Evlilik Öncesinde Beklentiler Konuşulmalı

ERKEKLER EVLİLİKTEN NE BEKLER, NE BULUR?

Erkekler eğer geleneksel ailede büyümüş ve büyüdüğü yapıya uygun kendini yetiştirmişse, evlilikte daha çok saygı ve hizmet bekler. Ağırlıklı olarak, tek otorite olmak ama eşinin de her konuda kendisine destek olmasını ister. Fakat yeni dönemde bu beklentilerin hem mümkün olmaması hem de taraflardan sadece birini mutlu etmesi nedeniyle bu bakış açısı kalkmak üzere diyebiliriz. Evlilikte erkeğin, artık sorumluluk ve verdikçe alma düşüncesi ile hareket etmesi gerekir. Yeni evlilikler artık sadece karşılıklı mutluluklar ile yürüyor. Erkek, annesi gibi bir kadın beklentisi ile evlenirse umduğu ile bulduğu arasındaki fark nedeniyle sorunlar yaşayabilir.

BEKLENTİLERİ, EVLİLİK ÖNCESİNDE OLDUKÇA NET BİR ŞEKİLDE KONUŞMAK SORUNLARI ÇÖZMEYE YETER Mİ?

Beklentilerin konuşulması sorunları çözer. Aksi taktirde nedeni bilinmeyen çatışmalar olur. Çiftler zamanla zihin okuma hastalığına yakalanırlar. Herkes açık olmalı, ne olduğunu ve ne istediğini açıkça belirtebilmelidir. Tabi her şeyi konuşmak bile illaki evliliğin garantisi değildir. Ama sonuçta sağlam yapıyı sağlar ve kişilerin yol haritasını çizer.

EVLİKTEKİ EN BÜYÜK SORUN DENDİĞİNDE AKLA NE GELMELİ?

Günümüzde daha çok evlilikte güç savaşları mevcut. İki taraf da evlilik teknesinin yönünü tayin etmek istiyor. Paylaşım ve fedakarlığın azaldığı toplumda artık evlilikte de ortak kararlar almak zorlaştı. En büyük sorunlar güç savaşı, ilgisizlik, sorumluluklarını yerine getirmeme ve işbölümü olarak sıralanabilir.
Aile-evlilik-ilişki Danışmanı: Serhat Yabancı
 
Üst Alt