Eşler birbirinin dini inancına karışabilir mi?

İstanbul’da Yeşim Müstecep’i, eşi “Niye başını örttün” diye dövdü...

‘Kadın kapanmaya eşiyle birlikte karar vermeli’

Araştırmacı Yazar İsmail NACAR
HANGİ dünya görüşüne mensup olursak olalım, hepimiz eşlerimizle, çocuklarımızla inandığımız değerler bütününü paylaşmakla mükellefiz. Her Müslüman, mümkün olduğu kadar eşinin ve çocuklarının İslami bir hayat yaşamasını arzu eder. Bunu sadece ailesi için düşünmez, halka bunu tebliğ etmekle de mükelleftir. Bugün doğan sorun, bu tebliği yapmak isteyenlerin henüz bunu kendilerine tebliğ etmemiş olmaları, inandırıcılıklarını yitirmiş olmalarıdır. Müslümanlık’ta bu değerler paylaşılmalıdır, kararlar da ortak alınabilir. Kadın kapanacak ise bu konuyu eşiyle görüşmeli, birlikte karar vermelidir. Bu ortak bir karardır ama tabii ki şiddete başvurulmamalıdır.
devamı

Sizce Eşler birbirinin dini inancına karışabilir mi?
 
Sonradan karışılmaz bence. Eğer inandığımız kutsal saydığımız değerleri sorunsuz yaşamak ve hayatımızı bu şekilde idame ettirmek istiyorsak aynı dine , inanca, değerlere sahip olmamız gerekir. Sorun gibi görünmez ama yaşam içerisinde zıtlıklar illa ki yaşanır.
 
Eşler birbirinin dini inancına elbette karışabilir ki bu sadece eşler için değil bence herkes için geçerlidir. Öncelikle Yanlış anlaşılmasın benim karışmaktan kasıtım bir cabbarlık , zorbalık , zorundalık tarzı değildir ancak eğer bir kişi doğruyu görüyor ve biliyor ise cahile yol göstermelidir.Siz bildiklerinizi paylaşmaz iseniz ( doğruları göstermek babında ) bu bencilliğe girer ve kimse gelişemez kimse doğruyu bulamaz.
 
Üst Alt