• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ev ve otomobil sahipleri dikkat!

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Ev ve otomobil sahipleri dikkat!

mopsy

Emektar
Üye
Maliye, kapı kapı dolaşıp kira gelirini bildirmeyen ev sahibi arıyor. Enerji tasarrufu kapsamında motorlu taşıtlar vergisi de yükselecek...

Bugün'ün haberine göre; Ev ya da işyerinden kira geliri elde eden mükelleflerin Maliye’ye beyanname verme süresi 25 Mart Perşembe günü sona eriyor. Bu süre içerisinde kira beyannamesi veren ev ve işyeri sahipleri 390 liralık vergi muafiyeti hakkından yararlanacak. Süreyi geçiren mükellefler ise cezanın yanı sıra muafiyet hakkını da kaybederek çifte cezayla karşı karşıya kalacak. Maliye, kayda girmek isteyen ev sahiplerine kolaylık sağlamak için büyük alışveriş merkezlerinde açtığı standlarda bilgisayarla beyanname alıyor.

KISA MESAJ ATIYORLAR

Maliye Bakanlığı, kiralık ev ve dükkanları tespit edip gayrimenkul kazanç sahiplerini kayıt içine alabilmek için ilginç yöntemler uyguluyor. İstanbul’da ev sahiplerinin cep telefonlarına SMS gönderilerek mükellefiyetlerini beyan etmeleri istenirken başta Ankara olmak üzere birçok ilde vergi elemanları kapı kapı dolaşıp kiralık ev ve işyerlerini tespit ediyor.

30 BİN YENİ MÜKELLEF

Denetimlere ilişkin bilgi veren Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan, kapıdan tespit yöntemiyle geçen yıl hiç beyanda bulunmayan 20 bin kiralık ev ve dükkan tespit ettiklerini, aynı yöntemle bu yıl da en az 30 bin yeni mükellef kaydı yapmayı planladıklarını söyledi. Ankara’da 400 bine yakın kiracı olduğunu belirten Candan, “Nüfus, tapu, elektrik ve su faturaları gibi bilgiler üzerinden belirlediğimiz kiracıları ziyaret edip ne kadar kira ödediklerini öğreniyoruz. Bu yolla 100 bin olan mükellef sayısını önce 130 bine ardından da 150 bine çıkaracağız” dedi.

FIRSATI KAÇIRMAYIN

Gelir İdaresi, vergi dairelerine birer yazı göndererek büyük alışveriş merkezlerinde vergi standları kurulması talimatı vermişti. Kira geliri olanlar bu stantlarda hem bilgi alıyor hem beyannamelerini görevlilere internet aracılığıyla veriyor. Candan, vergide indirimli son iki günlük fırsat günlerinin kaçırılmaması çağrısında bulunurken, “Kira gelirini 25 Mart günü sonuna kadar beyan edenler 390 liralık indirim fırsatını yakalayacak. Süreyi geçirenler ise hem indirimi kaçıracak hem cezayla karşılaşacak” dedi...

Otomobil sahipleri dikkat!

Enerji tasarrufu kapsamında motorlu taşıtlar vergisi yükselecek...

Enerji tasarrufu kapsamında yüksek hacimli motorlu taşıtların vergileri yükseltilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi tarafından hazırlanarak, kurum ve kuruluşların görüşüne açılan “Enerji Verimliliği Strateji Belgesi Taslağı” ile enerjide verimlilik sağlayacak bir dizi tedbir gündeme geldi. Bu tedbirlerden biri de kamu kuruluşlarında 15 yılını doldurmuş araçlar trafikten kaldırılacak. Taslakta yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

Etiketli araca köprü bedava, motor hacmi yüksek olanlara yüksek vergi

Yüksek motor hacimli binek aracı vergisinin yükseltilecek. Araçlarda enerji verimliliği etiketi uygulanacak. Etiketli araçtan köprü ve yol ücreti alınmayacak.

Yıl içerisinde ücretsiz toplu taşıma gün sayısının artırılacak. Kamu kuruluşlarındaki 15 yılını doldurmuş araçların trafikten kaldırılacak.
Demiryolu ve deniz taşımacılığının özendirilecek. Topografyası uygun bölgelerde bisiklet güzergahlarının düzenlenecek.

Verimlilik artırılacak

Meslek odaları, üniversiteler ve enerji verimliliği danışmanlık şirketleri (EVD) yetkilendirilecek. 2012 sonuna kadar, kamuda, ağır sanayide ve ticari binalarda tasarruf potansiyelleri ve verimlilik artırıcı önlemler belirlenecek. İşletmelerin enerji yoğunluğunu azaltmak üzere 2’şer yıllık hedefler koymaları zorunlu tutulacak.

TOKİ projeleri taslakta

Üretim tesislerinde atık enerjiden yararlanılacak, iletim kayıpları azaltılacak, yerinden enerji üretimi özendirilecek. Termik santralların lisanslama sürecinde atık ısılardan yararlanılması (bölge ısıtması veya kojenerasyon) ile ilgili kriterlere yer verilecek. Ulusal şebekeden talebin azaltılması, dengeleme ve uzlaştırma piyasası kapsamında özendirilecek. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), toplu konut projelerinde yenilenebilir enerji kaynaklarını analiz ederek konut maliyetinin yüzde 10’unu geçmeyen uygulamalar yapacak.

Binalara kimlik belgesi

Mimari, ısı yalıtımı, ısıtma ve soğutma sistemi ve elektrifikasyon konularındaki standartları, asgari performans kriterlerini ve asgari uygulamaları sağlamayan yeni yapılara ruhsat verilmeyecek. Binalarda “Enerji Kimlik Belgesi” uygulanacak, mevcut konularda ısı yalıtımı ve diğer verimlilik artırıcı uygulamalar ile birlikte sürdürülebilir ekolojik yapılar özendirilecek. 2023 yılında, en az 10 milyon konutun asgari standartlara uygun olarak yalıtımı yapılmış olacak.

Karbon borsası kurulacak

Kamu kuruluşlarının bina ve tesislerinde enerji tüketimi, faaliyetleri olumsuz etkilemeksizin azaltılacak. 2015 sonuna kadar kamu sektöründe en az yüzde 15 tasarruf sağlanacak

Türkiye’de “karbon borsası”nın kurulması yönünde çalışmalar yapılacak. 2011 yılı ilk yarısı sonuna kadar bir strateji belgesi hazırlanacak.

Enerjinin arz ve talep tarafındaki emisyon gelişiminin yönetilmesi için “Enerji ve Çevre Kurulu” oluşturulacak.

Hedef kişi başına kullanımı artırıp birim başına düşecek
Yapılacak çalışmalarda temel amaç; kişi başına enerji kullanımı yüksek, aynı zamanda da birim yurt içi hasıla başına az enerji kullanan ülkeler arasında yer almak. Bu amaç doğrultusunda, 2023 yılında, 2000 yılı dolar değeriyle ve 1998 GSYH serisiyle 1000 dolarlık GSYH için yaklaşık 282 litre petrol eşdeğeri birincil enerji kullanımının 225 litreye, 1 dolarlık GSYH için 0.53 kilovatsaat (kWh) civarında olan elektrik kullanımının ise 0.45 kWh’e indirilmesi hedefleniyor.

Sertifikalı yönetici sayısı 2 yılda 5 bine çıkacak

Taslakta öngörülen hedeflere ulaşmak için, sanayi, hizmetler ve konut sektörlerinde standardına uygun enerji yönetimi uygulanacak, sertifikalı enerji yönetici sayısı 2012 yılı sonuna kadar 5 bin kişiye çıkarılacak ve faaliyetteki OSB’lerde enerji yönetim birimleri kurulacak. Birkaç yıl önce başlayan enerji verimliliği (ENVER) kapsamında yapılan çalışmalar sonucu halen sertifikalı enerji yöneticisi sayısı 1750 kişi buldu.
Otomotivde vergi ya da hurda indirimi yok, yeni teşvik sistemine geçilecek.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, otomotiv sektöründe şu an itibariyle KDV, ÖTV veya hurda indiriminin söz konusu olmadığını açıkladı. Otomotiv sektörü yetkilileriye bir araya gelen Çağlayan, bu konuda şunları söyledi: “Küresel ekonomi kriz nedeniyle hem piyasanın canlı tutulması, hem de istihdamın azaltılmaması noktasında geçen yıl sektörde KDV ve ÖTV indirimi teşviki yönünde bir uygulama yapıldı. Ama şunu ifade edeyim, bildiğiniz gibi bizim teşvik sistemimiz 2009-2010 yılını kapsayan bir teşvik sistemiydi. Bu yılın sonunda mevcut teşvik sistemimiz bitecek. TÜİK’in yapacağı ve bu yıl sonuna kadar bitireceği çalışmalarla, gerek iller, gerek bölgeler bazında yapacağı gelişmişlik endeksleri rakamlarıyla beraber yeni bir teşvik sistemine geçilecek 2011 itibariyle.”

msnhaber.ekolay.net
 
Üst Alt