• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Falih Rıfkı Atayın hatıratından Harf diktası

Okunuyor :
Falih Rıfkı Atayın hatıratından Harf diktası

neyzen571

Acemi
Üye
"Atatürk bir diktacı mı, bir hürriyetçi mi idi? Bir akşam üstü birlikte Sarayburnuna gittik.(Gazinodur (A.B)) Bir aralık:
-Kimde bir küçük defter var? dedi.
Sanırım garsonlardan biri kendine bir küçük cep defteri uzattı.
Bir şeyler yazdığını görüyorduk. Biraz geçtikten sonra:
-Bunları sana okutacağım. Gözden geçir!
diye karaladığı sayfaları bana verdi. Baktım, yazı benim Ankara'daki komisyondan
getirdiğim yeni latin alfabesi ile! Binlerce kişiye Atatürk'ün Türk yazısını temelden
değiştiren sözünü okudum. Coşkunca bir alkıştır, koptu. İki gün sonra da Anadolu
yolculuğuna çıkarak halka yeni yazı öğretmenliği etti.
Bu tepeden inme bir oldu bitti idi. Büyük Millet Meclisinin haberi bile yoktu.
Metodun diktatörce olduğuna şüphe edilemez."

Falih Rıfkı Atay, Atatürkçülük Nedir? s 34

Kemalist_Yobaz

Acemi
Üye
:alkis::alkis:

Muhammed'in dinini kabul edenler, kendilerini unutmaya, hayatlarını Allah kelimesinin, her yerde yükseltilmesine hasretmeye mecburdurlar. Bununla beraber, Allah'a kendi milli lisanlarında değil, Allah'ın Arap kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bulunacaktı. Arapça öğrenmedikçe, Allah'a ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyet karşısında Türk milleti birçok asırlar, ne yaptığını bilmeksizin, adeta bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kuran'ı ezberlemekten beyni sulanmış, hafızlara döndüler.(7)

İnsanlar, "kurtçuklar" gibi sulardan çıktılar en önce… İlk atamız balıktır. İşler daha daha ilerledikçe, o insanlar, primat zümresinden geldiler. Biz maymunlarız; düşüncelerimiz insandır!(8)

Atam şeyhe ve şıha savaş açmış burda

Baylar, bütün insanlığın görgü, bilgi ve düşünüşte olgunlaşması, Hıristiyanlıktan, Müslümanlıktan, Budizmden vazgeçerek yalınlaştırılmış ve herkes için anlaşılacak bir duruma getirilmiş katkısız ve lekesiz bir dünya dininin kurulması ve insanların, şimdiye değin, kavgalar pislikler, kaba istek ve eğilimler arasında bir bataklıkta yaşadıklarını kabul ederek, bütün gövdeleri ve usları ağulayan kötülük etmenlerini ortadan kaldırmaya karar vermesi gibi koşulların gerçekleştirilmesini gerektiren Birleşik Dünya Devleti kurma düşünün, tatlı bir düş olduğunu yadsıyacak değiliz. (9)

(7) Medeni Bilgiler ve Atatürk'ün El Yazıları, Prof.Dr.Afet İnan, 1969 s.364-365
(8) Atatürk, Tarih ve Dil Kurumları, 1954, s.53
(9) Söylev, T. Dil Kurumu Yay, 1987, s.521

Üst Alt