Evrim, Teori ve Evrim Teorisi Nedir?

EVRİM, TEORİ ve EVRİM TEORİSİ NEDİR

EVRİM NEDİR ?

EVRİM, canlı türlerinin popülasyonlarının nesiller içerisindeki değişimi sürecidir.

Evrim, genellikle kısa vadede genlerdeki, genellikle uzun vadede ise bu gen değişimlerine bağlı olarak fiziksel özelliklerdeki değişimdir.

TEORİ NEDİR?

Zaman içinde defalarca test edilmiş, fakat hiç yanlış çıktığı görülmemiş, öngörülerinde doğru çıkmış hipoteze teori (kuram) denir.

Örneğin ilk Newton tarafından ortaya atılan çekim ilkesine, yerçekimi teorisi denir.

EVRİM TEORİSİ NEDİR?

Evrim Teorisi, evrimleşmenin bir sonucu olarak türlerin değişimini ve yeni türlerin oluşumunu, evrime etki eden faktörler ve mekanizmalar ile açıklayan teoridir.

Bunun yanında evrim teorisi türlerin oluşumuna dair noktaları son bilimsel araştırmaların getirdiği sonuçlar ve yeni bulgular ile açıklamaya çalışır.
evrimagaci.org
 
SOSYALİST' Alıntı:
EVRİM, canlı türlerinin popülasyonlarının nesiller içerisindeki değişimi sürecidir
Yapma Sosyalist... Ne amaçlarla kullanıldı bu teori... Yanlış çıkmamışsa teori diyosunuz. Yanlış çıkma ihtimalini düşündüğünüz bi şeye ne kadar inanabilirsiniz???

Şu maymun bahsine gelelim... Şimdiki evrimciler kabul etmeyebilir ama evvelden bu iddia hakkında benim eleştirilerim olmuştu ki başka yerde görmedim. İnsanlığın maymundan geldiği iddiası. İnsan daha büyük yapılardan daha küçük yapılara doğru günümüze gelmiştir. Yani boyu kilosu daha fazla iken şimdilere doğru azalmıştır. Bu taktirde insanın şu anki halinden bile daha küçük olan maymun nasıl insanın atası olabilir???

Ama darwin doğru söylüyor... Ne diyor "atamız maymundu". Kur'an ı Kerim de ayet var:"Biz de onlara aşşağılık maymunlar olun dedik". sadakAllahülazim. Bu ayete yahudilerden bir kısmı muhatap. darwin kim ? o da yahudi....

bu darwin maymunlarla deney de yapmış mıydı? Ormanda gezerken görmüştür atalarını derin bi muhabbet olmuştur derken....
 
Söylemiştim size, bu konular ağırdır, altında kalırsınız diye.
Yanılmadığımı, haklılığımı daha ilk yorumunuzda ispatladınız bile.
Mesela;
Ne amaçlarla kullanıldı bu teori...
Hem teori diyorsunuz hem de bu teorinin ne amaçla kullanıldığından bahsediyorsunuz.
Böyle düşünmek bile teori hakkında hiçbir şey bilmediğinizi gösterir.
Yanlış çıkmamışsa teori diyosunuz. Yanlış çıkma ihtimalini düşündüğünüz bi şeye ne kadar inanabilirsiniz?
Yine çok yanlış ve bilgisizce ifade edilmiş bir cümle daha!
Yanlış çıkma ihtimali diye bir şey yok ki, öyle olsaydı zaten teori denmezdi.
Yine teoriyi tespit ve anlama konusunda çuvalladınız!
Şu maymun bahsine gelelim... Şimdiki evrimciler kabul etmeyebilir ama evvelden bu iddia hakkında benim eleştirilerim olmuştu ki başka yerde görmedim. İnsanlığın maymundan geldiği iddiası.
Bu cümleden hiçbir şey anlamadım! :malesef:
İnsan daha büyük yapılardan daha küçük yapılara doğru günümüze gelmiştir. Yani boyu kilosu daha fazla iken şimdilere doğru azalmıştır.
Bu tespitin bilimsel kaynağını görebilir miyim?
Yanlış bilgi çünkü.
Bu taktirde insanın şu anki halinden bile daha küçük olan maymun nasıl insanın atası olabilir???
Yine bilgisizlik yine bilgisizlik.
Maymunun insanın atası olduğunu kim söylemiştir kaynak gösterebilir misiniz?
Ama darwin doğru söylüyor... Ne diyor "atamız maymundu".
Bildiğim kadarıyla Darwin'in böyle bir söylemi yoktur.
O nedenle kaynağınızı görmek isterim.
 
SOSYALİST' Alıntı:
TEORİ NEDİR?
Zaman içinde defalarca test edilmiş, fakat hiç yanlış çıktığı görülmemiş, öngörülerinde doğru çıkmış hipoteze teori (kuram) denir.
diyen sensin. Önce Kontrollü Deneylerin, sonra hipotezlerin sonra da doğru hipotezlerden teorilerin üretildiğini bilen de bizleriz.
Yanlış çıkma ihtimali diye bir şey yok ki,
sözlerini sarfetmeden önce daha geniş düşün. Yanlış çıkma ihtimali ille teoride olacak diye bi şe yok. Ama yanlışını görmedik diye hadi teori yaptınız. Teori olmadan önce yanlışları araştırılmıyor muydu? Olduktan sonra da araştırılamaz mı? Peki teori olduktan sonra yapılan araştırmalar ya daha kaliteli, ya daha derin, ya daha zekiceyse??? Gördün mü ihtimali? Yanlış çıkmamış olması yanlış çıkmayacağını göstermez.
teorinin ne amaçla kullanıldığından
teori nedir? Bir tanımlama, bir iddiadır. Bu teori adlı iddianın siyasi olarak nelere hizmet ettirildiği, ne tip insan modeli üretildiğini eğer sen farkedemediysen; geniş düşünememişsindir. Aslında sadece düşünüldüğünde bile aşikar. Fikirlere "nokta" koyunca derinliklerde kalanlar görünememiş oluyor...

İnsan daha büyük yapılardan daha küçük yapılara doğru günümüze gelmiştir.
Bu tespitin bilimsel kaynağını görebilir miyim?
İslam Ansiklopedisinde yazmakta. O kadar fosile şuna buna inanırken eski insanlardan günümüze kalanlara vb neden inanmıyorsun?
maymunun insanın atası olduğunu kim söylemiştir
Bizim söylemediğimiz kesin. Peki söylenmiş midir? Yani maymunun insanın atası olduğu söylenmemiş midir? Ne desen de bu gerçek sözleri kamufle edemezsin. Söylenmiştir. Fikir nedir? Evrimleşme ve mükemmele gittiği iddia edilmiş olan insanın evrimdeki önceki hali.. Fikir evrimin fikiri. İşinize gelmeyince "kim söylemiştir" di mi....
maymunlarla yapılan deneyler, maymun ya da şempanze dna sıyla insanınkinin benzerlik iddiaları falanlar filanlar. Hepsini unuttunuz mu ? Yani unutmanız mı gerekiyordu? Bu taktikle ileride neleri unutacaksınız???
 
Üç tane kaynak istedim sadece biri hakkında İslam Ansiklopedisi'ni kaynak olarak gösterdiniz.
Hiçbir bilimsel anlam taşımayan bir kitap kaynak olamaz.
O nedenle gösterilen kaynağın bilimsel olup olmadığı çok önemlidir.

Önce BİLGİ, sonra FİKİR sahibi olmak gerek.
Böyle olmayınca işte bu şekilde işkembeden atıp tutuyorsunuz.
Kulaktan dolma şeylere, karalamalara inanırsanız böyle tökezler, kaynak gösteremezsiniz.
O nedenle bu konularda bilimsel kitaplar okuyun çünkü en doğrusu budur.
 
SOSYALİST' Alıntı:
Hiçbir bilimsel anlam taşımayan bir kitap kaynak olamaz
Bilimi belirleyen nedir? İslam ansiklopedisini okudun mu? Bilim bilmekten gelir. Bilinenin günümüze şahitleri ile aktarılması da bir bilme türüdür. Yoksa sizlerin bilim dediğiniz ama iki satırda çökerttiğimiz teorilerin bilim diye anıılmasının ve sizin peşinden koşmanızın sebebi nedir? Nedir? İçinizdeki boşluğu örtme gayreti, esas sorumluluğunuz olan insanın hakikatini unutup dünyaya dalma isteği...
Önce BİLGİ, sonra FİKİR sahibi olmak
Fikir sahibi olmak, derin düşünmek hazır kalıplara iman etmekle olmaz. Bi şey bi yerde yazıyor birileri kabul etti diye kabul edilmez. Derin bir muhtevaya sahip olması, yüksek zeka ile yoğrulması bi yerlerde yazmasından daha önemlidir.

Hem senin kaynak dediklerine sen nasıl inanıyorsun? Yani sırf birisi yazdı diye mi bilimsel oluyor? O zaman çok bi önemi yok çünkü birileri her zaman bi şeyler yazar. Mühim olan fikirsel emeğidir. İşte sizler "fikir" kelimesini çokça kullanmanıza rağmen hakkını vermeyen bir ümmetsiniz.

Ayrıca maymun bahsine kaynak mı lazım? O kadar evrimcinin savunup zamanında iddia ettiği bugünde o dündü şimdi teoride çok şey değişti diye kabul ettikleri maymun iddiası duyulmamış şey mi? Yani kabul etmen için ille de senin okuduğun bi yerlerde mi yazacak?
 
Son düzenleme:
Boş söylemler, polemikler, kara çalmalar, bir şeyleri kurtarmaya çalışmalar...

Bakınız şimdi; bilim konuşacaksak, bilimsel konuşmamız gerekir.
Kaynaklarımız da bilim kitapları, bilim makaleleri, bilim siteleri olmalıdır.
Bir iddiamız varsa mutlaka kaynak göstermemiz gerekir aksi halde iftira atmaktan öteye geçmez.
Bu da, takdir edersiniz ki insani bir durum değildir.
Ayrıca bilimi, bilimsel düşünceyi, bilimsel bulguları, evrimi, teoriyi ve bu konu hakkında daha birçok şeyi bilmemiz gerekir.
Daha da önemlisi, hayatını bilimsel araştırmalara ayıran ve bundan başka gelecek adına hiçbir yatırım yapmayan, yemeyen, içmeyen, gezmeyen, eğlenmeyen bilim insanlarına saygı duymamız gerekir.
Hayatında hiçbir bilimsel kitap dahi okumamış birinin, bilim veya bilim insanları hakkında ileri geri konuşmaya hakkı olmamalı bence.
Neden mi?
Çünkü bilim insanları hayatlarını okumakla, araştırmakla ve yaşamını buna feda etmekle geçirirler.
O nedenle, güzel bir insan olmak adına; emeğe, alın terine, sahip olduklarımıza karşılık borçlu olduğumuz bu emektar insanlara saygılı olmalıyız.

Öyle sanıyorum ki evrim konusu hakkında tüm merak ettikleriniz ve cevabını öğrenmek istedikleriniz şu aşağıdaki linklerde mevcuttur.
Çünkü bu konularda bayağı emek vermişliğim, tartışmışlığım, bana göre güzel tespitlerim ve cevaplarım vardır.
Bence mutlaka okumaya değer.

Şimdilik bunlar evrim hakkında epey bir bilgi sahibi olmak için yeterlidir bence.
İyi okumalar...
 
SOSYALİST' Alıntı:
Kaynaklarımız da bilim kitapları, bilim makaleleri, bilim siteleri olmalıdır
Devamlı bi şeylere sığınmak mı gerekir? Bilim ne demektir? Bilimsel olmak için ille de birilerinin kabul etmesi mi gerekir? Bir fikrin değerli olması için ille de bi yerlerde yazması mı gerelir?
Şunu bilmen gerekir ki derin fikir üretenler özgündür ve kalitelidir. Evvelden örneği görülmemiştir. İcatlar da öyle. Zaten bunları kaliteli yapan da derinlikleridir. Kaynakları orası burası olanlar takip etmekle meşguldürler. Sadece takip etmek asla fikir değildir asla derinlik ifade etmez.
iftira atmaktan öteye geçmez
Kaynaklarının sorgulanması eleştirilmesi seni tedirgin mi ediyor?? Biz yazdıkça kaynakların siliniyorsa evvela Hakkı sahibine ver...

hayatını bilimsel araştırmalara ayıran ve bundan başka gelecek adına hiçbir yatırım yapmayan, yemeyen, içmeyen, gezmeyen, eğlenmeyen bilim insanlarına...
Kim diyor bunu? Hangi bilimsel kaynakta yazıyor? yoksa gezmemek, eğlenmemek, yememek-içmemek gibi fedakarlıkları sömürmeye mi çalışıyorsun?
sahip olduklarımıza karşılık borçlu olduğumuz
Borçlu olmaya ne kadar meraklısınız? ya ona ya buna borçlusunuz ama Yaradanınıza borçlu olmuyor musunuz?
Fikirsel analizler yapmak amacımız, derinleşmeye devam edebiliriz, iptal oluyorsun diye üzülme..
 
evrim hep daha iyiye daha mükemmele gidiş diye anlatılır. cansız ot çayır toplanmış milyarlarca yılda insanı bile oluşturmuşlar.
Peki bu evrim herşeyi geliştiriyor felan da kendisini niye geliştiremiyor? Milyarlarca yılda yaptığını artık milyon yılda milyon yılda yaptığını bikaç yüzyılda yapmaya başlaması gerekmez mi?
Yoksa adı evrim olsun da inanmak gerekmez mi?
 
İnsanla maymun ortak atadan geliyor iddiası. Peki herşey mükemmele gidiyorsa ortak ata neden hem insana hem de maymuna dönüşmüş??? Mükemmele gidiyorsa mükemmele dönüşmesi gerekirdi.
@bitmez bu nedenler....
 
Üst Alt