Evren Ne Kadar Büyük?

Evren Ne Kadar Büyük?​

Evren'imizin ne kadar büyük olduğuna kısa bir bakış atmaya ne dersiniz?

3 Eylül 2003 senesinde...
Hubble Teleskobu, gökyüzündeki bir noktaya sabitlenerek bakmaya başladı.

Odaklandığı alan, dolunayın 10'da 1'i kadar küçüktü ve görünüşe göre tamamen boştu, çıplak gözle görülebilecek hiçbir yıldızı barındırmıyordu.
Hubble, aynı noktaya 4 aydan uzun bir süre baktı, böylece bu noktadan alabileceği bütün ışığı almaya çalıştı.

İşte Hubble'ın ne gördükleri

Soldaki görsel, Hubble'ın o ufacık kare içerisinde gördükleridir.
Bu görselde gördüğünüz her bir noktacık, tıpkı bizimkisi gibi koskoca galaksilerdir.
Bu galaksilerin her biri, 1 trilyon (1.000.000.000.000) yıldızı barındırır.
Her bir yıldızın etrafında gezegenler olabilir.
Sadece bu görselde bile 10.000'DEN FAZLA GALAKSİ bulunmaktadır!

Soldaki görseldekiler, görüntülenmiş en uzak galaksilerdir.
Yaklaşık 13 milyar ışık yılı uzaklıktadırlar, yani saniyede 300.000 kilometre gidebilen ışığın, 13 milyar yılda gidebileceği mesafe kadar uzaklıktadırlar!

Sağ taraftaki görselde ise, bizim Samanyolu Galaksi'mizden 8 kat fazla yıldız bulunmaktadır.
Bu o kadar büyüktür ki, sıradan fizik teorilerine göre var olamaz bile.

Işığın bu galaksilerden bize ulaşması 13 milyar yıl süreceği için, esasında bizim gördüğümüz, Evren'in 800 milyon yıl yaşında olduğu zamanlardır.
Hem de tüm bu galaksiler, neredeyse HİÇLİK içerisinde bulunmaktadır.
evrimagaci.org
 
iste sosyalist bu sana Allah in kudretini ve azametini gösteriyor degilmi...
Aksine;
Yaratıcı niteliği yüklenen hiç bir gücün bu kadar şeyi yaratamayacağını, buna gücünün yetmeyeceğini, hatta düşündüğünüz gibi olsa bile evrende sonsuz sayıda taş, kaya, yıldız, gezegen,galaksi yaratama gereği duymayacağını düşünüyorum..

Sizi anlıyorum; henüz eveni, evrendeki sonsuzluğu, saonsuz sayıda evrenler olabileceğini kavramakta, anlamakta zorlanıyorsunuz..
 
Niye yaratmasın?allaha hiç bir şey zor gelmez .allah eksik sıfatlardan pak ve münezzehtir.
Eksiklik bizim için canlılar için geçerlidir .hangi insanoğlu hata yapmıyor sadece bir insan tüm ilmi bilgileri bilebilirmi?hayır bilemez kapestesi belli.güneşin hergün doğudan doğup batması tesadüf olabilirmi bence tesadüf olamaz bu evreni yaratan allahın emriyle olan bir olay.tesadüf olsa insanların tek ırk,tek dil olması gerekmezmiydi.sayın sosyalist aklı başında bir insan hiç okumadan eğitim almadan sözleri düzgün insanların neyi yapıp yapmıcahını söylermi? Bence karıştırır saçmalar 1 sayfa söyleyemez peygamber efendimizin okuması yazması yoktu .kuranı kerim allah tarafından vahiy yoluyla peygamber efendimize hz muhammded (sav )indirilmiştir buda allahın var olduğunu bir olduğunu eşi benzeri olmadıhını gösteriyor.
 
Niye yaratmasın?allaha hiç bir şey zor gelmez .
Nerden biliyorsunuz?

güneşin hergün doğudan doğup batması tesadüf olabilirmi bence tesadüf olamaz bu evreni yaratan allahın emriyle olan bir olay.
Bize göre öyle fakat gerçekte güneşin bir yerden doğup bir yere battığı yoktur.

tesadüf olsa insanların tek ırk,tek dil olması gerekmezmiydi.
İnsanların ırk farklılıklarını açıklar mısınız?
Nasıl bir farklılıktır bu?

sayın sosyalist aklı başında bir insan hiç okumadan eğitim almadan sözleri düzgün insanların neyi yapıp yapmıcahını söylermi?Bence karıştırır saçmalar 1 sayfa söyleyemez
O dönem için sıradan bir şey bu.
Hem Kuran da günlük yaşamdan, ceza ve öğütten, çatışmalardan başka bir şey yoktur.

peygamber efendimizin okuması yazması yoktu. kuranı kerim allah tarafından vahiy yoluyla peygamber efendimize hz muhammded (sav )indirilmiştir buda allahın var olduğunu bir olduğunu eşi benzeri olmadıhını gösteriyor.
Kuran da olağan üstü hiçbir şey yoktur.
Düzenli bir şekilde bile yazılmamıştır, çünkü ayet açıklamaları yapıldığında birçok yerde parantez kullanılır.
Bu da Kuranın düzensiz ve eksik yazıldığını gösterir.
 
Sosyalist, senin bir türlü anlamak istemedigin bir nokta var, Biz Kuran 'i icinde olaganüstü seyler var yada yok diye, bilim ilim kültür hayat yada teknoloji var yada yok diye inanmiyoruz ki : Biz Kuran 'i Kuran oldugu ve Allah ( cc ) tan bizlere gönderildigi icin inaniyoruz.. Kuran da sadece Allah birdir ondan baska tapilacak Tanri yoktur.. kadar kisa olsaydida bizim icin degisen hicbirsey olmazdi...

Allah'in yaraticiligini en son sorgulayacak kisi sen olmalisin, o kadar cok soru sorup güya ( ! ) kafalara soru isareti birakmaya calisacagina sadece bir gözü bile yapamayan insan ,kalkipta Allah'in yaratma gücünü sorgulamasi akla zarar...

Bir seyi yaratabilen yoktan var edebilen sonsuz kere sonsuzu neden yaratamasin..?

Yoktan birsey Yarat ayni vasfin sendede oldugunu ben zikredeyim.. hadi..? bekliyorum...

Sen her yazida inan dahada celismeye basladin kendinle.. Artik dümeni kirik gemi gibi ha-bire kiyidaki kayalara toslayarak gitmeye calisiyorsun ( bir yere gittiginde yok ya sen öyle zannediyorsun..)
 
peygamber efendimizin okuması yazması yoktu. kuranı kerim allah tarafından vahiy yoluyla peygamber efendimize hz muhammded (sav )indirilmiştir buda allahın var olduğunu bir olduğunu eşi benzeri olmadıhını gösteriyor.

Hz Muhammed ümmi değildi. Yani okuma yazma bilmeyen .Ümmi kavramı o dönem sınıfsal olarak kullanılırdı.Yahudiler kendi dışındakileri ümmi olarak adlandırırlardı. Kaldı ki Muhammed ticaret yapıyordu ve biliyorsunuz eşiyle de bu vasfı nedeniyle evlendi. Çünkü Hz Fatma işlerinin başında duracak ve kervanlarına sahip çıkacak güvenilir birini arıyordu. Böyle birinin okuma yazma bilmediğini düşünmek biraz mantıksız olmuyor mu? Kaldı ki farzedelim öyle, kervanlarla gelen kişiler sayesinde bir sürü bilgiye ulaşması mümkün.
 
Aksine;
Yaratıcı niteliği yüklenen hiç bir gücün bu kadar şeyi yaratamayacağını, buna gücünün yetmeyeceğini, hatta düşündüğünüz gibi olsa bile evrende sonsuz sayıda taş, kaya, yıldız, gezegen,galaksi yaratama gereği duymayacağını düşünüyorum..

Sizi anlıyorum; henüz eveni, evrendeki sonsuzluğu, saonsuz sayıda evrenler olabileceğini kavramakta, anlamakta zorlanıyorsunuz..

bilim adamları bir gün çıkıp evrenin sonunu bulduk derse bugün evren sonsuz diyen sizler yarın evrenin sonu burası diyeceksiniz . onlar sonunu bulana kadar siz hep yalanlarla yaşamış olacaksınız. bilim bir gün sonrasını bilemez ama rabbim herşeyi bilir işte sizin savunduğunuz bilimin acizliği bizim rabbimizin kudreti.
insanlar ancak ALLAH(cc) ın verdiği akıl ile düşüne bilir herşeyi sorgulamak anlamsız çünkü ne bu evren nede bizler bir insan aklı ile yaratılmadık ve var edilmedik ama bu demek değildirki sorgulamıyacaz diye sizin yaptığınız gibi 2tane bilim adamı böyle dedi tamm bu böyle bu sorgulamak değil aksine tapmaktır.
 
bilim adamları bir gün çıkıp evrenin sonunu bulduk derse bugün evren sonsuz diyen sizler yarın evrenin sonu burası diyeceksiniz . onlar sonunu bulana kadar siz hep yalanlarla yaşamış olacaksınız.
Evrenin sonu vardır elbet fakat bu son maddesel bir perde türü bişeyle sınırlanmamış, kapatılmamıştır bir sondur.
Evren ışık hızından daha hızlı genişlediği ve 15 milyar yıla yakın zamandır böyle devam ettiği için o sonu yakalamak veya aha burası evrenin sonudur demek asla mümkün değildir:))
Evrenin sonsuzluğundan kastedilen budur.
Yani blim dünyası sizin sözünü ettiklerinizden haberdardır, siz uzak kalmışsınız bilime o kadar:)


bilim bir gün sonrasını bilemez ama rabbim herşeyi bilir işte sizin savunduğunuz bilimin acizliği bizim rabbimizin kudreti.
Elbette şimdilik bilim herşeyi bilecek durumda değildir fakat birçok şeyi bilmektedir.
Şu ana kadar bildikleri bile sizin rabbinizin bildiğinden milyonlarca kat daha fazladır bilimin bildiği şeyler.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt