• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Fitre Miktarı Belli Oldu

Okunuyor :
Fitre Miktarı Belli Oldu

Gül@y

Kıdemli
Üye
Her yıl Ramazan ayında toplumsal bağları kuvvetlendiren fitre ibadetinin miktarı açıklandı..

Diyanet, bu seneki asgari fıtır sadakası (fitre) miktarını da 6 YTL olarak belirledi.

Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, Ramazan'ı yılda bir defa gelen misafir olarak kabul eden Müslümanların hazırlıklarını buna göre yaptığını belirtti. Bu yıl Ramazan'ın 29 gün süreceğini kaydeden Özbuğday, Diyanet'in bu sene fıtır sadakasını asgari 6 yeni lira olarak belirlediğini açıkladı. Müftü, durumu iyi olanların bu miktarı artırmasının hem fakirleri daha çok sevindireceğini hem de fitre veren kişiye daha çok sevap kazandıracağını söyledi. Kadın, çocuk ve engellilerin Ramazan'da daha çok camiye gelmelerini sağlamak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Özbuğday, yaşları gereği afacanlık yapanların küstürülmemesi için tedbirler alınması uyarısında bulundu.

Diyanet'in Ramazan progr***** göre, merkezi sistemden ayrılan bazı camilerde ilahiyat fakültesi öğretim üyeleri, imam hatip lisesi ve din kültürü öğretmenleri ile emekli müftü, vaiz ve imam hatipler vaaz edecek. Camilerde sabah, öğle ve ikindi vakitlerinde din görevlileri, hafızlar ve Kur'an kursu öğrencileri tarafından mukabele okunacak. Din görevlileri, talep doğrultusunda yerel televizyon kanallarında dini programlara katılacak. Diyanet tarafından hazırlanan sahur ve iftar paket programları yerel televizyonların istifadesine sunulacak.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
2012 Ramazan Fitre Miktarı

2012 Ramazan Fitre Miktarı,2012 ramazan fitre,Ramazan Fitre Miktarı 2012,Fitre Miktarı 2012

Ülkenin sosyal–ekonomik durumu ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulunduran Din İşleri Yüksek Kurulu 2011 yılı Ramazan ayından 2012 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük sadaka-i fıtır miktarı 7,5 lira olarak tespit etti.
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Ülkenin sosyo-ekonomik durumu ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulunduran Din İşleri Yüksek Kurulu, 2012 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2013 yılı Ramazanına kadar en düşük sadaka-i fıtır miktarını 8.50 TL olarak tespit etti.
 

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

bu devirde artık bu işler biraz ayıp oluyor bence. kimsede tamah etmiyor kayle almıyor. yılda bir kere 7.5 8.5 tl versen ne olur vermesen ne olur. bu küçük paracıklarla kimi memnun edecek insan? alışılagelmiş lüx tüketim, ziyan etme, varken yenisini alma, savurganlık gibi tutumlardan vezgeçip etrafımızdaki insanlarla gücümüz yettiğince paylaşımcı olmamız gerekir. yokluk döneminde bile kendisine hediye gelen yiyecekler boğazından geçmeyip halka dağıtan bir peygamberin ümmeti yiyor, içiyor, harcıyor tüketimde sınır tanımıyor, herşey sonmodel yaşıyor ardından 40 da bir zekat 7.5 tl fitre. ne güzel aynen 1400 yıl önceki gibi. kalmışlar orada imamlar, bir tek taş koymamış kimse üzerine. çıkıp konuşsa ya madem din işleri YÜKSEK KURULU diyorlarda neden yüksek düşünce ve fikirler çıkamıyor? bunun neresi yükseklik? bunun adı babadan atadan din'i olduğu gibi devralııp üzerine hiçbir şey koyamama yüksek kurulu olmalı.
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
2013 fitre miktarı ne kadar?

Diyanet İşleri fitre miktarını belirledi Diyanet İşleri Başkanlığı Yüksek Kurulu, halk arasında 'fitre' olarak bilinen fıtır sadakası için asgari tutarı belirledi. Buna göre bu yıl fıtır sadakası en az 9.5 lira olacak. Ancak kurul, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağ vermesini tavsiye etti.
 
Üst Alt