• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Evren Nasıl Meydana Geldi?

Okunuyor :
Evren Nasıl Meydana Geldi?

ümmi

Kıdemli
Üye
Arkadaşımızın sorusu şöyleydi:Merhaba,
Sorunuzun maksadını anlıyorum.
Fakat sorunuzun kesin cevabı henüz bilinmemekle birlikte bilimsel teoriler kısaca şu şekilde açıklamaktadır;
‘’Evrenin oluşumuna dair günümüzde en çok benimsenen teori, Bigbang (Büyük Patlama) teorisidir.
Bu teoriye göre evren, sıfır hacimli ve çok yüksek bir enerji potansiyeline sahip, sıkışmış bir noktanın patlamasıyla oluştu.
İlk patlamanın nasıl oluştuğu, evren meydana gelmeden önce evrenin yerinde ne olduğu ya da evrenin neyin içinde genişlediği sorularına günümüzde bile tam olarak bilimsel bir cevap bulunamamıştır.’’
demişsiniz işte efenim
 

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Sonuç olarak; ortada bir madde vardır, ve bu madde tüm yok etme girişimlerine rağmen hala yok edilemiyor veya olmayan her hangi bir madde sihirbazlar misali var edilemiyorsa, ortada olan bu maddenin ezeli ve ebedi olduğunu kabul etmek en mantıklı, rasyonel ve bilimsel bir gerçektir.

Sağlıcakla...

devam edecek
Al iste ..! Birde yazdigim zaman yazacak birseyin yok iste falan filan diyorsun...!

Yoktan var Vardan danda yok edilemez ...! diyorsun ama ortada bir madde var bu ezeli ve ebedidir diyorsun..?

Bombo$ bir odanin icinde bir bardak cay düsün...! diyorsun ki bu bir bardak cay ezeli ve ebedi ... peki o bir bardak cayi odaya kim getirdi diyoruz.. sen o orda vardi zaten diyorsun..?

Peki senin icin ezel ve ebed ne demektir....?

yine cevap veremeyeceksin ya yinede sorayim...!!!
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Güya maddenim Big Bang'la ortaya çıktığını söylemişim.

Maddenin Big Bang le ortaya çıktığına ilişkin cümlemi gösterebilir misiniz? diye sordum ve sayın ümmi'ye.
demişsiniz işte efenim
diyerek;
Evrenin oluşumuna dair günümüzde en çok benimsenen teori, Bigbang (Büyük Patlama) teorisidir.
Cümlesini koydu önümüze!

Şimdi o cümle maddenin ortaya çıktığı anlamını mı ifade ediyor sayım ümmi?
Öyle mi anlaşılıyor ordan yoksa :))
 

Bay X

Kıdemli
Üye
Şöyle bir geçmişe uzanalım..

18 Kasım 2010 tarihli Milliyet Gazete'sinden bir alıntı..

CERN'de tarihi buluş


Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) fizikçilerinin gerçekleştirdikleri bir deneyde, modern bilimin en büyük sırlarından biri olan ''anti-madde''nin elde edilmesi ve saniyenin onda biri süresince hapsedilerek gözlemlenmesinin başarıldığı açıklandı.
"Alfa" deneyinde, elde edilen 38 adet anti-hidrojen atomu, üzerinde yeterince gözlem yapılacak bir süre boyunca, yani saniyenin onda birinde, belirli bir ortamda tutularak (hapsedilerek) incelendi.
Elde edilen anti-maddenin, madde ile temas anında yok olmasından ötürü, gözlemlenmesi için, madde ile temas kuramayacağı bir ortamda yalıtılarak hapsedilmesi gerekiyordu.
Nature dergisinde yer alan makaleye göre, hidrojen atomlarının karşıtı olan anti-hidrojen atomlarını vakumlu bir ortamda üretmeyi başaran fizikçiler, bu atomları, üzerinde çalışmayı yetecek süre boyunca yalıtılmış ortamda tutmayı başardılar.
Bu anti-madde atomlar üzerinde yapılan gözlemler, evrenin ortaya çıktığı Büyük Patlama'dan sonra anti-maddeye ne olduğunun anlaşılmasını sağlayabilecek. Deneyle ilgili araştırmacılardan Jeffrey Hangst, ''hiç kimsenin henüz anlayamadığı nedenlerden dolayı doğa, anti-maddeyi dışlamış durumda'' diyerek, bunun, anti-maddenin sakladığı sırları ortaya çıkarma konusunda kendileri açısından teşvik edici olduğunu belirtti.

Milliyet

CERN'deki bu buluşun ardından bilim insanları Yaradan'ın varlığına vurgu yaparak bu maddeye Tanrı Parçacığı ismini verdiler..Anti Madde 1932'de ortaya atılmış bir tez'di ve kanıtlandı..Atom'un artık eski kitaplarda yer aldığını anımsatmak isterim..Kendini atom ve maymun kuramı üstüne oturtan evrimciler bu şamarı hep görmezden geliyorlar ilginç:))

Çürümüş teoriler yok bilim konuşuyor:))

Daha evvelki yazılarımda CERN ile ilgili bir kaç şey yazmıştım Tanrı Parçacığı ve Tetiklenme süreci ile ilgili demekki ezberimde doğru kalmış..Bilim Darwin'in saçma teorisini 2 asırdır kanıtlayamadı..Evrim Teori'si,Ateist'lerin kendini avuttuğu ve kendilerine uyguladıkları terapi sadece...
 
Son düzenleme:

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
.......´isimli üyeden Alıntı

evren dediğiniz şey büyük patlamayla başladı ve evren madde olduğu için bir başlangıcı var ben Allah a sonsuzdur diyorum çünkü madde değildir yaratılmış hiç bir şeye benzemez. MADDE OLMADIĞI İÇİN SINIRSIZDIR. MADDE OLMADIĞI İÇİN BİR BAŞLANGICI YOKTUR. oysaki nedensellik ilkesi gereği her maddenin bir başlangıcı vardır çünkü madde dediğimiz şey bir birinden ortaya çıkmakta ve bir birinin dönüşmesi sonucu meydana gelmektedir. yani sayılar gibi sonsuza gittiğini düşünürsek o zaman size sorduğum sorunun cevabını alamamış oluyorum çünkü ben size dedim ki arka ayakları olmayan bin tane sandalye koysanız arka arkaya yine arka ayakları olan bir sandalye koymazsanız o sandalyeler düşecektir. bana ilk maddeyi hala söylemediniz ilk madde nasıl bir şeydir ve nedir?
Evet içinde bulunduğumuz evren büyük patlamayla gerçekleşti demekteyiz ve bunu böyle kabul ediyoruz. Bunu sağlayan ise maddedir. Çünkü sizinde dediğiniz gibi maddenin başka bir boyutta varlığını sürdürmesi için bir önceki boyutunun olması gerekir. Bu gayet mantıklı bir açıklama. Benden duymak istediğinizin sorunun cevabı ise maddenin tanımlaması içindedir. Fakat bu maddeye ilk mi dersiniz son mu dersiniz bilemem. Çünkü bilimsel bakış, bir maddenin varlığının sebebini bir önceki maddenin varlığına bağlamaktadır.

Şunu da sormak gerekir aslında, içinde bulunduğumuz evren büyük patlamayla gerçekleşmişse eğer, (ki böyle kabul ederiz, edilmektedir) bu durumda evren hala genişlemeye devam etmekte midir? Aynı zamanda şunu da sorabiliriz, içinde bulunduğumuz evrenin dışında başka evrenler var mıdır, yada evrenimiz başka başka kat kat evrenler içinde midir? Tüm bu gibi soruların cevabını da bakmak gerek..

Şayet ilk madde yok diyorsanız yani madde sonsuzdan beri vardı diyorsanız bu söyleminiz mantığa aykırı size anlatamadığım sizin anlamamakta ısrar ettiğiniz nokta maddi olan bir şeyin mutlaka bir sebebe ihtiyaç duyduğu ve bir başlangıcının olduğudur.
Öncelikle şu İLK MADDE kavramı düşüncesini kaldırmalıyız. Çünkü maddenin varlığı ve yok edilemediği sonsuzluğunun ve her daim varlığının BİLİMSEL kanıtıdır. Bunu ilk madde nasıl oluştu diye sorgulamak bilimsel değildir.

Aslında bana sorduğunuz soruları kendiniz cevaplıyorsunuz farkında değilsiniz.
Ben madde yok demedim, madde her daim vardır çünkü varlığımızın yani maddelerin varlığının nedeni budur. Buna ne derseniz deyin, ilk ya da son, bu sizin bilimsel olmayan felsefi tercihinizdir.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
.......´isimli üyeden Alıntı

entropi yasası hiç bir şey yoktan var edilemez demektedir çünkü yokluk diye bir şeyin olmadığını söylemektedir.
Termodinamiğin birinci yasasından şunu anlarız:
Evren oluşmadan önce de, evren oluştuktan sonra da evreni oluşturan etkenler mevcuttu. Biz buna madde diyoruz siz ise yaratıcı diyorsunuz. Madde diyoruz çünkü evren bir maddedir ve madde olan evren maddenin bir önceki varlığından-boyutundan ortaya çıkmıştır.

Fiziğin en temel yasası olan Enerjinin Korunumu Yasasını bir daha tanımlamak gerekirse:
Evrende, madde ve enerjinin daimi olduğunu, yaratılamayacağını veya yok edilemeyeceğini açıklar. Entropi ise evrenin bir düzensizlik seyrinde olduğunu belirtir.

Dikkat ederseniz bu tanımlar, Kuran’ın her şey biz düzen içindedir ve mükemmeldir ilkesine de aykırıdır aynı zamanda..
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
....´isimli üyeden Alıntı

İslamiyette yokluk denen şey mahluk olduğundan onunda bir tür varlık olduğu felsefesi vardır. İslamiyetteki vahdeti vücut felsefesi yaratılmış her şeyin Allah ın nurundan yaratıldığı ve bu nurun ezelden beri var olduğuna inanılmaktadır. İslamiyetteki bu inanç ilk maddenin nurdan yaratıldığı ve bu nurun sebeplere bağlanarak inşaa edildiğine inanılmaktadır. Şimdi ben size ilk maddenin neyden yaratıldığını söyledim ve entropi yasası vahdeti vücudu desteklemektedir.
Entropi konusunda bir yanılgı içindesiniz. Entropi bilimsel bir gerçektir. Siz bunu felsefi düşünce gibi algılayıp onun üzerinden sonuçlar çıkarıyorsunuz. Eğer entropi üzerinden konuşacaksak yaratılış kavramını dışarıda tutmamız gerekir. Çünkü yaratılışçılık, Tanrı’nın varlığı kavramı düşüncesi felsefidir. Bunun bilimsel bir gerçekliği, kanıtı yoktur. Bu yüzden entropi ve diğer bilimsel yasalar Tanrı kavramını yok sayar, çünkü varlığının kanıtını ister.

Şimdi bir yaratıcı olmadığını varsayalım madde kendi kendine nasıl oluşmuştur.neyden oluşmuştur siz buna karşılık diyeceksiniz ki Allah kendi kendine nasıl vardır diyeceksiniz. Allah sonsuz olduğundan ve madde gibi sınırlı olmadığından zatı yaratılmış hiç bir şeye benzemediğinden ki Allah ın madde olmadığını sizde söylediniz dolayısıyla sonsuzdur ve bir başlangıcı yoktur çünkü madde değildir.
Olaya felsefi boyutta bakacak olursak, ki Tanrı kavramı felsefidir, bunun sadece bir iddiadan ibaret olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor. Çünkü bilimsellik içermektedir. Biliyorsunuz ki Tanrı kavramna bilimsel bir nitelik kazandırmamız için bilimsel yöntemlerle kanıtlamamız gerekiyor. Bunu da yapacak olanlar sizlersiniz çünkü bilimin konusu değildir.

Allah sonsuz olduğundan bir başlangıcıda bulunmamaktadır fakat siz maddeye sonsuzdur diyorsunuz ve maddeyi meydana getiren maddedir diyerek sebepleri sonsuza dek götürmektesiniz işte bu mantıksız ve bilimsel değildir.
Dikkat ederseniz hem Tanrı hem de madde için sonsuzluk deyimini kullanmışsınız. Tanrı’nın bu konudaki konumunu bilemem ama maddenin varlığı sonsuzluğunun kanıtıdır. Bunu Termodinamiğin birinci yasası kapsamında ve maddenin somut varlığıyla kanıtlamamız mümkündür. Fakat varlığı veya sonsuzluğu konusunda Tanrı için aynı şeyi söyleyemeyiz, ispatlayamayız. Tanrı’nın varlığını kabul etmek bilim dışıdır fakat felsefi bir iddiadır.

sizi bu maddenin sonsuzluğu paradoksunuzla baş başa bırakıyorum umarım bir gün aklı selim olarak bu söylediklerimi mantık ilmine aykırı olmayacak şekilde düşünür doğru bir sonuca varırsınız. Allah size hidayet nasip etsin.
Dediğim gibi, Tanrı’nın varlığını kabul veya reddetmek felsefi bir durumdur. Bilimsellikle alakası yoktur. Bireyler ister inanır ister inanmaz, bu onların kişisel tercihidir. Tüm insanlığın inanması veya varlığını kabul etmesi için ise somut ve bilimsel kanıt içermesi gerekmektedir. Fakat şimdiye kadar bu sağlanamamıştır.

NOT: Ben her zaman şöyle dua ederim Allahım beni doğru yola ilet ve o yoldan ayırma sizde bir gün böyle bir duada bulunun umulur ki doğru yolu bulanlardan olursunuz.
saygılarımla....
Teşekkür ederim.
Kesin doğru felsefi bilgi değil bilimsel bilgidir.

Hoşça Kalın…
 

baypipo

Acemi
Üye
Sayın Sosyalist, ben siteye henüz yeni dahil oldum. Açtığınız konular gerçekten çok tartışılan ve önemli konular. Ve çokta dikkatimi çeken konular. Bir çok yazınızı okudum. Gördüğüm ve anladığım kadarıyla akılcı ve bilimin tek gerçek olduğuna inanan birisiniz. Fakat yukarıda yazmış olduğunuz evrenin oluşumuna dair günümüzde en çok benimsenen teori hakkında yazmış olduğunuz şu cümle dikkatimi çekti:'SIFIR HACİMLİ VE ÇOK YÜKSEK BİR ENERJİ POTANSİYELİNE...' . Burada sıfır hacimli derken neyi ima ediyorsunuz. Bildiğiniz üzere evrende var olan her şeyin bir hacmi vardır. Söylediğinize göre patlayan bu her neyse hacmi olmayan bir şey. O halde yok demektir bu şey öyle değil mi? Bu da demek oluyor ki bir yoktan var oluş var anladığım kadarıyla. Peki nasıl oluyor bu? Bir çok yazınızda yoktan var oluşu inkar ederken burada bunu nasıl yazabildiniz. Ya da nasıl GÖZDEN KAÇIRDINIZ?
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Güzel bir soru..
Fakat dikkat edersenizn o cümle şu şekilde noktalanmıştır.
sıfır hacimli ve çok yüksek bir enerji potansiyeline sahip, sıkışmış bir noktanın patlaması..
Bu nokta o kadar küçük ve barındırdığı enerji miktarı o kadar büyük ve güçlü ki, hacm gözardı edilmiştir.
Sıfır hacimden anladığım budur fakat nokta olarak belirtilmiştir..
 
Son düzenleme:

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
....´isimli üyeden Alıntı

entropi bana maddenin sonsuza dek gideceğinden bahsetmekte fakat maddenin nereden geldiğini söylemekte.
Maddenin sonsuzluk tanımı doğru.
Entropi maddenin nerden geldiğini söylemekte demişsiniz.
Entropiye göre madde nerden gelmiştir, söyler misiniz?

sizin elinizde bir lira var herkese var olduğunu kanıtlıyorsunuz o bir liranın piyasada kaybolmayacağınıda kanıtlıyorsunuz.piyasada dönüp duracaktır.fakat paranın nereden geldiğini ilk çıkış noktasını söylemiyorsunuz. Benim sizden istediğim darphane var mıdır yok mudur varsa o paranın kim adına basıldığıdır. yoksa o para nereden gelmiştir. Madde de para gibidir maddeyi yaratan ve üzerine ismini yazan biri var veya şöyle diyelim o madde bir darphanede basıldı ve piyasada kaybolmayacak dönüp duracak siz maddenin ilk darphanesini bana söyleyecek misiniz yoksa bu paranın piyasada dolaşımını mı anlatacaksınız. Yani bu para piyasaya nereden girdi. ilk başlangıç nasıl bir şey ilk madde nedir. Kısacası bana darphaneden bahsedin piyasanın parayı ürettiğini söyleyip mantığınızın onaylamayacağı bir şey söylemeyin. ne bilim ne de mantık bunu kabul etmez. Çünkü var olan her maddenin bir başlangıcı var. Ya maddenin başlangıcını söyleyeceksiniz ya da entropinin kanıtladığı vahdeti vücudu kabul edeceksiniz. tercih sizin !
Hemen hemen tüm değerlendirmelerimde maddenin varlığı hususundaki düşüncelerimi söyledim fakat siz hala anlamsız bir şekilde aynı soruyu tekrarlayıp duruyorsunuz.

Maddenin varlığı sizin bu verdiğiniz örnekle aynı kategoride değildir.
Bu örnek maddenin hal ve hareketiyle ilgili güzel bir örnektir.

Anlattığınız örnekte mevcut ve somut anlamda her şey ortadadır.
Bu örneği verirken aynı zamanda Tanrının varlığını da bu örnekle ortaya koymaya çalışmışsınız.
Bu durumda Tanrının varlığını verdiğiniz örnekteki gibi kanıtlamanızı da istemem en doğal hakkımdır sanırım.
Rica etsem Tanrının varlığını verdiğiniz bu örnekle örtüştürebilir misiniz?
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt