eugenıy onegın operası

BİR AŞK ÖYKÜSÜ

Tchaikovskynin 1877 yılında bestelediği Eugeniy Onegin Operası çok sevildi. Birçok Avrupa ülkesinde sahneye koyuldu.

Şehir yaşamından sıkılıp bir taşra kentine gezmeye gelen, asil, gururlu Onegin ile duygulu, güzel Tatyananın aşkı böyle başladı.

Ancak ben merkezci yapısıyla Onegin, arada bir düelloya çağrılıp arkadaşını öldürmek zorunda kalınca kaçmaktan başka ne yapabilirdi ki?

Oneginin Tatyanayı reddi:

Ben mutluluk için doğmadığımı anlıyorum.

Bu guygu artık bana yabancı.

Bunu giderme çabaların boşuna.

Artık seni sevdiğimi söyleyemem.

Belki bunları okurken ağlayacaksın,

Ancak bu göz yaşlarının kalbime dokunmayacağını bil.

Şunu düşün: Seninle benim nasıl bir geleceğimiz olabilir ki?

Yıllar geçmiş ikisinin yaşamında pek çok şey değişmiştir. Örneğin artık eski, insanlara tepeden bakan, değişiklik peşinde koşan Onegin değildir. Düelloda arkadaşını öldürmesi olayından sonra sürekli herşeyden kaçış içindedir. Zamanla kafasında tek şey netleşir. O da kendisine olan perişan aşkıyla başbaşa bırakıp reddettiği Tatyanadır. Yıllar sonra Prens Greminin verdiği partide, Prensle evlenmiş olan Tatyana ile karşılaşır. Onun, eskiden aramadığı, eksikliğini duymadığı sevgisine şimdi muhtaç olduğunu anlar. Ne var ki yıllar sonra koşullar değişmiş, Tatyana kendisine gerçekçi bir yaşam kurmuştur. Reddetme sırası Tatayanadadır artık.

Tatyananın Onegini reddi:

Onegin, o eski günlerde ben daha genç güzeldim.

Ve seni seviyordum. Ne oldu? Senin kalbinde ne buldum?

Cevabın ne oldu? Yalnızca duygusuzluk, kalabalık.

Bu doğru değil mi?

Basit bir taşra kızını sevmek ha!

Bu senin için hiç ilginç birşey değildi.

Ve şimdi, Tanrım.

Senin soğuk ifadeni ve bana attığın nutku hatırlarken, kanım çekiliyor.

O kötü geçen günlerden seni sorumlu tutmuyorum.

Geçen gün bana gösterdiğin asilce davranışla, beni onurlandırdın kalpten teşekkürler.

Mutluluk belki şimdi çok mümkün ve çok yakınımızda.

Ne yazık ki artık çok geç.

Çünkü benim kaderim belirlenmiş.

Yaşam biçimim kararlaştırılmış.

Sen de öyle yapmalısın.

Yaşam biçimini belirlemelisin.

Bu sözler ünlü Rus şairi Puşkinin kaleminden Tatyana için dökülmüştü. Aynı zamanda Tchaikovskynin duygulu öğrencisinin büyük aşkının etkisinde kalmasına ve onunla evlenmesine de yol açtı...

Kaynak
Boyut Müzik... Klasik Müzik Koleksiyonu Cilt 10

metamorphosis

Ziyaretci
Puşkin'in şiirsel romanının bir deha tarafından uyarlanması. Bunu izlemeyi çok isterdim. Elimde pek çok operanın kayıtları var ama maalesef bu yok. Ve bence çok büyük bir kayıp... Bu değerli ve bir o kadar da önemli bilgilendirme için çok teşekkür ederim Sayın Mopsy

metamorphosis

Ziyaretci
Tabirimi mağzur görün ama "Opera sapığıyım" dersem daha doğru. Klasik müzikle ilgim Rachmaninoff ile başladı. Onun 3. piyano konçertosu yerlebir etmişti beni. Sonra Maria Callas ile tanıştım. Ve onun aryalarından başlayarak bir arşiv oluşturdum kendime.

Merhaba!

Inanin cok mutlu oldum.
Ben hangi ulkede olsam sezonda her hafta operaya giderim.
Programim opera saatine goredir.

Su anda bulundugum bolgede butun kis 275 km gidip, operayi izledim
Gece yarisi 275 km geri dondum. 9 oyun boyle devam etti.

Zaman zaman opera arya metinlerini ORJINAL dilinde
Foruma seri halde asacagim.

metamorphosis

Ziyaretci
Bu çok güzel olur. Ve sizi azminizden ötürü tebrik ederim. Hatta İtalya'da soprano olan bir bayan var; Özlem Hanım. Kendisiyle birkaç sohbetim olmuştu. İnanılmaz ses ve yoruma sahip. Hatta şaka yollu kendisine takılıp "Sizi düğünüme çağırsam orada da söyler misiniz?" demiştim.

Anlaşılan sizinle ortak noktalarımız çok fazla...