Fatih sultan mehmed' in bedduası

Fatih İstanbulu alıp da Ayasofya önüne geldiği zaman derinden derine bir inilti işitti. Sesin geldiği tarafa bir adam gönderdi. Sakalları uzamış, hali perişan bir keşişi kapatıldığı yerden bulup getirdiler, huzura çıkardılar. Korktu, teskin ettiler.

Niçin hapsedildin diye sordular? Keşiş fala baktığını ve kuşatma hazırlıkları sırasında Konstantinin kendisini çağırıp İstanbulu Türklerin alıp almayacağını bildirmek için remil atmasını söylediğini, remil attığını ve İstanbulun Türklerin eline geçeceğini söylemesi üzerinde de Konstantinin kızarak onu zindana attırdığını hikâye etti. Ve şimdi karşınızda bulunuyorum, demek ki falım doğru imiş dedi.
Bunun üzerine Fatih de İstanbulun kendi elinden çıkıp çıkmayacağına dair remil atmasını ve doğruyu söylerse ödüllendirileceğini bildirdi. Keşiş remil attı ve şöyle dedi:

-İstanbul Türklerin elinden harp ve darp ile çıkmayacak, lakin öyle bir zaman gelecek ki emlak ve arazileriniz satılacak, bu suretle İstanbul Türk malı olmaktan çıkacak.

Bu falın bildirdiği sonuçtan büyük üzüntü duyan Fatih ellerini kaldırarak İstanbulda edindiğim yerleri ecnebilere satanlar, Allahın gazabına uğrasınlar! diye beddua etti.
 
  • Etiketler
    fatih sultan mehmed fatihin bedduası
  • Üst Alt