Franz kafka

Merhaba:

Bay K: Once Kurt Wolff ‚dan piyasaya surulmesi icin YARGI-DEGISIM- CEZA SOMURGESI adli yapitlarini CEZALAR isimli bir baslikta yayinlanmasini ister. Nihayet 1912 de yazdigi Degisim adli bas yapiti uc yil sonra ayni isimle basilir.

Bay K nin hayatinda 1912 yilindan itibaren bir inziva donemi baslamistir. Iki yil sonra ilk ciddi beraberligine Fraulein Felice ile mektuplar damgasini basmistir.Burada Bay K nin en buyuk celiskisi baslar!

Baba baskisindan evlilik yoluyla kurtulmak
Evlilik sorumlulugunun yazarligina darbe vurmasi korkusu.

Wagenbach’a gore Bay K: Herr Franz’i anormal yasama iten edebiyat sevgisidir. Franz nefsini bu sevgi karsisinda ikincil ilan etmistir.

Wieland’a gore DEGISIM : Gotesk gulunc cirkinlik! San’atinin ustalik yapitidir.
Wagenbach’a gore DEGISIM: Herr Franz’in kendisini anlattigi son derece idaali eserdir.

Herr Franz Kafka’ya gore: Babaya mektup adli eserinde gorulen; Gregor Samsa’nin babasiyla ozdeslesen bir babasi vardir. Babasiyla birlikte beyaz sayfa acmanin imkansizligi, kotu bir birliktelik, baski, dedigi dedik biriyle yasami anlatir.

Babasindan asiri korkmaktadir. Artik bu korkunun esiri olmustur. Zaten hamam bocegine donusen Herr Samsanin hikayesi baska neyi anlatir ki?

Mektupta Kafka, babasına karşı duyduğu korkudan bahsetmektedir. Bu korku onun tüm hayatına yansımış, özgürlüğünü elinden almıştır. Gregor’un bir hamamböceğine dönüşmesi kendiliğinden oluşmuştur, adeta onun kaderi,alınyazısıdır. Kafka’nın babasıyla arasındaki ilişki de değişmeyen bir kader gibi sürekli ikilemlerle sürüp gitmektedir.

Ailede gecimi saglayn birincil olma hakkina sahiptir. Herr samsa fiziksel degisimlerle ekonomik getiri gucunu kaybedince baba birincilligi yeniden ele almistir.

Bay K aslinda dinsel ogeleri cok kullanir. Barbar babanin sirtina saplanan elmasi onu oldurecektir.
Nedir bu elma? Bunun cevabi Mukaddes kitaptaki Adem-Havva hikayesinde gizlidir.

Cennetteki hakikat/ iyi ve kotu ayrimi agacinin urunu olan bu meyve onun bedenine saplanmis ve onu yavas yavas oldurmektedir. Bu elmayi atan el ise baskici babasinin elidir......
Artik elmanin/aklin isiginda ailesinin yuzkarasi, ise yaramazi ilan edilmesinin azabini tasimaya baslar.

devam edecek.....
 
Merhaba!

Devam......


Baba Samsayi olume yolliyan, hatta Ademi elmayi yemesi icin kandiran seytanla esitlemistir.

Samsanin sirtindaki elmayi almayan annesinin durumu ise soyledir: Kocasinin otoritesine boyun egmis, korkak asiri duygusal. Annesine karakter olarak benzeyen bay K eserlerinde de akrabalarini hep anne tarafindan secerek anlatmistir.

Wagenbach’a gore; herr Franz da anne genleri one cikmistir. Yahudi kizidir. Evlenmeden kasabanin en onemli caddesinde guzel bir evde otururken, iyi bir egitim almis ve entellektuel akrabalara sahipti.
Tasrali isci sinifindan herr Hermann ile evlenip daha dusuk kulture sahip bir aileye gelin gelen Julie Lowey’in sinmesi normaldi. Bay K nin babasi ile munsebetinde oglunu koruyamamistir.

Stephens’a gore;bay K fiziksel,ruhsal olarak yasaminin olumsuz yonleri GUNLUK ve BABAYA MEKTUPLAR da askin olarak one cikmaktadir.Bay K babasinin baskisiyla German filolojisini birakip, hukuk fakultesine gecmis ve sevmedigi isi yapmak zorunda kalmistir.Bu yonu ile evin gecimi icin gelecegini feda eden herr Samsa ile ozdeslesir.Yine Samsa’nin surekli zayiflayip vucudunda yaralar cikmasi...Bay K nin narin yapisi sonunda zayifliyan bedeni ve VEREM le biten omur! (1924)
Yine GUNLUK te hizli yazmasindan dolayi bicaklanma hissettigini yazan bay K sonunun Samsa gibi olacagini yazmaktadir.Herr Franz ve herr Samsa ikiside memuriyetten ve ikiside erken kalkmaktan nefret ediyorlardi. (gunluk)

Devam edecek!
 
Merhaba

Devam!

Herr Fanz Kafkanin bu eseri burjuvaziyi acimasizca elestirmektedir. Para/para/para oncelliginde kalles bir yasam tarzi...
Butun etik degerler mazi olmus,insan dogasina aykiri metaryalist bir dunya gorusu TOPLUMU esir almistir. Eve katki yapan herhangi bir sebeble, katki bekleyen durumuna dusunce, maddi/cikarci toplum bireyleri dislerini gostermistir.
Herr Franz kafka: Ego ile etigin- yine ego ile ortak yasam otoritesinin celiskilerini, bir YABANCILASMA OLGUSU ICINDE ele alir. Secmedigi, secmekte istemedigi,ama ekonomik ve toplum otoritesinin ZORUNLU kildigi sartlara uyum saglamanin zindan hayatiyla bir farki olmadigini, yani var olan OZGURLUGUN GERCEKTE TUTUKLULUK oldugunu one cikarir.
Hamambocegi gordugu yerde EZILEN ve ezilmemek icin kuytularda SAKLANAN bir imgedir. Iletisinde Groteks unsurlarin agir basmasi herr K’nin metamorfoza basvurmasi ile ilgilidir.

Mr.Mc Carty’e gore: dram-komedi hamamboceginin insan ozellikli bir yasam surmesidir. Ozgurluk ve bagimlilik eserin sonuna kadar birbirinin yerini dolduran iki ana kavramdir.

Herr Samsa aile gecimini sagliyarak kismi ozgurlugu elde eder.Ama calistigi patrona bagimli kalir.
Hamambocegine donusmesi ise patrondan ozgur kalmasina ama baba otoritesine bagimli olmasina yol acar.

Pijamalari cikaran baba calismaya baslar. Kendisine kol kanat geren kizkardeside kendi ev bagimliligindan ozgurluge calisarak gecerken, artik yalniz kalan herr Samsa icin olmek tek ozgurluk olur.

Zaten onun olumu aile fertlerinin kismi ozgurlugu demek degil miydi?

Devam edecek!
 
Merhaba

Devam!

Herr Franz Kafka’nin degisim[Die verwandlung] adli eseri HIKAYE formunda yazilmis modern bir masaldir. BASYAPIT niteligi tasir.

Asiri baskici babasinin golgesindeki aci yasam oykusunu GUCLU bir anlatimla simgelerle masalimsi bir yorumla, anlatan Bay K;
Masalin gercekligi ile hepimizi carpmistir.
Baba korkusu esareti-patron korkusu ise dereceli esareti getirir.
Aralarinda ki kiyas ise;goreceli bir ozgurlugu olusturur.

Herr Franz Kafka’nin babasi, herr Hermann Kafka ile iliskisi butun eserlerinde hemen belirir.
Babasindan kacmak icin iki defa Felice Bauer'le ve
Ucuncu defa da Julie Wohryzek’le nisanlanip evlenmeye calisan bay K;
Ayrica Milena Jesenska-Polak ile uc yil mektuplasmistir.
Hayatinin son senesinde ise Dora Diamant'la beraber olmustur.
Sadece yazmasi engellenebilir diye evlenmekten hep vazgecmistir.

Degisim isimli eser uc bolumden olusur ve tamamen zitliklar,ikilemler yolculugudur.

Hikaye yazarin ruhsal yasamini gozler onune serer.
Hikaye modern toplumlarin YABANCILASMA konusunu belirgin halde islemistir.
Hikaye de zit kavramlarin zaman zemin iliskisinde dizinimi son derece basarilidir.

Bitti!
 
Gerçi sn.mopsy vermiş fakat,bir biyografi de benden...

3 Temmuz 1883 yılında doğan Franz Kafka, Praglı bir yahudiydi. Yahudi olduğu için Almanlar tarafından sevilmiyor ve Almanca konuştuğu içinse Çek"ler tarafından hor görülüyordu. İriyarı ve sağlıklı babası Hermann Kafka içinse, Kafka ancak bir böcekti. Tüm çocukluğu boyunca kendisini "hiçbirşey"" gibi hisseden Kafka, bir yetişkin oldugu zamanda bu düşüncesinden vazgeçmedi. Babasıyla başlayan otorite fobisi onun hemen hemen tüm kitaplarına sızmıştır. Otorite karşısında, zaten zayıf olan bedeninin iyice küçülmeye, yok olmaya başladığına inanır. Bu düşünce Kafka’yı ömür boyu bırakmadı.

Albert Camus"nün taş olmak istemesi gibi Kafka da, kara saplanmış yararsız bir odun parçası olmak ister. Ona göre ne kadar küçük ve basit bir yaşamı olursa o kadar mutlu ve sorunsuz olacaktır. Çünkü bir insan olarak yaşamak ve doğru yolda ilerlemek hemen hemen imkansızdır.

Şöyle gerekçelendirir bu durumu;

"Doğru yol yerden bir karış yüksekte bulunan gergin bir ip gibidir. Fakat bu ip, üstünde yürümek için değil de insanın ayağının takılıp tökezlenmesi için vardır ancak..""

Kendi aşağılık kompleksleriyle yoğurduğu bir iç dünyası vardır Kafka"nın. Kendi bedeninden değil hoşnut olmak, tiksinmektedir nerdeyse. Bir başyapıt sayılan Değişim"in efsanevi ilk cümlesi şöyledir: "Gregor Samsa bir sabah korkulu bir düşten uyanınca, yatağının içinde kendini korkunç bir hamamböceği olarak buldu...""
Böcek Samsa bir süre utanç dolu ve anlamsız bir yaşam sürdükten sonra pis ve yalnız bir şekilde ölür. Kafka bu tür bir ölümün kendisi için de olası bir son olduğuna inanır. Hayvanların ağzından anlattığı birçok öyküde kendi komplekslerini ve korkularını yansıtır. İnsan olmanın korkutucu yönlerini anlatır.
Bir Akademi İçin Rapor" adlı öykü bir maymunun ağzından anlatılır. Maymun nasıl insan olduğundan bahsederken bunun hiç de zor olmadığını söyler ve hayvanat bahçesindeki kafesinden insanları izlerken şöyle düşündüğünü anlatır; "Demek bu adam ya da adamlar serbestçe hareket etmekteydiler. Hiç kimse, eğer kendileri gibi olursam demir parmaklıkların açılacağına ilişkin söz vemıiyordu bana.. ama... insanları taklit etınek ne kadar kolaydı! Daha ilk günlerde tükürmesini öğrenmişti...""

Üstünde katlanılmaz bir ağırlığı olan babasından uzaklaşmak ve kendi başına varolabilmek adına evlenmek ve bir aile sahibi olmak istedi Kafka. Fakat onun gibi kompleksler içinde yüzen bir adamın altından kalkabileceği bir iş değildi bu. Kadınlarla mektuplaşmaktan başka birşey yapamadı. Bu yolla cinsel ilişki kurmak imkansız olduğu için hiçbir zaman çocuk sahibi olmadı.

İlk büyük aşkı Felice Bauer"di(1887-1960). Hayatı boyunca onunla iki kere nişanlandı. Ve beklendiği gibi mektuplaşmak öte pek bir ilişkileri olmadı. Mektuplaştığı dört kadın arasında en ciddi ve önemli olanın Milena Jesenska"ydı. Milena"yla mektuplaşmaları önce bir arkadaşlık gibi başladı, daha sonra tutkulu bir aşka dönüştü. Fakat Milena evli olduğundan bu mutsuz ve imkansız aşk Kafka"yı derin acılara sürükledi.

Mektuplaştıkları üç yıl boyunca sadece iki üç kez görüşebildiler ve bu görüşmeler Kafka"yı üzmekten başka bir işe yaramadı, yine de onun yaratıcılığını olumlu yönde etkilediği rahatlıkla söylenebilir. Daha sonraları edebiyat tarihinin güzide eserlerinden biri sayılacak olan "Milena"ya Mektupları"da Kafka şöyle dile getirir durumunu; "En çok seni seviyorum diyorum ama gerçek sevgi bu değil sanırım, sen bir bıçaksın, ben de durmadan içimi deşiyorum o bıçakla dersem, gerçek sevgiyi anlatmış olurum belki..."
Milena bu mektupları 1939 yılında yayınlaması için yakın arkadaşı Willy Haas"a verdi ve kendisi 17 Mayıs 1944"te Almanya"da toplama kampında öldü.

Kafka Prag"da hukuk öğrenimi gördükten sonra işçi Kaza Sigortasında memur olarak çalışmaya başladı. Artık "Doktor Kafka""ydı ve hep istedigi gibi sıkıcı fakat güvenli bir hayata kavuşmuştu. Gündüzleri sıradan bir memur gibi işine gidiyor, geceleri ise ölümden bile derin bir uykuya benzettigi yazma işinde yoğunlaşıyordu. Avrupa"nın çalkantılı hali onun öykülerini gittikçe karanlıklaştırdı. İnsanın kurtuluşuna olan inancı azaldıkça daha çok yazmaya başladı. "Şato", "Dava", "Amerika" hep bir arayışın romanı oldular. Arayışın fakat bulamamanın desek daha doğru olur herhalde, zira bitmeyen romanlar konusunda Kafka külliyatı oldukça zengin.

Tüm karamsarlığına rağmen Kafka"nın romanlarında her zaman bir ümit ışığı görmek mümkündür. "Dava"nın yüzlerce sayfa boyunca suçunu öğrenmek için çırpınıp duran zavallı kahramanı K., sonunda idam edilir. Fakat infaz sırasında karşı binanın penceresinden ışıklar içerisinden bir adam çıkar ve K."ya doğru kollarını uzatır. Elle tutulur bir yararı olmayan, zayıf bir umuttur ama, bir umuttur işte ve insanın sahip olduğu biricik şeyde budur aslında...

Kafka az olan arkadaşları arasında en çok .Max Brod"u severdi. Bir gün çömez yazar Gustav Jarmouch yanına gelip ""Bugün ışıl ışılsınız Herr Kafka" dediğinde verdiği cevap şöyle oldu; ""Dün Max ve karısıyla yemekteydim. Dostlarının gözlerindeki ışık üstüme sinmiş olmalı..."

Katka dostu Max"ten, ölümünden sonra yazdıgı her şeyi yakmasını istedi. Yazdıklarının gereğinden fazla kişisel ve değersiz olduğunu düşünüyordu. Tabii Max onunla aynı fikirde değildi ve Kafka"nın ölümünden sonra, karışık halde bulunan binlerce sayfa metni toplayıp düzenleyerek yayınladı. (Yani bir Kafka yazısı yazarken Max Brod"u da saygıyla anmak gerekir.) ,

1917 Ağustosu"nda başlayan kanlı öksürükler Franz Kafka"yı yedi yıl sonra Viyana yakınlarında bir sanatoryumda öldürdü. Ölürken tuhaf bir huzur içindeydi. Belki de yanında kendisinden oldukça küçük bir kadın olan Dora Diamant olduğu içindi bu, öyle ya ilk defa mektup yazmadan konuşabileceği bir kadına sahipti ama ne acı ki ölmek üzere olan bir adam için bunun fazla bir değeri yoktu.

Yemek yeme acı veriyordu ve o da taslaklarını yazdığı "Açlık Cambazı" öyküsünün kahramanı gibi aç kalmayı dolayısıyla ölmeyi seçti. İkinci Dünya Savaşı"ndan sonra çok ünlenen Kafka, yazın tarihi içinde karanlık, derin ve görkemli bir yer edindi.
----- () ------
Kuşku ya da inanç için, aşk ya da tiksinti için, yüreklilik ya da korku için, özellikle ya da genel olarak hiçbir çıkış yolu bulunmayan bir taş içindeyim sanki, kendi mezar taşım...’ Kafka.
tutunamayanlar
 
Kafka, babasına yazdığı bir mektubunda şöyle diyor:
"Bakmaya bakmaya, sana nasıl bakacağımı bilemez oldum
 
Üst Alt