Fişlenen insanlar..

Yoksul Kürtler fişleniyor

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre, Van’ın Erciş ilçesinde sosyal yardım almak için başvuran aileler polis tarafından AKP'ye oy vermedikleri için “sakıncalı” diye fişlendi.

Fırat Haber Ajansı, Van’ın en büyük ilçesi olan Erciş’te, son seçimlerde AKP’ye oy vermeyenlere yönelik baskıcı politikaların arttığını, şimdi de yoksulların aldığı gıda yardımlarının kesildiğini bildirdi.

Geçtiğimiz yıllarda Sosyal Yardımlaşma Kurumu’ndan maddi destek alanların seçimlerde DTP’ye oy verdiği için artık bu yardımlardan faydalanamadığını vurgulayan haberde, ilçede yardım için başvuran aileler hakkında “sakıncalı” ve “iyidir” şeklinde raporlar hazırlandığı belirtildi.

AKP’nin ayrımcı politikalarına maruz kalan bölgelerin başında özellikle genel ve yerel seçimlerde DTP’ye yüksek oranda oy çıkan Salihiye, Yeşilova (Suli) ve Solağa mahallelerinin geldiği söyleniyor.

“Size PKK yardım etsin”

Özellikle çocukları dağda ve cezaevinde olan ailelerin sosyal yardımlardan yararlanmasının önüne geçildiği belirtilirken, polislerin ayrıca bu ailelere “PKK gelsin size yardım etsin, biz size niye yardım edelim” dediği iddia ediliyor.

Erciş’te Kaymakamlık’ın, AKP’ye oy veren ailelere ise maddi durumlarına bakılmaksızın her türlü yardımda bulunduğu, her aileye bir ton kömür verilmesi gerekirken, Türk, Kırgız ve korucu ailelere birey sayısı kadar kömür yardımı yapıldığı bildirildi.

kaynak

Neler oluyor güzelim ülkemde....
 
Üst Alt