Etek boyu yorumu

Etek boyu yorumu'nu yüz binler paylaştı​

Kanada'da yaşayan Rosea Lake okul projesi için kadınlara etek boyları nedeniyle yakıştırılan sıfatları bacağına yazarak çektirdiği fotoğrafı sosyal medyada yayınladı.

Kanadanın Vancouver kentinde yaşayan üniversite öğrencisi Rosea Lake kadınların etek boyları nedeniyle toplumda bazı sıfatlarla nitelendirildiklerini anlattığı projesi için bileğinden kalçasına kadar etek boylarına isim verdi.

Toplumun ağzından konuşan bacağının fotoğrafı Tumblerda yayınlandıktan sonra yüzbinlerce yorum aldı.

Daily Mail gazetesinin haberine göre Capilano Üniversitesinden grafik tasarım okuyan Lakein paylaştığı kareyi internette paylaşan ve tartışan kişi sayısı 270 bini geçti.

Kadınların etek boylarına göre yargılanmalarının önüne geçmek için böyle bir kareyi yayınladığını söyleyen Lake sözlerine şöyle devam etti:

Çok kısa bir etekle sokağa çıkan bir kadına baktığımda onun hafif meşrep olduğunu düşündüğümü fark ettim.

Toplum olarak önyargılardan uzaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum.
ntvmsnbc

kısaca KANADA;
Varlıklı ve yüksek teknolojiye sahip endüstriyel bir toplum olarak Kanada bugün, serbest pazar merkezli ekonomik sisteme, üretim modellerine ve yüksek yaşam standartlarına sahiptir.Kanada yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Kanada, güvenli, temiz, ve güzel bir ülkedir ve Birleşmiş Milletler tarafından aralıksız 8 yıl boyunca dünyada yaşanılacak en mükemmel ülke olarak ilan edilmiştir. Eğitim seviyeside gelir seviyesi gibi oldukça yüksektir.
ilginç... eğitimle ve medeniyetle bağdaştırılan etek boyu, kanadada bile bizim ülkemiz insanlarından farklı görüşlerde değil. bizimkisi bağnazlıksa onların ki ne hanımlar?

böyle bir konu açmışken sormak isterim kafamda uzun süredir olan bir soru neden bir etek diz üstünde olur heleki Türk erkeği kadar kıskanç ve bir okadarda kadınların eteğine bakan bir milletin içindeyken anlayış ve düşünce nedir?

sevgilime sordum ben bir bayanım en doğal hakkım dedi bende bir erkeğim benimde haklarım var deyince cevap veremedi ne yazıkki.

Kanadalı genç kız kendisinide içine alan bir önyargının yanlışlığını göstermeye çalışmış. Bu önyargının Kanada da olması iyi bir şey olduğunu göstermez. Hele ki bizdeki önyargıyı doğrulamakta hiç kullanılamaz. Konuyu açan arkadaşımızın çabasının bizdeki etek boyuna dayalı önyargıyı doğrulamak yönünde olduğu anlaşılıyor.
Kendi ilkelliğimize gelişmiş ülkelerden destek arama çabalarının zihnimizin kabızlığı anlamında iyi bir gösterge olduğunu düşünüyorum.
Kanadalı kızın yaptığı çalışmanın, Kanadalı bir kısım insanlarında henüz bu ilkellikten kurtulamadığını göstermekten başka bir işe yaradığını düşünmüyorum.

bu ön yargıya sadece erkeklerde düşmüyorki bir çok kadında aynı önyargıyı taşıyor .
aslında bu önyargıyı dağıtmak için yine objektif olup kadınlara sormalıyız neden giyiyorsunuz diye asıl cevap orada gizli bir kadın yahut kız yahut bayan ne amaçla kısa etek giyer ?buyursun bayanlar burdan tartışsında bizde ön yargılarımızdan kurtulalım

efenim limon deyince ağzımız sulanır.bu bir ilkellik ,gelişmemişlik göstergesi değildir.
mis gibi bir yemek kokusu duyduğumuzda hemen midemiz açlık sinyalleri yollar bu da bir ilkellik değildir.
markete iki ekmek almaya gider ellerimiz poşetlerle dolu döneriz çünkü gözümüzün gördüğünü alırız.buda ilkellik değildir.
insanın nefsani arzularının olması onun doğasıdır.İlkellik göstergesi değil.
eskiler o yüzden pazardan çarşıdan aldıklarını göz hakkı olmasın diye bez torbalarda taşırmış.
şimdi efenim duyu organlarımız beynimize bazı bilgiler taşır ve bu sayede dış dünyayla ilgili izlenimler edinip bunları iç alemimizde işleriz.dış dünya bizi etkiler.görüntüler,sesler,kokular,tadlar.
bu gün 25. kare diye bir olay var duymayan kalmadı.Bir kare resimle insanların aklına mısır cipsi almayı telkin edebiliyolar.
kısacası bu mini etek eşşeğin aklına karpuz kabuğu getirmek değilde nedir.
hırsızın hiç mi suçu yok efenim.

Üst Alt