• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Evlenin!

  • Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 12
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Evlenin!

İnci

Kıdemli
Üye
Evlenin!

Ruh sağlığına iyi geliyor.

Yeni Zelandalı bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, evliliğin ruh sağlığına iyi geliyor.

Yeni Zelanda'daki Otaga Üniversitesi psikologlarından Kate Scott, 15 ülkede 34 bin 500 kişinin katılımıyla yapılan araştırma sonuşlarını açıklarken, bu uluslararası çalışmanın evlilik ilişkisinin anksiyete ve depresyon risklerinin azaltılmasına katkı sağladığı sonucunu ortaya koyduğunu bildirdi.

Scott, ''Çalışmamızın ortaya koyduğu şey, evlilik ilişkisinin erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da ruh sağlığına çok olumlu getirileri olduğudur, bir birlikteliğin sona erdiğinde çekilen acılar ise insanları ruhsal bozukluklara çok daha dayanıksız hale getiriyor'' dedi.

Araştırmanın, ayrılmak, boşanmak ya da dul kalmanın erkeklerde depresyon gibi ruhsal sorun risklerini artırdığını, benzer durumda kalan kadınlarda da aşırı ilaç ve alkol kullanımında artış gözlendiğini gösterdiğini belirten Scott, ''Evlilik akıl sağlığı bakımından erkekler için olduğu kadar kadınlar için de yararlı'' diye konuştu.

Scott, daha önceleri evlilik birlikteliğinin ruh sağlığı bakımından erkekler için kadınlarda olduğundan daha yararlı olduğunun düşünüldüğünü de belirtti.

Araştırma ayrıca erkeklerin ilk evliliklerinde kadınlardan daha az depresyon riskine maruz kaldığını da ortaya koyuyor. Bu da kadınların ilk evliliklerinde geleneksel eş kalıbına girmeye daha eğilimli olmalarıyla açıklanıyor.

Araştırmaya göre, evliliğin özellikle kadınlar için başka faydaları da var, örneğin aşırı alkol ya da ilaç kullanımını azaltıyor. Bu da kadınların hamilelikte alkol tüketimini ciddi ölçüde azaltmaları ve bunu çocukların ergenlik dönemine kadar kadar sürdüyor olmalarıyla açıklanıyor.

AA
 

ulrike

Acemi
Üye
bir martıyım ben... hayır değil ! bir AKTRİST... öyle ya...hatırlar mısınız bir martı vurmuştunuz...tesadüf bir adam geldi...gördü..küçük bir hikaye konusu..hayır o da değil...MARTIYIM!..BEN!
 

Kara Kalpaklı

Amatör
Üye
Evlenmeyi herkes istiyorda Gunumuzde Evlenmekte kolay degil kıztarafının istekleri bitmek bilmıyor Bunda evliliği zorlaştırıyoR ...
 
Üst Alt