Formatör Öğretmen Nasıl Olunur?

Formatör Öğretmenlik Nedir?,Formatör Öğretmen Nasıl Olunur?,formatör nasıl olunur?,Formatör Öğretmenlik Nedir?

Okullarda bilişim sınıflarından ve aynı şekilde okullardaki teknolojik aletlerle ilgilenmekle görevli olan öğretmene formatör öğretmen denilmektedir.

Formatör öğretmen olmak için bilgisayar öğretmeni olmak gerekmiyor bunun için Bitefo kurslarına katılmanız gerekmekte ve bu kurslarda 180 saatlik bir eğitim almanız gerekiyor. Bitefo ise bilişim teknolojisi formatörlük kursu diye açıklayabiliriz.Kursu başarı ile bitirdikten sonra M.E.B tarafından eylül ayında Formatör öğretmen ilanı verilir ve sizde almış olduğunuz bu belgeyle başvuruda bulunursunuz. Bitefo kursuna katılabilmeniz için bulunduğunuz okulda bilişim sınıfı olması gerekiyor.

Formatör Öğretmenin Çalışma Saatleri
Formatör öğretmenlerin çalışma saatleri sabah 8 akşam 5 arasıdır.Formatör öğretmenler ise bu çalışma saatlerin iyileştirilmesini tıpkı rehber öğretmenler gibi 09-15 arası çalışma saatinin gelmesini istiyorlar.

Kimler Formatör Öğretmen Olabilir?
Formatör öğretmenler her branştan olunabilir. Bilişim teknolojisi öğretmenleri bu durumdan şikayetçi oldukları için 2010 yılında MEB aleyhine dava açtılar davanın sebebi ise formatörlüğün sadece bilişim öğretmenlerinin yapması gerektiğine inanmalarıdır.

Bu görevi en fazla yapan öğretmenlik branşı ise sınıf öğretmenleri olarak göze çarpıyor.
Eğer bu dava bilişim öğretmenlerinin istediği şekilde sonuçlanırsa Türkiye'de yaklaşık 20 bin bilişim öğretmenine ihtiyaç duyulmuş olacak.

Formatör Öğretmenlerin Ders Düzeni
MEB. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 02.07.2009 tarih ve 12271 sayılı yazılarında Formatör öğretmenlerle ilgili olarak; “ en fazla maaş karşılığı ders girme zorunda olduğu derslere girmesi sağlanarak örgün eğitim ortamından uzaklaşmamaları ve dersleri boş geçmemesi önlenecek” denilmiş ve ‘maaş karşılığı dersini dolduramaması halinde bunun dışındaki zamanını Bilişim Teknolojisi Formatör Öğretmeni olarak tamamlayacaktır.’ şeklindeki açıklamayla maaş karşılığının doldurulması gerektiğine işaret edilmiştir.
 
Üst Alt