faizsiz banka

B

bursali68

Ziyaretci
tebrik ederim sayın bursalı

yani vadeli bir mal diyelim peşin satıldığı takdirde 10 lira vadeyle 1 sene satarsa 15 lira

__bu yapılan karın içinde ne var
bir senelik vergi ..stopaj...kira ...eleman maaşı...kendi masrafı..vesaire vesaire

ha para olarak verdi diyelim yani faizli para....kira yok elektrik su yok vergi yok eleman yok yani hepsi kar

yani vadeli mal satmayı getirip faizle para satmayla eşleştirme nasıl bir akla hizmet bilemiyorum

Merhaba,

Sn.kapkale...Defteri Kebir,Mizan,Vergi,Stopaj....Bunlar üzerine BİRE BİR ÇALIŞTIN MI....!!!

Sen vergini her ay,her sattığın malda düşünmez isen...Vergi ödeme zamanı yaklaştığında elinde para kalmayacağı için " Ya davulcuya ya zurnacıya " kaçarsın misali,vergi ödemek için BANKANIN KAPISINDA ağaç olursun...Yani faizle para almak zorunda kalırsın...Veya bunu ödemediğinden cezalara ve içerisinde FAİZ olan GECİKME CEZALARINA katlanırsın...Tecih senin...

Sağlıcakla kalınız...

diamat

Uzaklaştırıldı
sayın bursalı

adam IYNE yaparken kibrit çöpünü yeri geliyor milyon dolarlık bir faiz alışverişinin konusu yapıyor.
ama alaaddin buna faiz diyemiyor , ya ne diyebiliyor fahiş kar.

allahınız da yahudiler için diyor ki: onlar yetimin malını haksız yere yiyebilmek ve faiz için kelimelerin yerleriyle oynadılar.
kelimelerin yerleriyle nasıl oynanır sayın bursali.
mesela buz gibi faize fahiş kar diyerek oynanabilir mi.

B

bursali68

Ziyaretci
sayın bursalı

adam IYNE yaparken kibrit çöpünü yeri geliyor milyon dolarlık bir faiz alışverişinin konusu yapıyor.

allahınız da yahudiler için diyor ki: onlar yetimin malını haksız yere yiyebilmek ve faiz için kelimelerin yerleriyle oynadılar.

Merhaba,

Sn.diamat,hiç bir ekonomik sistem peşin alış ve peşin satıştaki KAR'ı faiz diye nitelemez...Faiz nerede geçerlidir,VADE FARKINDA....

Bakın sizin örneğinizin MUHASEBE ANALİZİNİ çıkarttım...Merak etmeyiniz ben Muhasebecilik de yaptım...Maliyet muhasebesinden az çok anlarım...Batmayacak kadar en azından...Bu muhasebe analizine göre elinizde kalan zenginliğiniz % 20 DİR...Bunun içerisinden YATIRIMINIZI ve AİLE GEÇİMİNİZİ DÜŞMEDİM...Onları da düşerseniz emin olunuz elinizde KALAN = % 10 u geçmez ki bu çok da önemsenmeyecek bir kardır veya faizdir...Adını siz koyun...

Ancak işletmeler HİZMET KURULUŞU değildir...Kazandığı her paraya da FAİZ demek sanırım haksızlık olur...

Özellikle de belirttim bunun " Faizsiz Bankacılık Propagandası " ile yapılıp faizin daniskalarının elde edildiğiyle ilgili çok fazla İLGİLENMEDİĞİMİ yani kısaca BİLMEDİĞİMİ de belirttim...Bu bağlamda YARGIDA bulununuz...Ki burada siz yokken de ben " değiştirilen,değişik yansıtılan..." larla ilgili çok yazdım...Ama eğriye eğri doğruya da doğru diyebilmeliyiz değil mi...

sn. bursali 68 ... zaten alim satim da faiz söz konusu olmaz olsa olsa fahis kar olabilir... onunda cevazi vardir... o durumda peygamberimizin "merhameti elden birakmayin " diyerek bir uyarisi vardir...

Ki Sn.aladin'in burada yakaladığı ayrıntı PEŞİN ALIM SATIMDAKİ farktır...

Sağlıcakla kalınız...

sayın bursalı

bakın arkadaşım kelime oyunu yapan yok adam satması gereken mala vadeli olunca makul olarak kar koyuyor nedenmi

___1 sene dersek bu vadeye kira elektrik işci masrafını koyar malının normal karınıda koyar satar

___peşin satmış olsa alıp parayı gene üretecek fakat devir yaptığı için kira elektrik su masrafını fazla devirden çıkaracak

___vade farkındaki maksat maldan normal yapılan karın vade boyunca yapılan masraflara eklenmiş halidir gerisi faize girer

___oda fahiş fiyatla satan tekelciler ve bankalarda finans kurumlarında dönen dalaverelerdir ve kuranın ayetleriylede işiyoktur

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Hey Allah'ım muhasebe oyunu oynayacağız galiba şimdi....

vade farkındaki maksat maldan normal yapılan karın vade boyunca yapılan masraflara eklenmiş halidir gerisi faize girer

Vade farkından maksat BU DEĞİL...Vade farkından maksat 10 TL ye aldığın malı " ENFLASYON ve EKONOMİK DENGELER " neticesinde değiştiğinden dolayı aradaki farkı " FAİZ " olarak önceden GARANTİLEMEKTİR...

Yani ben bir malı 10 TL ye aldım...6 aylık vadeli satış ile sattım...6 ay sonunda gidip aynı malı 10 TL ye alabiliyor muyum alamıyor muyum...Enflasyon varsa alamam,kaça alırım 11 TL ye, 12 TL ye...O zaman bunu bildiğimde aradakini FAİZ olarak almayı GARANTİ ederim....VADE FARKININ amacı budur...Yani vade farkının MASRAFLARLA ilgisi YOKTUR...

Sağlıcakla kalınız...

diamat

Uzaklaştırıldı
sayın bursali

en son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim de kelime enflasyonu olmsaın.

şu an islami banka adı altında faaliyet gösteren kurumlar ne kurumudur.
faiz kurumumu yoksa alışveriş kurumumu.

eğer bu kurumlar faiz kurumu ise (EĞER), bunlara cevaz verenler, bu kurumlarda çalışanlar, bu kurumları çalıştıranlar, bu kurumlara para yatıran ve kar payı alanlar, bu kurumlardan para kullananlar, faizcimidir, değilmidir.

eğer (EĞER) öyleyse sizler buna karşı ne şekilde mücadele etmeyi düşünüyorsunuz, ya da düşünüyormusunuz.
buna karşı mücadele vermek yerine gıyk mıyk yapıp bir iki kelimeye takla attıranlar için yahudileşmek deyimini kullanabilirmiyiz.

asya finans nedir.

kısaca ve kabaca görüşlerinizi merak ediyorum.

diğer arkadaşlarla tartışmadığımı daha önce ifade etmiştim.

ben sizin ve enriconun akıl yürütme biçimini tanımaya çalıştığım için bu sorulara cevap istiyorum.

elbetteki zaman ayırmamayı da tercih edebilirsiniz.

B

bursali68

Ziyaretci
sayın bursali

en son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim de kelime enflasyonu olmsaın.

şu an islami banka adı altında faaliyet gösteren kurumlar ne kurumudur.
faiz kurumumu yoksa alışveriş kurumumu.

eğer bu kurumlar faiz kurumu ise (EĞER), bunlara cevaz verenler, bu kurumlarda çalışanlar, bu kurumları çalıştıranlar, bu kurumlara para yatıran ve kar payı alanlar, bu kurumlardan para kullananlar, faizcimidir, değilmidir.

eğer (EĞER) öyleyse sizler buna karşı ne şekilde mücadele etmeyi düşünüyorsunuz, ya da düşünüyormusunuz.
buna karşı mücadele vermek yerine gıyk mıyk yapıp bir iki kelimeye takla attıranlar için yahudileşmek deyimini kullanabilirmiyiz.

asya finans nedir.

kısaca ve kabaca görüşlerinizi merak ediyorum.

diğer arkadaşlarla tartışmadığımı daha önce ifade etmiştim.

ben sizin ve enriconun akıl yürütme biçimini tanımaya çalıştığım için bu sorulara cevap istiyorum.

elbetteki zaman ayırmamayı da tercih edebilirsiniz.

Merhaba,

Çok net Sn.diamat FAİZCİ dir veya FAİZ kurumudur...Gayet net...Sanırım yanıtlayabildim...

Şuan ki durumunun FAİZ kuruluşu olduğunu çok net söyleyebilirim...

Gelmek istediğiniz kapı din ile alakalı ise bunu tartışmak bile polemik konusudur...Çünkü bana göre böyle o na göre şöyle diyen bir çok kişi çıkacaktır...

Ancak kısaca belitmemi de isterseniz,diğer bankalara faizcilik konusunda yapılan propagandanın da haksızlık olduğunu söyleyebilirim...Faiz sistemi mecburen olması gereken bir durum...0,0001 bile olsa...Para ile işlem yapılacaksa ki yapılıyor o zaman en azından ENLASYON oranı kadar FAİZ uygulaması olması gerekmektedir...Bir gün çıkar da birileri gerçek anlamda bu kayıpları ve karşılığında FAİZİ ortadan kaldırabilirse ne ala ALKIŞLARIZ...Ama önce tutup tutmadığına bakarız...Şakşakçılık bağlamında alkışlamayız yani...

Bunun " haram " edilen faiz ile bağlantısı var mıdır...Açık söyleyeyim ben olmadığını savunuyorum...Çünkü günümüzde PARA kendi devinimi sırasında değer kaybına uğramaktadır...Ne yaparsanız yapın ya alacaksınız ya vereceksiniz...Ancak SIFIR enlasyon karşılığında SIFIR FAİZ olduğunu düşünürsek...Ehhhh bu sefer de insanoğlu...Gözünü toprak doyursun,faiz koymaz YÜKSEK KAR koyar yine canımız yanar orası da ayrı mesele...

Bilmiyorum sunabildim mi...Detaylar için ayrıca geniş bir biçimde yazışırız...

Sağlıcakla kalınız...

Merhaba,

Hey Allah'ım muhasebe oyunu oynayacağız galiba şimdi....

Vade farkından maksat BU DEĞİL...Vade farkından maksat 10 TL ye aldığın malı " ENFLASYON ve EKONOMİK DENGELER " neticesinde değiştiğinden dolayı aradaki farkı " FAİZ " olarak önceden GARANTİLEMEKTİR...

Yani ben bir malı 10 TL ye aldım...6 aylık vadeli satış ile sattım...6 ay sonunda gidip aynı malı 10 TL ye alabiliyor muyum alamıyor muyum...Enflasyon varsa alamam,kaça alırım 11 TL ye, 12 TL ye...O zaman bunu bildiğimde aradakini FAİZ olarak almayı GARANTİ ederim....VADE FARKININ amacı budur...Yani vade farkının MASRAFLARLA ilgisi YOKTUR...

Sağlıcakla kalınız...

ameller niyete göredir sayın bursalı şu anki eflasyon yoktur dene ülkemizde her ne hikmetse peşin alışveriş sadece süper marketlerde kalmış ne toptancı nede esnaf peşin mal satamamakta siz hiç istanbulda testil bölgelerine takıldınızmı gidin şu an 9 aydan aşağı çek yok ve bu adamlar fahiş kiralar vermekte üretim yapmakta bu adam bu vadeye sattığı mala normal kar harici vade boyuncaki masrafları yükleyemezmi demek istiyorsunuz

B

bursali68

Ziyaretci
ameller niyete göredir sayın bursalı şu anki eflasyon yoktur dene ülkemizde her ne hikmetse peşin alışveriş sadece süper marketlerde kalmış ne toptancı nede esnaf peşin mal satamamakta siz hiç istanbulda testil bölgelerine takıldınızmı gidin şu an 9 aydan aşağı çek yok ve bu adamlar fahiş kiralar vermekte üretim yapmakta bu adam bu vadeye sattığı mala normal kar harici vade boyuncaki masrafları yükleyemezmi demek istiyorsunuz

Merhaba,

Sn.kapkale sizinle KAVRAMLAR konusunda anlaşamıyoruz...Benim yazımın içeriğinde böyle bir şey var mı...Yükler Sn.kapkale,niçin yüklemesin...Durup dururken batacak hali yok ya yükler tabii ki....Ama o yükleme VADE FARKI değildir...İkisini birbirinde ayırınız...

Sağlıcakla kalınız...

Merhaba,

Sn.kapkale sizinle KAVRAMLAR konusunda anlaşamıyoruz...Benim yazımın içeriğinde böyle bir şey var mı...Yükler Sn.kapkale,niçin yüklemesin...Durup dururken batacak hali yok ya yükler tabii ki....Ama o yükleme VADE FARKI değildir...İkisini birbirinde ayırınız...

Sağlıcakla kalınız...

efenim buda vade sonucu malın maliyetinden doğan artmadır o maliyeti dengede tutmak için mecburen o maliyetten doğan fark konulur vadeye

benim anladım tür vade farkı budur gerisinin haram olduğu apaçıktır

Üst Alt