Eylemcinin Hukuk Rehberi

Eylemcinin Hukuk Rehberi

Gösteri ve toplantıya katılma hakkı Anayasal bir hak. Asla, suç teşkil etmez. Şiddet içermeyen, yakmadan,yıkmadan, zarar vermeden gerçekleştirilen hiçbir eylem nedeniyle suçlanman dahi mümkün değil.

Anayasal haklarını kullanır, demokratik protestolara katılırsan, spor ayakkabı giy, lensin var ise takma, yanına değerli eşya alma, kollarını ve bacaklarını örtecek giysilerini giy.

Yapı marketlerinden, nalburlardan başını koruyacak baret ve var ise gaz maskesi yok ise iş güvenliği maskesi satın al, tak.

Hareket kabiliyetini engellemeyecek ağırlıkta ve biçimde bir sırt çantası alabiliyorsan al.

Yanında bulundurman gereken yalnızca su.

Hasta ya da her hangi bir biçimde ilaç kullanıyorsan sakın meydanlardaki protestolara çıkma.

SAKIN UTANMA


Anayasal; gösteri ve toplantıya katılma hakkını kullanırken polis veya Jandarma seni gözaltına alıyorsa sakın direnme. Çünkü bırakmak zorunda. Seni asla tutuklayamazlar. Mevcut yasalar çerçevesinde; Gezi Protestoları veya twitter dayanışması hiçbir halde tutuklanmana imkan sağlamaz. Gözaltına alınıyorsan gülücüğünü suratından eksik etme sakın. Emniyet Müdürlüğüne, karakola getirilip götürülürken sakın, sanki utanacak bir şey varmış gibi yüzünü gizleme.

Kanun gereğince seni gözaltına aldıktan hemen sonra avukatınla, avukatın yoksa da bulunduğun yerin Barosundan seni bir avukat ile görüştürmek zorundalar. Avukatın geldiğinde kendisiyle hiç kimsenin duyamayacağı bir odada başbaşa görüştürmek zorundalar. Soracağın tüm soruları kendisine sorabilirsin. Bu yüzden sakın endişelenme, sakin ol. Kanun dışına çıkan polis sana ne kadar güçlü ve zorba görünsede avukatın geldiğinde gerçekten güçlü olanın sen, avukatın ve kanun olduğunu göreceksin.

Haksız yere gözaltına alınsan bile yasalar sana çok çeşitli hak ve imkan sağlıyor. Önce haklarını öğren.

AVUKATSIZ İFADE VERME


Gözaltına alınan arkadaşınsa ve fotoğralayabiliyorsan fotoğrafla, derhal saati, yeri, gözaltına alan memurun eşgalini, sicil ve silmediyse kask numarasını, gözaltına alan polis aracının marka, model ve plaka sayısı ile gözaltına ilişkin sair ayrıntıları not al, önce bulunduğun yerin Baro’suna ve sonrasında başta sosyal medya olmak üzere bağımsız yayın yaptığına inandığın kuruluşlara gönder.

Gözaltına alınan sen isen avukatın veya bulunduğun yerin Baro’su tarafından gönderilecek avukatın gelmeden asla ifade verme, polisle hiçbir halde sohbet dahi etme. Aksi halde, polis avukatın gelmeden önce seninle sohbetini mülakat olarak tutanağa bağlar ve aleyhine delil olarak kullanır. Susma hakkını kullandığını söyle başkaca hiçbir şey söyleme. Avukatın gelmeden sana her ne olursa olsun imzalaman için uzatılacak evraka imza atmadan önce evrakı dikkatle oku, istersen imzalama. Yakının haberdar edilecek deniliyorsa istediğin yakının numarasını ver, haberdar edilsin.

Gözaltı tutanağı tanzim edildiğinde gözaltına alındığın saatten yaklaşık olarak emin isen tutanağı imzala. Saati bilmiyorsan, evrakı imzalattıracakları odadaki televizyondan gözaltına alındığın saati öğrenerek tahmine çalış, bu imkanın olmaksızın gözaltı tutanağını imzalarsan da “her türlü itiraz ve dava hakkım saklıdır” kaydıyla tutanağı imzala.

KÖTÜ MUAMELEYE TUTANAK TUTTUR

Yasa gereği, gözaltına alındıktan sonra, derhal doktor muayenesine götürülmen gerekir. Götürülmedin ise derhal doktor talebinde bulun. Gerçekten var ise şikayetini bildir, olmaz ise bile doktor muayenesi talebini dile getir. Doktora götürüldüğünde, muayane sırasında doktor ile başbaşa kal. Bu en doğal ve yasal hakkın. Aksine hareket söz konusu ise itiraz et. Doktorun adını, soyadını öğren. Avukatın geldiğinde derhal kendisiyle bu bilgiyi paylaş.

Çıkartıldığın doktora; karşıya kaldığın her türlü kötü davranış, orantısız güç kullanımı ve sair şikayetlerini beyan et ve doktorun kayda geçirmesini sağla.

Gözaltın bittiğinde yasa gereğince savcılığa götürülmen gerekecek, bu sebeple son kez ve yeniden doktor muayenesine götürüleceksin. Gözaltına alındıktan sonra yeniden ve son kez doktora çıkartılıyorsan gözaltına alındıktan sonra her hangi bir biçimde karşı karşıya kaldığın kötü muamele varsa bunu beyan et ve tutanağa işlettir

MUTLAKA ŞİKAYETÇİ OL

Avukatınla görüştükten sonra artık kaygılanman için hiç bir neden yok. Avukatına güven ve ona uy.

Avukatın sana, suç işleme kastının bulunmadığını, hiçbir tahribata girişmediğini, yakıp-yıkma olayına karışmadığını, Anayasal gösteri ve yürüyüş hakkını kullandığını ve bu sebeple suçlanamayacağını zaten söyleyecektir.

Anayasal gösteri ve toplantıya katılma hakkını kullanırken gözaltına alındıysan veya orantısız güç kullanımına maruz kaldıysan mutlaka polisten şikayetçi ol; ne zaman, nerede, nasıl orantısız güç ile karşı karşıya kaldıysan kaydet ve bulunduğun yerin Baro’sunun ilgili masasıyla paylaş, şikayetçi ol.

Twitter mesajların nedeniyle gözaltına alındıysan; www.twitter.com‘un IP adresi vermediğini ve twitter hesabını inkar edersen, polisin inkar ettiğin hesabın sana ait olduğunu kanıtlaması gerektiğini unutma.

Eğer telefonundan twitter hesabını kullanıyorsan, hesabında kullanıcı adı ve şifresini hatırla seçeneklerini devre dışı bırak. Asla, hiçbir biçimde, hiçbir zaman ve yerde kullanıcı adı ve parola saklama.

Bilgisayarında da kullanıcı adı ve şifreleri anımsa seçeneklerini devre dışı bırak.

Sakın kendinden kuşku duyma, öğün, güven, çalış

Kazanan biz olacağız.

Çünkü biz haklıyız...

Çünkü biz, yakmıyoruz, yıkmıyoruz, tahrip etmiyoruz...

Çünkü biz yalnızca, Anayasa’dan kaynaklanan gösteri ve toplantıya katılma hakkımızı kullanıyoruz...

Vural Ergül [url]www.odatv.com[/URL]
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt