Evlilik Sorunları İletişimsizlik ve Cinsel Sorunlar

Evlilik Sorunları İletişimsizlik ve Cinsel Sorunlar

Evlilik aslında birbirinden farklı iki insanın paylaşmaya başladı ı yeni bir hayat dönemi olarak de erlendirilir. İnsan hayatındaki her de işim strese sebep olur ancak evlilik gibi köklü de işimlerin yeri daha bir farklı olmaktadır. Şöyle düşünün kültürel olarak aile yaşantısı olarak birbirinden farklı iki kişinin aynı evi aynı zaman ve mekanı paylaşmaya başlamaları hayatınızda ne kadar radikal bir de işimdir.

Hele birde eşinizle öncesinde tam tanışmadı ınızı düşünün. Belki de hep güzel saatleri paylaştınız ve birbirinize göstermek istedi iniz yüzünüzü gösterdiniz. Gülünecek neşeli anları paylaştınız. Ancak artık evlisiniz ve iki kişilik düşünmek zorundasınız. Bu durumda kendinizi kısıtlanmış gibi hissetmeniz gayet do aldır. Karşı tarafın da aynı duyguları paylaştı ını unutmayın. Bunu böyle düşündü ünüzde karşılıklı anlayışla bazı sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

E er her iki zaman içersinde çözülecektir. Ancak bunun yanında yeni yaşamınızda ortaya çıkabilir. Yeni yaşamınızda de işen bir şeyde artık düzenli bir cinsel yaşamın başlaması. Özellikle toplumumuzda insanların büyük bir ço unlu u ilk cinsel deneyimlerini eşleri ile yaşamaktadırlar. Daha önce yaptı ım bir araştırmada erkeklerin % 40 ı ilk deneyimlerini kendi eşleri ile geçekleştirdiklerini gördüm. Bu oran kadınlarda daha da yüksek çıkmıştı. Dolayısıyla tecrübesiz iki insanın bir araya gelmesi üstelikte yanlış bilmeleri nedeniyle bazı cinsel sorunlarda karşımıza çıkmaktadır.

En sık evlili in ilk günlerinde cinsel birleşmeyi başaramama karşımıza çıkmaktadır. Bunun temelinde bazı törelerinde etkisi vardır. Kapıda birileri sizden haber beklerken sınavdaki bir genç gibi performans kaygısı yaşayan ve cinsel organında sertleşme sorunu yaşayıp ilişkiye girmeyenlerle sıkça karşılaşmaktayız.

Bazen de cinsel ilişkide yaşayaca ını sandı ı için kendini aşırı kasan ve bu nedenle ilişkiyi başaramayan genç kızlarla da karşılaşmıyor de iliz.İlişkiye müsaade etmeyecek kadar vajina kaslarında kasılma ile giden duruma ise vaginismus diyoruz.

Tüm bu durumlar bazen kendili inden çözülebilir ancak bazen de çözümlenemeyen basit sorunlar ayrılmaya varacak nahoş durumlarla karşımıza çıkmaktadır. E er bir iletişim sorununu kendiniz çözemeyecekseniz sorunun çözümü için bir profesyonele başvurmaktan çekinmemelisiniz.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt