• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Fazla nişasta tüketimi karaciğere zararlı

Okunuyor :
Fazla nişasta tüketimi karaciğere zararlı

onairci

Sözlük Yazarı
Üye
İSTANBUL - ABD’li bilimadamları karaciğerin yağlanmasının daha ciddi hastalıkların habercisi olabileceği konusunda uyardı. Boston’da yapılan araştırmaya göre, nişastanın karaciğerde depolanması insan vücudunda uzun süre şikayet yaratmıyor. Ancak zamanla karaciğerin iflas etmesine kadar varabiliyor.

Fareleleri 6 ay yüksek nişasta içeren gıdalarla besleyen bilimadamları, kilosunda değişiklik olmayan farelerin nişasta diyetinden ötürü kanlarında ve karaciğerlerindeki yağ oranın olması gerekenin iki katına ulaştığını tespit etti.

Araştırmayı yürüten heyetin başkanlığını yapan Doktor David Ludwig, farelerin üzerinde yapılan deneylerden elde edilen sonuçların insanlarda, hatta karaciğer yağlanmasının daha sık görülmeye başlandığı çocuklarda da geçerli olduğunu söylüyor.

Vücüdun aldığı gıdayı hangi hızla enerjiye çevirdiğini gösteren glisemik endeks, en yüksek beyaz ekmek, patates cipsi, pirinç ve mısırgevreği gibi işlenmiş gıdalarda görülüyor. İşlenmemiş meyveler, fındık, fıstık, baklagiller, tahıllar, makarna, yağsız süt, haşlanmış havuç, çavdar veya tahıl ihtiva eden ekmek gibi besinler de glisemik endeksi düşük gıdalar arasında yer alıyor.

Sessiz ilerleyen hastalığın uzun vadede tehlikeli olabileceğine işaret eden uzmanlar, önlem alınmadığı takdirde günümüzdeki çocukların beslenme alışkanlıklarının gelecekte büyük bir trajediye yol açabileceği konusunda uyarıyor.
Alıntı:)
 
Üst Alt