• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Forumlar ne alemde??

karafetva

Tecrübeli
Üye
Sorulara cevap aranan, sohbet muhabbet edilen, faydalı vakit geçirilen kısacası internet kullananların buluşma noktası...

Güncel forumlar genelde her tip konuyla ilgilenirler. Diğer teknik, akademik forumlar ise; endüstriyel, literatür vb konularla ilgilenirler. Ama muhabbet forumları ve ya teknik forumlar olsun hepsi birilerini buluşturur ve iletişime imkan tanır.

Güncel forumlar kalabalık kitlelere hitap etmesine rağmen teknik forumlar daha az seyrek üye portföyüne sahipler. Bu yüzden teknik forumların teknik sorularına da daha az kişi muhatap oluyor ve daha zayıf iletişim ağına sebep oluyor. Teknik konuların kalabalık kitleler ile muhatap olması için birşeyler yapılabilir.

Diğer taraftan bilinen forumların da sorunları bulunmakta. Tarafsızlık sağlanamamakta, yöneticiler menfilik göstermekte ve ya siyaset yapmakta vesaire vesaire... Üyeleri forumlardan soğutabilecek çok şeyler bulunmakta. Mesela bir forum karakteri Bia onursal üyesi olduğu bir forumda şunu yazmıştı;
Bütün arkadaşlarım banlandığından artık ben de uzaklaştım forumdan
sonra kendisi de banlanmış.

Forum aleminin değerli demirbaşlarından alpernbugra ise;
Açıkcası forumların bana göre en aktif olduğu dönem 2004-2012 yılları arasıdır. Daha sonradan o yıllar arasında forumlarda yazan ekip artık ilgilenmemeye başladı ve forumlar alakasız bir çok konuyla doldu. Yeni birşey öğrenmek imkansız.
diyor. Acaba forumlar eski ilgisini kaybetti mi? Akıllı telefonlar, günlük uydurma meşgaleler ve insanları etkisi altına alan birçok postmodern etki forumları ikinci plana mı itti?

Forumları tekrar ayağa kaldırmanın tekrar aktifleştirmenin her zaman zamanıdır. Çünkü forumculuk karşılıksız faydadır. Değerli forumdaşlarımız da forumların şu anki hali ve geleceği hakkında yazabilirler. Forumlarda neler yapabiliriz, neler düzeltilmelidir ...

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Hocam, forumları facebook twitter gibi sosyal medya siteleri bitirdi.

Adam sosyal medyada istediği gibi hakaret ediyor, küfür ediyor deşarz oluyor , başında mesajını kontrol eden (şunu yazma bu yasak diyen moderatör yok , haliyle tercihini sosyal medyadan yana kullanıyor.

Yöneticiler bakımından bakacak olursak : Mesela ben bu forum yuzunden (uyenin yazdığı mesaj yüzünden) kaç kez mahkemeye çıktım haliyle mesajlarda ince eleyip sık dokuyorum bu da üyeleri özgürlük bakımından rahatsız ediyor.

Diğer taraftan tek bir facebook veya twitter yöneticisi mahkemeye çıkmışmıdır acaba?

Ama bilgi, sorulara cevap alma ve öğrenme bakımından forumların hala daha yararlı oldugunu düşünüyorum..

karafetva

Tecrübeli
Üye
YukseLL' Alıntı:
Mesela ben.......ince eleyip sık dokuyorum ...... üyeleri özgürlük bakımından rahatsız ediyor.
Değerli Adminimiz; mesajımız bu siteye odaklı değil. Supermeydan.net sitesi özgürlük bakımından geniş bir mekan. Ancak bazı sitelerde derinlerde yatan siyasi bir taraf tutma gördük. Bu tarafgirlik üyeleri soğutmuştur tahminim.
sorulara cevap alma ve öğrenme bakımından forumların hala daha yararlı oldugunu düşünüyorum..
Zaten forumları bitirdi dediğimiz facebook twitter gibi sitelerde kişisel gelişim namına neyden bahsedebiliriz ki? Forumlarda forum kalitesine göre gayet geliştirici içerik bulunmakta. Ama "iletişim"in arttırılması gerekir.

Teknik yönden literatür ve akademik bilgiyle donatılması gerekir forumların. Bunun için de birilerinin çeşitli konuları sorması, değerli bilgi sahiplerinin de incelemesi gerekmekte. inşAllah(c.c.) bu geliştirici ortamlar sağlanır.

karafetva

Tecrübeli
Üye
Bazı konuları Türkçe aratıyoruz tatmin edici bilgiye ulaşamıyoruz ama İngilizce arattığımızda gayet teknik sonuçlara ulaşıyoruz. Bizdeki eksikliğin bir görüntüsü ama aynı zamanda yapılacak ne kadar çok şey olduğunun da görüntüsü...

Diğer taraftan forum konularında bazen aşırı yüklenme oluyor. Ortada bir soru var ama onlarca sayfayı bulmuş yüz sayfayı geçmiş mesajlar... Bu mesajların hepsi teknik değil hem de ehli tarafından yazılmış değil. Yine konuyla alakasız çokça mesaj bulunabiliyor ortada.

Hiç kimsenin engellenmesini istemediğimizden çözüm olarak mesajlarda bir sıralama özelliği gerekli. sahibinden.com vb sitelerde fiyata göre-tarihe göre vs. mesajların sıralanmasını sağlayan özelliklere benzer forumlarda da konuyla alakalı alakasız-cevap niteliğinde-önemli vb gibi ayrımlarla mesajların sıralanması ile forumda bilgiye ulaşım kolaylaşabilir.

karafetva

Tecrübeli
Üye
Meydankaya' Alıntı:
Kimse yok. Kimse bir şey yazmıyor.
Bazı sitelerde üyeyken 100000 leri aşmış mesajı olan başka üyeler görüyordum. O zamanlar üyesi olduğum teknik bir sitede benim mesaj sayım 5 senede daha 1000 i bulmamıştı. Sonra anladık ki o yüzbinlerce mesaj gerekli gereksiz bir sürü mesajı da içeriyor.
Yani çokça mesajlaşmaların yaşandığı güncel siteler var. Ama teknik- akademik vb baskınlıkları yok

Üst Alt