F klavye mi, Q klavye mi?

F klavye mi, Q klavye mi?


  • Kullanılan toplam oy
    34
Dünya da sadece ürkiye'de F klavye mevcuttur. başka hiçbir ülkede kullanılmıyor. F klavye= Türkçe klavye diye adlandırılır. Adliye, noter, vergi dairesi ve bazı bakanlıklarda hala F klavye kullanılmaktadır.

kull üye adlı arkadaşımızın yayınladığı yazı gerçekten tam olarak açıklayıcı. F klavyede kullanım daha seri ve daha akıcı.


kesinlikle F klavye;)
 
q klavye , yabancı ülkelerde de benzer sorunlar var ama,dünya Q klavyeyi benimsiyor. eğer F klavyeye alışırsanız Q ya geçerken çok zorlanıyorsunuz. Mesela şöyle düşünün.

Çine veya japonayaya gittiniz. Tuşlar farklı yerdeyse bulmanız çok zor. Biz aslında ulusal milli düşüneceğimiz şeyleri düşünmüyoruz kndi değerlerimizi korumuyoruz. Böyle eften püften basit bir klavye işleri ile uğraşıyoruz. Her tarafımız batı kültürü olmuşken buna takıldık.
Bulgaristanda ve rusyada Kiril alfabesi var ancak dil seceneklerine girip ezbere yazarsanız bütün klavye tutuyor.

Türk sanatlarına özünü kaybetmişiz. binlerce yıllık geçmiş daktilonun çıkmasıyla oluşturduğumuz F klavyeye takıldık - F klavyeyi de latinceye geçtikten sonra yapmıştık.

asıl 1000 lerce yıllık kültürü kaybettik. onu nasıl geri alıcaz hemde son 15-20 yıl içinde dejenere olduk. her taraf ingilizce. F klavye sadece ayrıntıda ama kullanılacaksa bile Pardüs (türk işletim sistemi) ve F klavye olsa iyi olur . en azından kendi sitem ve klavyem var dersiniz . ideal olan olması gereken budur. (devlet daireleri- askeriye sistemleri- devlet dediğin her yerde bu olmalı devlet personel alımında özel kurs verilmelidir )
Uluslararası ve evlerdeki sistemde Q klavye olabilir
Evet, ben zaten, ulusal işletim sistemimiz olan Pardus'u kullanıyorum. Şu an bu mesajı da zaten Pardus'tan yazıyorum. Bazen ubuntu da kullandığım oluyor.
Ben on parmak Q klavye kullanıyorum ama, özellik le sağ el ile yazım hatam çok oluyor. Yukarıda paylaştığım yazıda da bahsedildiği gibi, bizim Türkçe'mize hiç uygun bir klavye değil aslında.
F klavye, küçükte olsa bir milli değere sahip çıkmak manasının yanında, aslında kolaylık demektir. On parmak F klavye öğrenildikten sonra, dünyanın herhangi bir yerindeki her hangi bir bilgisayarın klavye diziliş şeklini F e geçirmek 1 dk. bile almayacak çok basit bir işlemdir. Her işletim sisteminin mutlaka F klavye seçeneği vardır. Yani aslında, klavye de yaygınlık unsuru, çokta önemli bir unsur değil bence. F klavye gibi bir kolaylık varken, bence değerlendirmeli...
 
Dünya da sadece ürkiye'de F klavye mevcuttur. başka hiçbir ülkede kullanılmıyor. F klavye= Türkçe klavye diye adlandırılır. Adliye, noter, vergi dairesi ve bazı bakanlıklarda hala F klavye kullanılmaktadır.

kull üye adlı arkadaşımızın yayınladığı yazı gerçekten tam olarak açıklayıcı. F klavyede kullanım daha seri ve daha akıcı.


kesinlikle F klavye;)

Ben de F hangisiydi Q hangisiydi diye düşünürken siz beni aydınlattınız :))

Adliyelerdeki F ise ben almayayım cidden, bazen oturuyorum bilgisayarlarına bir cümleyi 5 dakikada ancak yazabiliyorum..
Alışmışım ben elimdekine, neymiş efendim Q klavye, tabiki. :)
İnsana bildiği şey en kolay ve en cazip gelir. :)
 
eмiLy;233500' Alıntı:
Ben de F hangisiydi Q hangisiydi diye düşünürken siz beni aydınlattınız :))

Adliyelerdeki F ise ben almayayım cidden, bazen oturuyorum bilgisayarlarına bir cümleyi 5 dakikada ancak yazabiliyorum..
Alışmışım ben elimdekine, neymiş efendim Q klavye, tabiki. :)
İnsana bildiği şey en kolay ve en cazip gelir. :)


94 te Q klavyeyi seri kullanırdım. 1 yıl sonra F klavye ile tanışdım daha da ayrılamadım :)

Doğru bir söz ;
İnsana bildigi şey en kolay ve en cazip gelir...:prv:
 
Q KLAVYENİN ORTAYA ÇIKIŞI
Q Klavye pek çok kimsenin sandığı gibi modern klavye standardı değil tüm dünyadaki bilim çevrelerinin kabul ettiği gibi tam bir mühendislik rezaletidir.
Ve şöyle ortaya çıkmıştır;
Yazı makinesinin mucidi olan Christopher Latham Sholes, 1867'de icat ettiği yazı makinesinin mekanik harf kollarından herhangi ikisi aynı anda kağıda doğru havalandığında sıkışmaya neden olduklarını farkeder.

Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.

Bir söylentiye göre de;
İlk üretilen yazı makinesinin adı "Sholes & Glidden Type Writer" olarak geçer. Buradaki "Type Writer" kelimelerini oluşturan harflerin tamamı Q klavyenin en üst sırasında yer almaktadır.
Böylece satıcılar, bir kağıda kolayca "Type Writer" yazarak ürünlerinin yeteneğini karşılarındakine gösterme şansı bulmaktadırlar.

ALTERNATİF ARAYIŞLAR
Washington State Üniversitesinden Prof. Dr. August Dvorak, 1932 yılında İngilizce'de çok kullanılan harflerin klavyenin en kolay ulaşılabilir yeri olan orta sırasına toplandığı bir klavye dizilimi önerir.
Dvorak'ın araştırmalarına göre, sekreterlerin parmakları gündelik yazı işleri sırasında Q klavyede 16 mil yol alırken Dvorak klavyesinde sadece 1 mil yol almaktadır.

Ancak daktilo ustalarının Q klavyeye olan mevcut alışkanlıkları ve piyasanın Q klavye tarafından çoktan istila edilmiş olması nedeniyle ve 40 milyon daktilonun değiştirilme maliyeti ortaya çıkınca Dvorak'ın klavyesi yayılamaz ve kaybolup gider.

SONUÇ
Yani Q klavye 1873'te mühendisliğe aykırılık abidesi olarak tasarımlanmıştı.
Daktiloların hızlı yazma nedeniyle sık sık bozulmasına çare olarak geliştirilmişti.
Daktilo kullananları olabildiğince ağır yazmaya zorlamak için olmadık hilelere başvurulmuş, en çok kullanılan harfler klavyenin her sırasına dağıtılmış, (sağ elini kullanan insanları zayıf ellerini kullanmak zorunda bırakacak şekilde) harfler solda toplanmıştı.

F KLAVYENİN ORTAYA ÇIKIŞI
F klavyenin babası İhsan Yener 1946'dan itibaren Türk dilinin özelliklerine uygun, standart bir klavye geliştirilmesi için resmi makamlara yazılar yazar ve,
'Bilimsel bir klavye yapın, sizin yaptığınızı kabul edelim' cevabı alır.
Bunun üzerine yabancı uzmanların da bulunduğu bir komisyon kurulur.
Türkçe'de kullanılmakta olan tüm kelimelerin istatistiği TDK'nın kılavuzundan yararlanarak çıkarılır ve 29.934 kelime içinde hangi harften kaçar adet bulunduğunu tespit ettikten sonra, parmakların fiziksel güçleri ve hareket özelliklerini de esas alarak harfler yerleştirilir.
Yaklaşık 30.000 Türkçe sözün ölçü alındığı bir değerlendirmede a harfi 26.323, e harfi 16.308, k harfi 13.542, i harfi 13.384, m harfi 11.263, l harfi 10.496, t harfi 9.669, r harfi 8.698 kez geçmekteydi.
Bunlar Türkçede en çok kullanılan harflerdir. Bu oran göz önünde bulundurularak söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti.
Ellerin kullanım yüzdesi de hesaplanarak yapılan klavyede sol el yaklaşık yüzde 49, sağ el de yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfler yerleştirilir.
Türkçe'nin fonetik özelliğine uygunluk açısından sesli harfler sol elde toplanır.
20 Ekim 1955'te standart Türkçe klavye olarak kabul edildi.
Türkiye'de o zaman 40 bin kadar yazı makinesi vardı.
Bu 40 bin yazı makinesi olduğu gibi bırakılır. Amaç Gazinin yaptığı gibi geleceği kurtarmaktır.
Gümrük kanunlarına 'bundan sonraki ithalat standart Türk klavyesine uygun olacak' diye bir madde konur.
1974 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından da F klavye zorunlu standart olarak kabul edildi.

F KLAVYENİN BAŞARISI
1955'ten itibaren uluslararası daktilografi ve steno yarışmaları başladı.
Yarışmacılarımız bu şampiyonalarda 28 defa dünya birincisi oldular.
Bu birinciliklerin 14'ünde dünya rekoru kırıldı.
Hatta Fransızlar 'Türkler yarışma için özel olarak tertip edilmiş bir klavye kullanıyorlar' diye itiraz ettiler.
6 saat süren tartışmalardan sonra, Fransızlar'a siz de yapın o halde özel bir klavye' denilmiştir.
2003 Dünya Bilgisayar ve Stenografi Şampiyonasına F klavye ile katılan Türk yarışmacıları takım halinde dünya 2ncisi olmuşlardır.

PEKİ YA Q TÜRKÇE KLAVYE
Tüm dünyada bilgisayarın evlere girmeye başlamasıyla Türkiyede büyük oranda bilgisayar ithal etmeye başladı.
Ancak ithal edilen Q klavyeler ya Türkiyede F klavye düzenine göre tekrar birleştirildi, ya da fabrikadan F klavye standardına göre istendi.
Özellikle ikinci yöntem kullanıcıya yüklü bir maliyet demekti. Çünkü fabrikalar dünyadaki tüketime oranla az sayıdaki F klavye talebini özel üretim olarak fiyatlandırıyorlardı.
1990lı yıllarda yaygınlaşan Dizüstü bilgisayarların klavyelerini F standardına dönüştürme maliyeti ise kullanıcıları caydıracak düzeyde fazlaydı.
İşte Q Türkçe denilen uyduruk klavye düzeninin ortaya çıkmasına İthalatçı firmaların F klavyeye olan duyarsızlığına kullanıcıların bilinçsizliğinin eklenmesi neden oldu.
Böylece hem fabrikalar farklı üretim yapmaktan kurtulmuş hem de Türk kullanıcıları avlanmış oldular.

Fmi, Qmu KARŞILAŞTIRMA
Türkçede en çok kullanılan harfler olan a, e, k, i, m, l, t ve r harfleri F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti.
Q klavyede ise en çok kullanılan harfler tabir caizse klavyenin en ücra köşelerine dağıtılmış durumdadır.
Buna karşılık, örneğin Türkçede 30.000 sözde sadece 125 defa geçen ve en az kullanılan harf olan j harfi, Q klavyede en uygun yere konulmuştur.
F klavyede bu harfin yerinde Türkçede en fazla kullanılan ünsüz olan k harfi bulunmaktadır
Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır.
Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir.
F klavyeyi 10 parmak yazan bir Türk'le, Q klavyeyi 10 parmak yazan Amerikalılara aynı İngilizce metin veriliyor.
Amerikalılar dakikada 3235 kelime; Türk 72 kelime yazıyor!
HP Türkiye Genel Müdürü Şahin Tulga, SAP Teknoloji Günleri 2003'te Amerika'da aldığı eğitim sürecinden bahsederek düşünme eyleminin daima anadilde yapıldığını, bunun yaratıcılık ve özgüveni tetikleyeceğini, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş F klavyenin de bu ana çıkış noktası nedeniyle özellikle kullanılması gerektiğini savunmuştur.

SONUÇ
Verimlilik açısından bir İngiliz için Q klavye ne kadar kötüyse bir Türk için Q Türkçe klavye ondan daha da beterdir.
Ve zamanında tüm dünyada gıpta ile bakılan F klavye, uluslararası başarısına rağmen, halkımızın bilinçlendirilmemesi nedeniyle bugün gençler arasında çağdışı bir klavye standardı olarak biliniyor.
Türk dilinin özelliklerine göre on parmakla-bakmadan klâvye kullanma yöntemi için çok verimli bir Standart Türk Klâvyesi 1955 yılından beri resmen varolduğu halde,
İngilizce dahil hiçbir dil için uygun olmayan ve 130 yıl önce on parmak yönteminin bilinmediği bir dönemde belirlenen ve Türkçe'deki binlerce sözcüğün yazılmasını zorlaştıran Q klâvyeyi modern bir klavye standardı zanneden,
Ve bu uyduruk klavyeye eklenen, Türkçe'ye has 7 harfin, en kullanışsız yerlere bilinçsizce yerleştirilmesiyle oluşturulmuş klâvyeyi de Q Türkçe standardı olarak kabullenen kullanıcıların bu hususta bilinçsiz oluşları,
Türkçe yazım konusunda verimliliği en az 10/1 oranında düşürmektedir.

ÇÖZÜM VAR MI?
Şu anda tüm dünyada milyonlarca bilgisayar kullanıcısı Q klavye kullanıyor.
İngilizce konuşan ülkelerde dahi verimliliği büyük oranda düşürdüğü kesin olarak kanıtlanmış olan ve bilim çevrelerinde eleştirilen Q klavye standardını değiştirmek maalesef imkansız görünüyor.
Bu kadar yaygınlık kazanmış bir Dünya standardını değiştirmek hiçbir firmanın ve uluslararası kuruluşun göze alamayacağı bir maliyete ve piyasa pazar payı riskine denk düşüyor.
Üstelik artık klavye kullanımı yakın zamanda tarihe karışacak gibi görünüyor.

GELECEK
Artık 21.Yüzyılın iletişim sistemi ses tanıma ve el yazısı tanıma teknolojisi üzerine geliştiriliyor.
Microsoftun önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkacak işletim sistemlerinde bu teknolojileri etkin şekilde kullanmaya başlayacağı biliniyor.
Yani klavye savaşları artık her geçen gün anlamını yitiriyor.
Klavye öyle hemen ortadan kalkmayacak, belki dinazor olarak tabir edilen 1,44MB disket sürücüler gibi uzun yıllar masaüstümüzde yerini koruyacak.
Ama artık F klavye konusundaki başarısızlıktan ders alarak yeni teknolojiler için yatırım yapmak gerekiyor.

NE YAPMALIYIZ
Bu teknolojiler henüz yaygın kullanıma sahip olmasada teknoloji şirketlerinin uzun zamandır en çok ARGE yatırımı yaptıkları konular olduğu biliniyor.
Ve artık önümüzdeki 5 yıl içerisinde bilgisayarlarımızı sesli komutlarla idare edebileceğiz ve mektuplarımızı dijital kağıtlara el yazısı ile yazmaya başlayacağız.
Dünyanın dijital bir küreye dönüşmeye başladığı 21.yüzyılda en başta TDK olmak üzere Türkiyedeki üniversiteler ve TÜBİTAK gibi kuruluşlar hiç vakit kaybetmeden başta ses tanıma ve el yazısı tanıma gibi teknolojilere Türkçenin de entegre edilmesi için yatırım ve çalışmalara başlamalı Türkçeyi yurt dışındaki geliştirme labaratuvarlarının eline bırakmamalıdır.
Microsoft Türkiye gibi önemli uluslararası bağlantıları olan kuruluşlar ve ithalatçı firmalar yeni teknoloji yazılım ve donanımlarda Türkçenin nasıl destekleneceği ile ilgili ortak bir çalışma grubu oluşturarak öneriden ziyade geliştirme aşamasında aktif rol oynayarak teknoloji ve insan gücü desteği sunmalıdır.

Bizler de;
Artık çok geç olsa da F klavyeye çağdışı bir nesneymiş gibi bakmaktan kurtulup, gurur duyulacak bir başarı olduğunu bilmekle işe başlayabiliriz.
Ve; Bir 10 yıl sonra evimize aldığımız bilgisayarla iletişim kurmak için İngilizce kullanmaya mecbur kalmamak için,
Şimdiki çocuklarımızın Türkçenin yok sayıldığı bir teknoloji ile yetişmesine göz yummamak için,
Kısaca bilgisayar dediğimiz akıllı veri işleme sistemlerinin artık otomobilden beyaz eşyaya her alanda yoğun olarak kullanılacağı yakın gelecekte,
Yeni tanışacağımız teknolojilerde ve kullandığımız tüm programlarda Türkçe desteği konusunda ısrarlı ve yön verici tavır takınmalıyız.
 
Arkadaslar Aslında En İyi KulanıLan KlavYe F 'tir fakat Turk ve Kurt haklımız Q Klaviye Daha rahatLıkla yaza bildigini İçin onlara Q Klaviye daha iyi GeLiyor Dunyanın En ZOr Klaviyesi İse F Tir..
 
F klavyesine alışmak sanırım Türkçemizden olsa gerek çok kolaydır.Vakti zamanın da kullanmış ve çok hızlı şekilde serileşmiştim.Ama dünya Q klavye kullanıyor.F klavyeye ben hiç bi internet kafe de hiç bir laptop da ve hiç bir klavye de raslamadım.Yani insanlar Q ya alıştı.Ee Q klavyede ortadan kalkmıyacağına göre bize göre ne kadar kolay da olsa F klavye de ısrar etmek bence saçma olur.Zamanında edilseydi belki daha iyi olabilirdi.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt