• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Evli kadın sadece kızlık soyadını kullanabilir

• Konbuyu başlatan RABİA
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 9
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Evli kadın sadece kızlık soyadını kullanabilir

RABİA

Bağımlı
Üye
Evli kadın 4 yıllık hukuk mücadelesi sonucunda eşinin soyadını sildirip sadece kızlık soyadının yer aldığı nüfus cüzdanına kavuştu.

ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Voyvoda, 2004 yılında ODTÜ’de yüksek mühendis olarak görev yapan Murat Temizsoy ile evlendi ve eşinin soyadını da aldı.

Yrd. Doç. Dr. Voyvoda, 2006 yılında Asliye Hukuk Mahkemesi’ne, sadece kızlık soyadını kullanmak istemiyle dava açtı. Ancak Asliye Hukuk Mahkemesi, ‘görevsizlik’ kararı verdi. Ardından Yrd. Doç. Dr. Voyvoda, bu kez Ankara 3’üncü Aile Mahkemesi’ne başvurdu.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Yrd. Doç. Dr. Voyvoda, 4 yıllık hukuk mücadelesinin ardından eşinin ‘Temizsoy’ olan soyadını sildirip, sadece kızlık soyadının yer aldığı nüfus cüzdanına kavuştu. Avukatı Alev Yıldız, “AİHM’e gitmeden böyle bir karar aldırdığımız için çok sevinçliyiz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Daha öncesinde bu tür davalar açılmış, ancak AİHM’e taşınmak zorunda kalınmıştı. Bu karar kadınların bir zaferi ve bundan sonra birçok karara emsal olacak niteliktedir” dedi.

Avukat Yıldız, Yrd. Doç. Dr. Voyvoda’nın dünya çapında eserleri olduğu ve kızlık soyadıyla uluslararası platformda tanındığı için böyle bir karar aldığını belirterek, mahkemenin Anayasa’nın ‘eşitlik ilkesi’ni ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar çerçevesinde böyle bir karara hükmettiğini söyledi.

Kariyer yapan ve evlenmeden önceki soyadıyla bilinen kadınlar için bu kararın büyük bir zafer olduğunu kaydeden avukat Yıldız, “Türkiye’de daha öncede kızlık soyadının kullanımı için davalar açıldı. Ancak, çoğu sonuçlanmadığı için AİHM’ye götürüldü. Bu kararın çıkması büyük bir başarı. Eşler arası eşitlik açısından da büyük önem arz ediyor. Birçok kadının bu kararı baz alarak dava açacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Yardımcı Doçent Dr.Voyvoda’nın yüksek mühendis eşi Murat Temizsoy, eşinin böyle bir karar almasına saygı duyduğunu belirterek, “Kendisi uluslararası eserlere sahip biri. Evlenmeden önceki soyadıyla tanınıyor. Böyle bir karar almasını saygıyla karşıladım. Mahkeme sürecinde de kendisine destek oldum. Eşim adına mutlu oldum” dedi. Yrd. Doç. Dr. Voyvoda ise yeni kimliğine kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

NTV

HABER7

Masterlord

Kıdemli
Üye
Yardımcı Doçent Dr.Voyvoda’nın yüksek mühendis eşi Murat Temizsoy, eşinin böyle bir karar almasına saygı duyduğunu belirterek, “Kendisi uluslararası eserlere sahip biri. Evlenmeden önceki soyadıyla tanınıyor. Böyle bir karar almasını saygıyla karşıladım. Mahkeme sürecinde de kendisine destek oldum. Eşim adına mutlu oldum” dedi.
eh bizede yazıklar olsun demek kalıyor

erkek nesli tükendikçe feministlerde haklı olarak azıtıyo
feministlere değil erkeğim diye geçinenlere kızmak gerekir

onur gurur haysiyet bunlar bi erkeğin değişmez değerleri olmalı

gerçekten yazıklar olsun

simqe

Kıdemli
Üye
Güzel bir gelişme,isteyen sadece kendi kızlık soyadını kullanabilmeli..

gordionum

Tecrübeli
Üye
Yardımcı Doçent Dr.Voyvoda’nın yüksek mühendis eşi Murat Temizsoy, eşinin böyle bir karar almasına saygı duyduğunu belirterek, “Kendisi uluslararası eserlere sahip biri. Evlenmeden önceki soyadıyla tanınıyor. Böyle bir karar almasını saygıyla karşıladım. Mahkeme sürecinde de kendisine destek oldum. Eşim adına mutlu oldum” dedi. Yrd. Doç. Dr. Voyvoda ise yeni kimliğine kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

bu yönüyle; mutlaka olması gereken mahkeme kararı ile kesinleşmiş, bence eşlerin ortak rızası ile kızlık soyadının evlenirken kullanılıp kullanılmayacağı belirlenmelidir.

Masterlord

Kıdemli
Üye

bu yönüyle; mutlaka olması gereken mahkeme kararı ile kesinleşmiş, bence eşlerin ortak rızası ile kızlık soyadının evlenirken kullanılıp kullanılmayacağı belirlenmelidir.

bi erkeğe yapılabilecek en büyük hakaretlerdendir

bunuda hazmadebilmek mide ile ilgili bi durum tabiki

evlilikte ortak karar diye bisey yoktur
kurallar bellidir
ona görede yaşanmalıdır

ortaklık neymiş
şirketmi kuruyosun

eşin rızasını zaten evlenirken alıyosun
fazlada abartmaya gerek yok

şu haberdeki erkeğin durumuna toplumumuzda verilen ad
''kılıbıktır''
öyle sahıslarında tabiki pul kadar değeri yoktur....

eşim bana senin soyadını istemiyorum dicek ha
önce onun ağzını yüzünü haritaya çevirir
sonra zevk olsun diye 2 yıl zorla soyadımı kullandırırdım

tabi görüs
meselesi diyorum

bazısı eşini yatakta başkasıyla yakalar
eşim hatalı değil ben hatalıyım der erkek
bazısıda çeker vurur eşini

yazıklarım sahsınıza değil
geneldir
alıntı yaptım
rıza konusuyla iligili yazabilmek için....

iyi forumlar

gordionum

Tecrübeli
Üye
bu olayın tam tersi tanıdıklarım tarafından yaşandı. kadın üni okurken son sınıfta çıktığı kişi ile evlendi. tabiki kariyerini evlilik süresinde yaptı. ancak 15 yıl sonra geçimsizlik sonucunda boşandılar. kadının tek dileği aynı soy adını kullanmaya devam etmek oldu. zira bu isimle tanınıyordu. eşi kabul etti ve onun soyadıyla hayatını devam ettiriyor.

gelelim masterlord arkadaşa; lütfen seviyeni koru. sanamı soracak millet ne yapacağını? herkes senin hoşlanacağın yada onay vereceğin şeyleri paylaşmak zorunda değildir. mide falan çok yakışıksız şeyler bunlar.

Masterlord

Kıdemli
Üye
bu olayın tam tersi tanıdıklarım tarafından yaşandı. kadın üni okurken son sınıfta çıktığı kişi ile evlendi. tabiki kariyerini evlilik süresinde yaptı. ancak 15 yıl sonra geçimsizlik sonucunda boşandılar. kadının tek dileği aynı soy adını kullanmaya devam etmek oldu. zira bu isimle tanınıyordu. eşi kabul etti ve onun soyadıyla hayatını devam ettiriyor.

gelelim masterlord arkadaşa; lütfen seviyeni koru. sanamı soracak millet ne yapacağını? herkes senin hoşlanacağın yada onay vereceğin şeyleri paylaşmak zorunda değildir. mide falan çok yakışıksız şeyler bunlar.

seviye derken ????

seviyesiz bisey yazmadım

görüs meselesi bunlar

ben paylasımlara karıştımmı??? tabiki bana sormayacaklar
konuyu saptırma

herkes kisisel fikrini yazıyo buraya

yakışıksız yada değil benim görüşüm öyle
dedigin gibi ne yazacagımı senmi söyleyeceksin bana

bazısına sorarsan aldatma nedir diye
karımı yatakta başkasıyla yakamak der
bazısına sorarsan aldatma nedir diye
karımın yolda başka adamlara bakması der

görüs ile ilgili bi durum
bana göre midesizliktir bu
başkasına göre eşitlik....
hiç bisey bi erkeğin haysiyetinden serefinden daha önemli olamaz
olmamalı

gordionum

Tecrübeli
Üye
Bak arkadaş ileti yazmaktaki amacımız, belli bir sona veya karara varmak değildir. konuyu değişik anlayışlarla ve çok farklı boyutlarıyla ortaya koymaktır. Bunun adınada paylaşım denir. Herkesin fikirleri vardır, bunlar birbirimizin doğruları ile uyuşmayabilir. Uyuşmadığımız konularda ki farklılıklarımız elbette tartışmaya yol açacaktır. ama tartışma saygı kuralları içerisinde kırıcılıktan uzak yapılmalı ki beklenen amaca ulaşılabilsin.

İnsanların ruhi yapıları, fikri seviyeleri ve düşünce tarzları arasında ki farklar ile her bireye ait görgü ve gelenek farklılıkları vs. toplumda anlaşma imkanını ortadan kaldırmamalıdır.

Sen görüşlerini agresif bir havada ortaya koyuyorsun. Ayrıca , kendin gibi düşünmeyen bana, adeta saldırıyorsun. lütfen iletini dikkatlice oku, hatta üçüncü bir şahısa okut ve düşüncesini sor ne diyecek!

Hatta, sen saldırmakla kalmıyor garip bir üslupla dalga geçmeye çalışıyorsun. Bunun adına paylaşım denemez. lütfen daha sağduyulu ve sakin yorumlar yapalım.

Bu forum paylaşımlarımız nedeniyle ortak hayatımızdır. Anlaşmazlıklarımızın ortak hayatımızı çekilmez hale getirmesine müsaade etmeyelim. Çekilmezliği subjektif şartları yerine getirerek yani, “düzeltme imkanı olan hatalardan vazgeçerek halledelim.”

Hoş forumlar.

Not; bu konu benim açımdan kapanmış olup, size karşı herhangi bir kırgınlığımda yoktur.

tntcool

Kıdemli
Üye
Kadınlar erkeklerin soyadını alsın, erkekler de kadınların, hak geçmesin. İlk çocuk doğunca yazı tura atıp ona göre soyadı verilebilir. Diğer çocuklarda da sırayla devam eder...
Ayrıca 18 yaşına gelen çocuklar kendileri için yeni bir soyadı uydurup mahkeme kanalıyla değiştirebilmelidir...

Masterlord

Kıdemli
Üye
Bak arkadaş ileti yazmaktaki amacımız, belli bir sona veya karara varmak değildir. konuyu değişik anlayışlarla ve çok farklı boyutlarıyla ortaya koymaktır. Bunun adınada paylaşım denir. Herkesin fikirleri vardır, bunlar birbirimizin doğruları ile uyuşmayabilir. Uyuşmadığımız konularda ki farklılıklarımız elbette tartışmaya yol açacaktır. ama tartışma saygı kuralları içerisinde kırıcılıktan uzak yapılmalı ki beklenen amaca ulaşılabilsin.

İnsanların ruhi yapıları, fikri seviyeleri ve düşünce tarzları arasında ki farklar ile her bireye ait görgü ve gelenek farklılıkları vs. toplumda anlaşma imkanını ortadan kaldırmamalıdır.

Sen görüşlerini agresif bir havada ortaya koyuyorsun. Ayrıca , kendin gibi düşünmeyen bana, adeta saldırıyorsun. lütfen iletini dikkatlice oku, hatta üçüncü bir şahısa okut ve düşüncesini sor ne diyecek!

Hatta, sen saldırmakla kalmıyor garip bir üslupla dalga geçmeye çalışıyorsun. Bunun adına paylaşım denemez. lütfen daha sağduyulu ve sakin yorumlar yapalım.

Bu forum paylaşımlarımız nedeniyle ortak hayatımızdır. Anlaşmazlıklarımızın ortak hayatımızı çekilmez hale getirmesine müsaade etmeyelim. Çekilmezliği subjektif şartları yerine getirerek yani, “düzeltme imkanı olan hatalardan vazgeçerek halledelim.”

Hoş forumlar.

Not; bu konu benim açımdan kapanmış olup, size karşı herhangi bir kırgınlığımda yoktur.

ben yorumumda abesk bise yazmadım
yanlış anlasılmaya mahal vermemek içinde sonuna güzel bise ekledim
eğer o yazıyıda seviyesizlik olarak algılıyosanız sizin benim görüşüme olan saygınız nerde ozmn...

yazıklarım sahsınıza değil
geneldir
alıntı yaptım
rıza konusuyla iligili yazabilmek için....
yorumumu okurken bunuda okuduysanız mesele olmamalı

he yorumların agresif olabilir yada sakin olmayabilir
ona lafım yok
görüşüm itibari ile bu tür konulara sakin yorum yapmam oldukça zor olsa gerek

bana göre kadınla erkek eşit olsada
karı koca arasında bilhassa bu tür konuda eşitlik olamaz
konunun ben ve benim gibi düşünenler açısındanda istisnası olamaz

bizde nesli erkek sürdürür
kadın evleniyosa erkegin soyadını almak zorundadır

bi işe ya başlarken ezerler
yada başındayken
evlilikte böyledir