Fahrettin Paşa kimdir?

Fahrettin Paşa kimdir? Fahrettin Paşa hakkında merak edilen detaylar

Fahrettin Paşa'nın kim olduğu merak ediliyor. Fahrettin Paşa kimdir? Fahrettin Paşa'nın hayat hikayesine dair detaylar ve önemli noktalar

FAHRETTİN PAŞA KİMDİR?

Türk asker ve diplomat olan Fahrettin Paşa. Özellikle I. Dünya Savaşı sırasında çıkan Şerif Hüseyin İsyanında zor şartlar altında Medinede yönettiği 2 yıl 7 ay süren Medine Müdafaası ile bilinmektedir. Medîne Müdâfii, Türk Kaplanı, Çöl Kaplanı, Medine Kahramanı lakaplarıyla anılır. Rusçukta doğdu, 93 Harbinden sonra ailesiyle birlikte İstanbula yerleşti. Mekteb-i Harbiyeyi birincilikle bitirdi. Erkan-ı Harbiye Mektebini bitirdikten sonra 1891 yılında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle göreve başladı.

Balkan Savaşında Çatalca savunmasında ve Edirnenin geri alınışında görev aldı. I. Dünya Savaşı başladığında 4. Orduya bağlı 12. Kolordu komutanı olarak Musulda bulunuyordu. 1915 yılında 4. Ordu komutan vekilliğine getirildi. Bu bölgede iken hem tehcire tabi tutulan Ermenileri yerleştirmesiyle uğraştı aynı zamanda Urfa, Zeytun, Musadağı ve Haçindeki Ermeni isyanlarını bastırdı. 1916 yılında 4. Ordu komutanı Cemal Paşa tarafından Medinedeki Hicaz Kuvve-i Seferiyesi komutanlığına atandı. İngilizlerin desteğinde isyana girişen Şerif Hüseyin ordusuna karşı, kısıtlı imkanlara rağmen yaptığı Medine Müdafaası büyük takdir topladı.

Medine Kuşatmasından sonra savaş esiri olarak önce 27 Ocak 1919 tarihinde Mısıra daha sonra da 5 Ağustos 1919 tarihinde Maltaya sürgün edildi. Sürgün sırasında, savaş suçlularını yargılamak üzere İtilaf Devletleri tarafından İstanbulda kurulan Kürt Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi adı verilen mahkemece ölüme mahkûm edildi. Ancak Ankara Hükümetinin gayretleriyle 8 Nisan 1921 tarihinde Maltadan kurtulduktan sonra Eylül 1921 tarihinde Türk Kurtuluş Savaşına katılmak üzere Ankaraya geldi. Başkomutan Müşir Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından Güney Cephesinde Fransız Ordusuna karşı savaşan Türk kuvvetlerini birleştirmekle görevlendirildi. Fransızlarla Ankara Antlaşmasının imzalanmasıyla güneyde savaş sona erince 9 Kasım 1921 tarihinde TBMM tarafından Kabil Büyükelçiliğine atandı. Türk-Afgan dostluğunun gelişmesinde önemli rol oynadı.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt