• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Evrim Teorisi Nedir?

Okunuyor :
Evrim Teorisi Nedir?

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Evrim Teorisi Nedir?

Evrim Teorisi, evrimleşmenin bir sonucu olarak türlerin değişimini ve yeni türlerin oluşumunu, evrime etki eden faktörler ve mekanizmalar ile açıklayan teoridir. Bunun yanında evrim teorisi türlerin oluşumuna dair noktaları son bilimsel araştırmaların getirdiği sonuçlar ve yeni bulgular ile açıklamaya çalışır. Charles Darwin’in ilk kez 1859′da yayınlanan “Türlerin Kökeni” isimli kitabında, Darwin’in daha ziyade doğal seçilimler temelinde açıklayarak tanımladığı biyolojik evrim teorisinin bazı detaylarında, zaman içinde yapılan daha derin bilimsel araştırmaların sayesinde gelişmeler ve ilerlemeler olmuştur. Özellikle evrimin mekanizmaları ve birbirleriyle olan etkileşimleri hakkında da daha başka evrim teorilerinin oluşabilmesini mümkün hale getirmiştir.

Bir olgu olarak Evrim, aynı zamanda ilke olarak da bilim dünyası içinde gerçekliği hakkında tartışmasız olup evrimin tanımlanmış olan mekanizmaları arasında hangilerinin daha ağır bastığı veya daha çok evrime etki ettiği, bunun yanında hangi faktörlerin hangi oranlarda evrim süreçlerinde etkili olduğu, bu çeşitli evrim kuramlarının incelediği ve açıklama getirdiği alanlardır. Evrimin nasıl olduğuna dair araştırmaların açıklanmasında bu yüzden değişik evrim teorilerinden bahsedilir.

Modern biyolojide bu evrim teorilerinden birine örnek verecek olursak, Evrim teorisini tamamlayan Ortak Ata Teorisi, bu konuda Dünya üzerinde yaşayan ya da soyu tükenmiş olan birçok canlının, hangi ortak bir atadan geldiğini inceler ve bunu bir soy ağacı oluşturarak açıklamaya çalışır. Canlıların sınıflandırılmasına dair filogenetik sistem ise bu konuda elde edilen fosil ve genetik bulguları değerlendirerek Ortak Ata Teorisini destekler ve türler arasındaki akrabalık derecelerini genetik ve anatomik benzerlikler düzeyinde inceler. Moleküler evrim ise elde edilen genetik bulguları genomlar ve alleller yardımıyla değerlendirerek yine Ortak Ata Teorisini ve dolayısıyla Evrim Teorisini destekler. Modern biyolojide canlılığın gelişimi ve oluşumu önemli bir konuma sahip olduğu ve bu konuda incelenen fenomenler birbirleriyle ilişkili olduğu için, biyolojinin tüm bu alt disiplinleri de Evrim teorisi için anlamlı olabilecek bilgileri elde ederek evrimin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunurlar. Genetik, Morfoloji, Hücre Biyolojisi, Anatomi, Biyokimya, Davranış Biyolojisi, Ekoloji ve Gelişim Biyolojisi, biyolojinin evrimi destekleyen alt disiplinlerine örnek verilebilirler.

[url]http://kozmopolitaydinlar.wordpress.com[/URL]
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
SORU: Evrim teorisi neden hala kanunlaşmadı?
Bir çok canlının ara geçiş formlarının bulunduğu, hangi canlını neyden neye türediği bilinirken, bu teorinin hala kanunlaşmamasının sebebi nedir?


CEVAP:
Biyolojik bilimlerde kanun olmaz.
"Kanun" kelimesi matematiksel yöntemler ile kanıtlanan teori demektir.
İnsanlar bu yüzden evrime bunu kullanarak saldırır hatta, "doğru olsa kanun olurdu" vs. gibi.
Fakat, mesela vücutlarımızın hücrelerden oluştuğu da bir teoridir.
Hücre teorisi - Vikipedi Bütün Dünya kabul ediyor, görüyoruz hücreleri, hücre biyolojisi alanında her gün yeni gelişmeler yaşanıyor, fakat asla kanun olmayacaktır.
Çünkü matematiksel bir örüntüsü bulunmadı, hatta daha da iddialı yazmam gerekirse bulunamaz, çünkü biyolojik bilimlerde bireyler arası, türler arası, ırklar arası vs. her şey birbirine o kadar çok benzerken, aynı zamanda her şey bir o kadar da ayrıdır.
Net bir matematiksel formül verilemez hücre oluşumu, büyümesi, şekillenmesi vs. ile ilgili.
Güzelliği de buradan gelir ;) Evrim konusuna dönersek ve kabaca toparlarsam, evrim de hipotez olarak pek çok bilim adamı tarafından ortaya atılmış, deneyler ve araştırmalar yapılarak, senin de yazdığın gibi "Bir çok canlının ara geçiş formlarının bulunmuştur, hangi canlını neyden neye türediği keşfedilmiştir" ve zaten bunların neticesinde Evrim Teorisi adını almıştır.
Biyolojik bilimlerde TEORİ, yanlışlanamaz doğrular bütünü demektir, daha ileri ispatlanamaz.
(daha ileri yöntemler ile yeni kanıtlar bulunmasından bahsetmiyorum, KANUN vs. olamaz) Yanlışlanır ise de zaten teori olmaz. Yardımcı olmaya çalıştım, umarım faydalı olmuştur.
Detay için:Merhaba, evrim teorisi neden hala kanunlaşmadı? Bi... - Evrim Ağacı
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
.
1880'lerden bu yana bilim camiası, Evrim Teorisi üzerinde tam bir fikir birliği içerisindedir.
Tüm biyologların %99'undan fazlası, tüm bilim insanlarının %90'ından fazlası Evrim Teorisi'ni kabul etmektedir.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
İDDİA: EVRİM TEORİSİNİN YANLIŞLIĞI KANITLANMIŞTIR.

Son yüzyılda evrimi destekleyen 200.000’den fazla makale yayınlamıştır. Bu makaleler evrimi destekleyen milyonlarca kanıt barındırmaktadır.

Bugüne kadar evrim teorisine ters düşen tek bir kanıt bile bulunamamıştır. Hiçbir bilimsel makalede evrim reddedilememiştir.

Ve emin olun, çoğu bilim insanı evrim teorisini doğrulamak için değil; yanlışlamak için uğraşmaktadır.

Zira evrimi yanlışlayabilmek çok büyük bir başarı olacağından, bilim insanı kesinlikle Nobel ödülüne layık görülecektir.

Hiçbir bilim insanı da bu ödülü kaçırmak istemez.

https://onedio.com/haber/evrim-teorisiyle-ilgili-14-yanlis-bilgi-386330
 
Üst Alt