• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Evrensel ahlak...

  • Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 12
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Evrensel ahlak...

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Objektif bakmak mı? Siz bağnaz bir dinci tutumu sergilerken (kusura bakmayın ama sözlerinize başka ne denir bilemiyorum) objektif oluyorsunuz ama ben olamıyorum öyle mi? Sizin ahlak ve hakikatler hakkında derin ve anladığım kadarıyla sarsılmaz yanlışlarınız var sevgili ümmi... Hoş, şu son mesajınızda ''hakikatlere'' olan inkarınızdan dönüp bazı itiraflarda bulunmuşsunuz. Siz ne dediyseniz onu anladık efendim... Güya tanrı gerçeğinden bahsedip bu sözde gerçeği reddeden kişinin başkalarına karşı dürüst, adil olamayacağını, küfürlerinden ötürü cehalet içinde olduklarını, kısaca ahlaksız olduklarını yazan ben değildim. Önce bunu belirtelim, yoksa sizin yazdıklarınızdan ben suçlu değilim, olamamda. Evet, inancınız gereği bizler ahlaksız, en büyük küfürlere layık insanlarız ama üzerinde tartıştığımız ahlakın evrensel normlarından bahsederken, ısrarla inançlarınızı bahse konu etmeniz, çelişkiyide beraberinde getirmekte.

Bakınız evrensel -ya da öyle düşündüğümüz bazı ahlaki edimleri islam ile kıyaslamakla onları zaten lokale indirgemektesiniz. Otoriter ahlakınızın/ahlakların evrensel ahlaki normlarla, insan doğası ile kıyaslanabilir bir durumuda olamaz. Dahası bizzat insan ile çelişen durum söz konusu olur.

Şöyle ki; Hırsızlık, zina vs. bunlardan bahsediyorsunuz örneğin... bunlara yüklediğiniz anlam otoriter ahlakınızın size dayattıkları ile sınırlı olduğu için, otoriter ahlakınızda ufkunuzu genişletmenize engel olduğu için, ekmek çalan garibanın ellerini kollarını kesip, faizciyi, bankacıyı, borsacıyı, piyasacıyı, vs. allaha havale etmektesiniz... Yine zinayı en büyük günahlardan kabul ederek bizzat insanın kendi doğasını, aşkı, sevgiyide yok etmektesiniz. İddia ediyorum tüm dünyada akla ve vicdana sahip yine herkes birbirini seven, kendi iradeleri ile birlikte olmuş sevgililere vicdansızca ceza veremez. En büyük ahlaksızlardan bazılarıda, kadınlar üzerinde hakimiyet, koruyuculuk iddiasını kadınlara direterek, üstlerine uydurdukları namus illetini etiketini yapıştırarak, istekleri dorultusunda kalmalarını, boyun eğmelerini sağayıp üç-beş koyuna-öküze sübyan kızları dedeleri yaşlarında heriflere satanlardır mesela.

İşte sizin bu otoriter ahlakınız, kural koyucularınız olmamalıdır... Sizin de (yanlış ya da eksikte olsa) dediğiniz gibi, her insanın topluluk güdüleri vardır -doğuştan ya da değil. Ahlak, toplumsal yaşamsal deneyimden varlık bulur. Bu deneyim insanın doğruyu bulması için yeterlidir zaten. En ahlaklı kişi empati yeteneği en yüksek kişidir. Müslüman, ateist, putatapan vs değil yani. Evrensel ahlakı, sizin tanrı yasasına benzer bir yasa olarak görmüyorum. Evrensel olarak tüm doğrular kabul edilemez, dahası büyük çoğunluğu bir başka toplum tarafından yanlışlanır ya da yalanlanır. Konu daha çok değerler alanına tekabül ettiği için izahı en güç şeydir.

Bütün müslümanlar için bile islamın tüm değerleri genel kabul görmezken, ateistler için herhangi bir ahlaki edimin genel kabul görmeside ancak sizinki kadar olabilir. Kaldı ki, ateizmden bir cacık olmaz... Böyle şeyleri içinde barındıramaz ateizm. Fakat doğrudur, ahlak dinlerden kurtulmalı, hümanist, seküler değerler üzerine kurulmalıdır. Hepinizin tanrıları var, hepside birbirini lanetliyor. hangi tanrının hakkımda ne karar vereceğine, dahası bırakın beni evrensel düşündüğümüzde insanların hangi tanrının sözüne itibar edeceğine bile karar vermesini düşünmek komik. Siz evreninizi yaratan tanrının yasalarına bakın, burada evrensel ahlak söz konusu iken pek değeri kalmıyor onların ;)

Bu arada sert uslubum için özür dilerim... Fakat karşımıza geçip bize aleni ahlaksız diyen insanlara karşı bu kadar oluyor, dahası bunu sizin gibi bir insandan okumak-duymak bizi daha çok üzüyor.Saygılar.
 

ümmi

Kıdemli
Üye
bir saatir cevap yazıyorum cevapla tuşuna basınca giriş yapmadınız diye tüm emegim boşa gidiyor efenim bu durum kaç kere başıma geldi lütfen nasıl düzeltilebilir.:angry:

not;
sn spartaküs;işim olmasına rağmen sizi cevapsız bırakmak istemedim ama maalesef boşa gitti efenim.Zamanım olunca yeniden cevap yazıcam inşaalah.
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Benim de basima cok kez geldi malesef :) neler hissettiginizi tahmin edebiliyorum. Foruma giris yaparken ''beni hatirla'' kutucugunu isaretleyin ya da mesajinizi yazdiktan sonra her ihtimale karsi kopyalayin. Eger forumdan cikis yapmis gibi görünürseniz tekrar girip yazdiginizi yapistirirsiniz. Sorun olmaz bunlari yaparsaniz.
 
Üst Alt