Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

Estetik burun ameliyatı ile burnunuzdaki şekil bozuklukları düzeltilebilir, burnunuz küçültülebilir, büyültülebilir, burun ucunun veya kemerinin şekli değiştirilebilir, burun deliklerinizin genişliği daraltılabilir, burnunuzla üst dudağınız arasındaki açı azaltılıp arttırılabilir. Doğumsal veya yaralanmaya bağlı şekil bozukluklarında ve burundan nefes alma sorunlarında tedavi edilebilir.

Büyük Konkalar Ve Burun Tıkanıklığı (Burun Eti)

Özellikle kalın derili ve alerjik yapılı bireylerde, burun deliklerinin yan duvarlarını oluşturan konkalarda aşırı kabarma olabilir. Bu duruma çoğu zaman septum eğriliği de eşlik eder. Aşırı kabarık konkalar burun deliklerini tıkayarak hava geçişini zorlaştırıp burun tıkanıklığına sebep olur. Konkalara yapılan müdahaleye konkaplasti denir. Septum eğriliği olmayan çoğu burun sonlum problemleri, yalnızca konkaplasti ile çözülebilir.

Doğru Ve Yeterli Burun Solunumu

Burun solunumu, iyi dinlenme ve yaşam kalitesi açısından önemlidir. Soluduğumuz hava burundan geçerken temizlenir, ısınır ve nemlenir. Doğru ve yeterli burun sonlumu yapanlarda üst solunum yolu hastalıkları daha az görülür.

Burun solunumu ağız solunumuna göre daha zordur, çaba ve eğitim gerektirir. Bir işi kolay yoldan yapmak varken zoru seçmek kişinin işine gelmeyebilir. Septum eğriliği ve kabarık konkalar nedeniyle ağız solunumunu alışkan edinmiş kişilerin, bu sorunları çözümlendikten sonra bile doğru burun solunumu öğrenmeleri çokça gayret, sabır ve zaman gerektirir.
Kaynak : ismailbayram.com
Op. Dr. İsmail Bayram

Üst Alt