• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Etkili yaşama Götüren İlkeler ve öğretirler

Okunuyor :
Etkili yaşama Götüren İlkeler ve öğretirler

KİRMİZİELMA.05

Tecrübeli
Üye
Bundan yılar önce yaşlı bir adam katedralde oturmuş org çalıyormuş.Yaşlı adamın görevine son verilecek ve yerine genç birisi gönderilecekmiş.Bu nedenle de adamın çaldığı parça oldukça melankolik bir parçaymış.

Genç adam gelince yaşlı adam ayağa kalkmış, orgun anahtarını çıkarıp cebine koymuş ve kapıdan dışarı çıkmış.

Genç adam,”Anahtarı alabilir miyim, lütfen?” diye arkasından seslenmiş.
Yaşlı adam anahtarı genç adama verip hemen oradan uzaklaşmış. Genç adam orgun başına geçmiş ve çalmaya başlamış. İnanılmaz derecede başarılı bir orgcuymuş. Bu kadar uyumlu bir müzik daha önce hiç duyulmamış. Müziğin sesi, kapıdan taşmış, kasabaya, kırlara ve dinleyenlerin yüreklerine ulaşmış.

Johann Sebastian Bach, sihirli elleri tuşların üzerinde gezinirken, yaşlı adam gözleri yaşlı dinlemiş. Kendi kendine şu soruyu sormuş:”Ya anahtarı vermeseydim?”

Yaşamda, büyüklükle, hiçbir şey arasındaki tek farkı bir anahtar yaratır. Belki tüm gizemleri açığa çıkarmasına yardımcı olacak anahtarı birilerine biz vereceğiz.

Belki de etkili bir hayat için, tüm gizemlerimizi açığa çıkarmamıza yardımcı olacak anahtarlarımızı oluşturmamız gerekmektedir. Belki de…
Sizin hayatınızı kökten değiştirmenize yarayacak, sizi tutuşturacak, istediğiniz hayatın tam ortasında olmanızı sağlayacak anahtarlar; belki bir kitap, belki bir seminer, belki bir film olabilir. Belki de aşağıda sıralanan, tecrübeyle sabitlenen ilkelerden biri olabilir, Kim bilir…

İşte sizi etkili bir yaşama götürebilecek ilkeler;

Neyi düşünürseniz o olursunuz. O nedenle olumlu düşünme alışkanlığı edinin. Ne istediğinizi bilin. Ve o istediğiniz şeyde ısrar etmeyi bilin. İstediğiniz şeye odaklanın, engellere değil. İstediğiniz şey için gereken çabayı gösterin. Asla vazgeçmeyin. Bekli de gösterdiğiniz çabanın bir üstündedir, gerçekleştirmek istediğiniz. Onca çabadan sonra, küçük bir engel sizi yıldırmasın. Hayal kurun. Oku atmadan önce gözünüzde canlandırın. Hedeflediğiniz yolu görün. Başarısızlık diye bir şey yoktur, sadece sonuçlar vardır. Dolayısıyla o sonuçlardan çıkarılan öğretiler. Asıl başarısızlık, başarısızlıktan ders almamaktır. Önemli olan hata yapmak değil, aynı hataları tekrar tekrar yapmamaktır. Tarih değil, hatalar tekerrür eder. Başkalarının her türlü deneyimlerinden de yararlanın. Başarının en büyük düşmanı kötü alışkanlıklardır. Alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Gerekiyorsa yeniden düzenleyin. Kişileri eleştirirken davranışları boyutunda eleştiriler getirin. Genele yaymayın. Aynı şekilde, hiçbir şeyi kişisel algılamak zorunda değilsiniz. Üzüm üzüme baka baka kararır. Var olan çevrenizdeki herkesin, değişiminizi destekleyici düşünceler ve davranışlar içinde olmayacağını bilin. Ve ona göre değişiminizi destekleyici arkadaşlıklar geliştirin. Gözlemleyin. Başarılı insanların yanından ayrılmayın ve onları iyi izleyin. Kendinizi tanıyın. İnsanlarla iyi ilişkiler oluşturmanın ön koşulu, kişinin kendisini tanımasından geçer. Riske girmeyen ilerleyemez. Riski göze alın. Kaybetme riskini göze almadan başaramazsınız. Öfkenize hakim olun. Sinirli olduğunuz anlarda karar, çok mutlu olduğunuz anlarda söz vermeyin. Kelimelerinizi özenle seçin. Gerçeğiniz olabilir. Aynı zamanda sizi yansıtır. Sabırlı olun. Sebat etmeyi bilin ki, başarıya giden yolda kalabilin. Olayları farklı bakış açıları ile değerlendirin. Dinleyin. Dinlemek en güzel ve en iyi gelişimin başlangıcıdır. Aynı zamanda görünmeyenleri görmemizi sağlar. Zamanı doğru ve verimli kullanın. Boş zaman yoktur. Boşa geçen zaman vardır. Yönetemediğimiz zaman bizim değildir. Öğrenmeye devam edin. Teknoloji ile barışın. Seçeneklerinizi çoğaltın. Bağımlılıklarınızı seçeneklere yükseltin. İnsanların güzel yanlarını görün ve sevgi ile yaklaşın. Sevginin birleştirici gücünü yaşayın. Her sabah güne neşeli başlayın. Her fırsatta gülmeyi ihmal etmeyin.

“Herkesin bir sonucu varsa, birde sırrı vardır” Yahya Hamurcu

Güzel sonuçlar için, uygun sırları oluşturmanız dileğiyle…
Alıntı
 
Üst Alt