• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Format hataları

Okunuyor :
Format hataları

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Format işleminde atladığınız yada unuttuğunuz noktalar…

* Formatın en önemli unsuru; bilgisayarı CD-Rom yada DVD-RW‘den başlatmaktır.

Bunu yapmak için BİOS‘a girmelisiniz. BİOS içerisinde boot yazısına ilişkin kısımlar ilk açılışa tekabül eder. BİOS’unuz farklı bile olsa boot yazısını gördüğünüz yerde bu pencereye ulaşabilirsiniz.
Bu BİOS türünde klavyenin “+,-” tuşlarıyla açılış cihazını değiştiriyoruz ama diğerlerinde farklıdır. Menü şeklinde yer alır;bu şekilde karşınıza çıkbilir. Bunu CD-Rom olarak ayarlardıktan sonra bilgisayarınıza Format CD nizi takıp yeniden başlatabilirsiniz…

* 2. olarak en çok karşımıza çıkan hata HDD’den kaynaklanıyor. HDD’nizde çok fazla Bad Sector oluşmasından dolayı HDD’de yeteri kadar boş yer görünmez ve işletim sistemi kuramazsınız. Bu sorunu yenmenin en garanti yolu farklı bir HDD’ye işletim sistemi kurmaktır.

* 3. olarak karşımıza cıkan format hatası ise; Yerel Disk bölümü sırasında.

Format işleminin son safalarında karşımıza çıkan yerel disk bölümünü yanlış yaptığınız taktirde formattan sonra yüzünüz gülmeye bilir.

Yerel disk bölümü ise şöyle yapılıyor;C ve D olmak üzere 2 yerel disk’in oluşumu işte böyle. Daha fazlada bölüm oluşturup HDD‘yi kafanıza göre parçalayabilirsiniz :) Ama burada önemli nokta C Yereldiskini biçimlendirdikten sonra direk ENTER=Yükle işlemine geçmeniz. Bunu yaptığınız takdirde HDD 2′ye bölünmeyecek sadece C Sürücüsü olacaktır. ENTER=Yükle işlemine geçmeden D Sürücüsünü biçimlendirmeyi unutmayın.

bilgitekno
 
Üst Alt