya!
Seni her okuyusta kalpleri muhurlenmisler ayetleri aklima geliyor.
Hala beseri sozlere teslimiyetin devam ediyor. Bak simdi:

rüyada görmüş............müş
çok yüksekmiş.............miş
vaaz veriyormuş..........muş
geldim buyurmuş.........muş

mis,mus larla DIN yapiyorsunuz.
Sonrada akil vermeye kalkiyorsunuz.

Bak bana masal anlatma!
Burada onlarca Arabi hoca sozu,onlarca Kur'an ayet yaziyorum.
Sen anla diyede turkcesini yazip
Orjinalini okumak istiyenlere nolarini veriyorum.

Bu kadar Kur'an'a aykiri sapkin bir Kitap gordun mu?
Hala yukselme masallari.

Sen ve takimin Arabi hocanin sozlerine teslim olanlarsiniz.
Ben ise ehl-i Kur'an'im yani Allah cc sozlerine teslim olanim

Yani olulerle degil dirilerle ilgili bir Kitabin ehliyim.
36.69.Biz o peygambere şiir öğretmedik. Şiir ona yaraşmaz/layık olamaz da. Ona vahyedilen, bir öğütten ve apaçık bir Kur'an'dan başka şey değildir;
36.70.Diri olanı uyarsın ve gerçeği örten nankörler/inkârcılar aleyhine söz hak olsun diye indirilmiştir.
.....apaçık bir Kur'an.....
.....Diri olanı uyarsın.....
Bunca Kur'an ayeti yaziliyor.
Cevabin YAYGARA yapmak.
Allah cc senin gibileri bize tanittigi icin....

41.26.İnkâr edenler dediler ki: "Şu Kur'an'ı dinlemeyin! O okunurken yaygara koparın ki, galip gelesiniz."

bziya

Kıdemli
Üye
Selam

Seyh'ul ekber Muridi bziya!
Seni her okuyusta kalpleri muhurlenmisler ayetleri aklima geliyor.
Hala beseri sozlere teslimiyetin devam ediyor. Bak simdi:

rüyada görmüş............müş
çok yüksekmiş.............miş
vaaz veriyormuş..........muş
geldim buyurmuş.........muş

mis,mus larla DIN yapiyorsunuz.
Sonrada akil vermeye kalkiyorsunuz.

Bak bana masal anlatma!
Burada onlarca Arabi hoca sozu,onlarca Kur'an ayet yaziyorum.
Sen anla diyede turkcesini yazip
Orjinalini okumak istiyenlere nolarini veriyorum.

Bu kadar Kur'an'a aykiri sapkin bir Kitap gordun mu?
Hala yukselme masallari.

Sen ve takimin Arabi hocanin sozlerine teslim olanlarsiniz.
Ben ise ehl-i Kur'an'im yani Allah cc sozlerine teslim olanim

Yani olulerle degil dirilerle ilgili bir Kitabin ehliyim.
36.69.Biz o peygambere şiir öğretmedik. Şiir ona yaraşmaz/layık olamaz da. Ona vahyedilen, bir öğütten ve apaçık bir Kur'an'dan başka şey değildir;
36.70.Diri olanı uyarsın ve gerçeği örten nankörler/inkârcılar aleyhine söz hak olsun diye indirilmiştir.

Bunca Kur'an ayeti yaziliyor.
Cevabin YAYGARA yapmak.
Allah cc senin gibileri bize tanittigi icin....

41.26.İnkâr edenler dediler ki: "Şu Kur'an'ı dinlemeyin! O okunurken yaygara koparın ki, galip gelesiniz."
Ateistlerden hiçbir farkın yok , onlarda akıllarına tapıyor sende.Kur'anı kendi aklına göre yorumlayan meala allah sözü diyerek teslim olan , kendinin ve bu meali yazanın aklına esir olur.Yani kendine ve ona tapmış , aklını ve onları Rab edinmiş olur.

Yani dinsiz olur ateistler gibi.Fazla açıklamaya gerek yok senin son durumun bu.Geçmiş olsun.

mopsy

Emektar
Üye
selam

Sen insan rabblerinin eserlerinin pesinden kosmaya devam et!
Biz Kur'an yazmaya ,soylemeye,ona uygun yasamaya devam edecegiz.

Dedim ya bosuna YAYGARA yapma!

bziya

Kıdemli
Üye
selam

Sen insan rabblerinin eserlerinin pesinden kosmaya devam et!
Biz Kur'an yazmaya ,soylemeye,ona uygun yasamaya devam edecegiz.

Kendine söylemen gerekeni bize söylüyorsun mopsy isnat ettiğin kabahati işleyen sensin , tıpkı Ateistler gibi aklına tapan da sensin.Biz Allahü Teala'nın UYUN diye emrettiği Efendimizin UYUN diye emrettiği Ehli sünnet alimlerinin naklettiği bilgilerin hakiki Kur'an ve Hadislerin manaları olduğuna çok çok kat'i eminiz.Çünkü allahü Teala'nın işaret ettiği şeyde şüphe olmaz.Fakat sen müslümanlık taslarken bu ayetleride inkar edersin.Nasıl müslümanlık bu...Fakat senin şüphelerin var , hepsi cahil sen aklına taparak onlardan alim olduğunu düşünüyorsun.Bide diyorsun ki DİN , İSLAM , hangi din hangi İslam , aklının anladığına gçre Kur'an meallerine ve yorumlarına tapanın dini yoktur.İyi bak kendine gör vesselam.

Küçük bir delik, büyük bir gemiyi batırır.

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

Konunun adi fususel Hikem! Bir bilgin varsa paylas.
Seninde bildigin gibi ben yazana kadar bu eseri okumamistin bile.
Simdi yasadigin ambleyi anliyorum.

Bu kadar Kur'an'i yalanliyan bir kitap okudun mu hayatinda?
Sen iste bu beser eserlerinin pesinde omur tuketeceksin.

Iste Allah cc ile birlikte bu evliyalara Arabi,geylani vb dua edip sefaat bekliyeceksin
Bak sana Cin suresinden konu baglaminda bir bukle!

72.18.Hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler Allah içindir. O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah'ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın.

19.Allah'ın kulu kalkmış O'na yakarırken, onlar onun üzerine keçeleşir gibi üşüşüyorlardı.

20.De ki: "Ben ancak Rabbime yakarırım/çağırırım. Ve hiç kimseyi O'na ortak koşmam."

21.De ki: "Ben size zarar verme gücüne de ışık ve aydınlık verme gücüne de sahip değilim."

{Resulun gucu yok,Geylani kainati yonetiyor.....tevbe,tevbe}

Resulun niye boyle dedigini saniyorsun?
72.23. "Ancak Allah'tan bir tebliğ ve O'nun mesajlarından bir şeyler sunabilirim." Allah'a ve O'nun resulüne isyan edenler için cehennem ateşi vardır. Uzun süre orada kalaçaklardır.
46.9. De ki: "Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahyedilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim."

yavuz34

Tecrübeli
Üye
Eveett Sayın Mopsy yazdıklarınızı takip ediyorum.Evvelemirde Put nedir? Mushaf Kuran tarif ediyormu? Hayır etmez.Putperestlik yada Put Tevratta geçer.Ve İsrail kavmine has bir tapınmadır.Yani İbrahimin dinindeniz diyenlerin yaptığı birşeydir.Yoksa İlkel Hotanta kabilesinin putu değildir.İlkel hotanto insanı dahi Cansız bir şeyi Rab olarak kabul edipte ona tapmaz.İşte putun ne olduğunu anlatır o tekkeci sofi size.PUT BİR MEFHUMDUR.Put Yaşamda karşılıklı yada karşılıksız olarak değer verip onlara karşı olan NEFİSLERİMİZDE BARINDIRDIĞIMIZ SEVGİDİR.Put budur. Yoksa Nakşıbendi şeyhi Mahmut efendi yada Ahmet efendi değildir. Ama sen o şahıslara şayet değer veriyorsan onlara karşı nefsinde sevgi besliyorsan onlarda puttur.Yani diğer deyimiyle Özbenliğinden gayrı olan herşeydir. MASİVANIN ta kendisir put. Evladına olan sevgin(Evladın değil ama) Senin nefs kavminin putudur.Bu manevi İnsanlık hakikatini anladıktan sonra Muhyiddini Arabi Hazretleri ne yazmış okuyalım ondan sonra kanaatlerimiz oluşsun. Sofi ise AŞKA AŞIKTIR.Selamlar.

mopsy

Emektar
Üye
selam
Sn.Yavuz bey! Bziya seyhlerine yapistirmak icin kagit almaya gitti.
Bakalim gene ayni mi,degil mi?

Totem tip puta ornek durmadan anlattiginiz,Samirin yaptigi hikayesindeki.
Olmus evliya anlamindaki puta ornek;"Onlarin icinde Allah'a en yakin olanlar bile Rabb'inin sefaatini beklerler"
baglamindaki ayetlerde bahsedilenler.Kur'an yuzlerce ayette bahseder. Heva ve hevesine put:"Firavun ben sizin rabbinizm dedi" baglaminda ayetler.....
Ne demek Kur'an'da yok!

Gerisi beseri yorum.

yavuz34

Tecrübeli
Üye
selam

Olmus evliya anlamindaki puta ornek;"Onlarin icinde Allah'a en yakin olanlar bile Rabb'inin sefaatini beklerler"
baglamindaki ayetlerde bahsedilenler.Kur'an yuzlerce ayette bahseder. Heva ve hevesine put:"Firavun ben sizin rabbinizm dedi" baglaminda ayetler.....
Ne demek Kur'an'da yok!

Gerisi beseri yorum.
Tamamdır bu güzel. Kıskançlık dahi bir puttur.Eyvallah.Selamlar.

bziya

Kıdemli
Üye
selam

Ne demek Kur'an'da yok!

Gerisi beseri yorum.
Allahü teâlâ bir kuluna iki şey vermişse her şeyi vermiştir:
Doğru iman, yani ehl-i sünnet itikadı.
Büyükleri tanımak. [Mezhep ve itikad imamlarımızı, ehl-i sünnet âlimlerini, silsile-i aliyye büyüklerini tanımak, yani yollarında olmak, hepsinin yolu birdir.]

Bunu vermemişse hiçbirşey vermemiştir.

Sizin şeytanda yok oluşunuzu gördükçe acıma duygularımı çok zorluyorum fakat ne hikmetse Cenabı Hak size karşı bu duyguyu içimde yaratmıyor , çünkü o size acımıyor.Sizi küfür bataklığında sahipsiz bırakmış , siz iradenizle isyan ve küfür isteyerek O'nun yaratmasına sebep oluyorsunuz ki ; israfın en büyüğü ve hakiki manası budur.Her fiilinizde azabınızı şiddetlendiriyor ve istidraç girdabında sizi boğuyor fakat siz bunu göremezsiniz çünkü görmemeniz de isteniyor.Geçmiş olsun vesselam.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt