• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Eşme Kilimi Guinness'e Aday

Okunuyor :
Eşme Kilimi Guinness'e Aday

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
El dokuma ve kök boya ile yapılan kilimleri ile ünlü Uşak'ın Eşme ilçesinde, "dünyanın en uzun ve en büyük kilimlerini" uluslararası festivalle görücüye çıkarmanın yanında Guinness Rekorlar Kitabı'na girebilmek için de hazırlık yürütüldüğü öğrenildi.
Eşme'de 22-24 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Uluslararası Turistik Kilim, Kültür ve Sanat Festivali'nde sergilenecek iki ayrı kilimin, ilçe için önem taşıdığı bildirildi.

Bir kadının 45 günde dokuduğu 60 santimetre eni, 21 metre 40 santimetre boyu ile "dünyanın en uzunu" olmaya aday kilimin yanında, 13 kişinin 57 günde yaptığı 6.5 metre eni, 8 metre boyuyla 52 metrekare alana sahip kilim, "dünyanın en büyüğü" iddiasıyla sergilenecek.

Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım, kilim denince Eşme'nin akla geldiğini belirterek, 21 metre 40 santimetre uzunluğa sahip kilim için Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için başvuracaklarını bildirdi.

Yıldırım, şunları kaydetti: "Eşme halkının geçim kaynaklarından olan kilimciliği, festival aracılığıyla dünyaya tanıtarak, ekonomik güç kazanmayı amaçlıyoruz. Kadınlarımız kilimlere ilmek ilmek motiflerle yansıyan seslerini, kimi zaman sevinçlerini, kimi zaman hüzünlerini yansıtırlar. Binbir renk ve desenleri ile evlerimizin köşelerini süsleyen kilimlerimiz, genç kızlarımızın da en gözde çeyizleridir."

Bu yıl 14'üncüsü düzenlenecek Uluslararası Turistik Kilim, Kültür ve Sanat Festivali'ne yurt içi ve dışından çok sayıda davetlinin katılacağını bildiren Yıldırım, festival süresince kilim sergileri ve yarışmalarının yanında folklor ekipleri gösterileri, cirit müsabakaları, halı saha futbol turnuvalarının düzenleneceğini söyledi.

Yıldırım, Eşme'nin tarhana ve keşkekinin ikram edileceği festivalde, Tuğba Şen, Songül Karlı ve Onur Akın konserlerinin izleneceğini sözlerine ekledi.
 
Üst Alt